kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ондық бөлшектер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок для 5класса по обновленной программе в школах РК.На казахском языке.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бақтыбайқызы Слушаш»

САБАҚ:

5.5.1.4

5.1.2.28

Мектеп: «Ильинка орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты жөні: Бақтыбайқызы Слушаш

Сынып: 5

Қатысқандар: 10

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Ондық бөлшекті натурал санға, ондық бөлшекке көбейтуді орындау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сілтеме

5 сынып оқулығы «Атамұра»

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты

  • Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін қолданады, үтірді дұрыс қояды


Бағалау критерийі

1.Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін есептерді шығаруда қолданады

2. Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтіп үтірді дұрыс қояды

3. Дифференциалданған есептер шығаруда натурал сандарды ондық бөлшекке көбейтуді орындайды

Қолданылатын әдіс – тәсілдер

Ертегі еліне саяхат, жұптық жұмыс, жеке жұмыс

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, Мәдениет пен Тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, Тарих

Тілдік мақсат

Ондық Бөлшек Натурал сан Көбейту

Десятичной Дроби Натуральное число Умнажение

Decimal Fractions natural number Omnigena

Академиялық тіл

Күтілетін нәтиже

Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтіп, есептер шығаруда үтірді дұрыс қояды

Алдыңғы білім

Ондық бөлшекті қосу және азайту



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық тренинг «Ертегілер еліне саяхат?»



Мұғалім:

- Балалар, сендерге ертегі оқыған ұнай ма? Ертегілерде қандай кейіпкерлер болады?



Бас кейіпкерін атап бераласыңдар ма?

стикер

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ ертегілер еліне саяхатқа шығу арқылы түсіндіріледі.

Мұғалім:

       - Балалар бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шыққыларың келе ма?

       Ендеше, мен мынандай бір жаңалық естідім:

       - Сонау «Ондық бөлшектер» елінде Натурал сан деген ханның Көбейту атты жалғыз қызы бар екен.    

          Бір күні хан саяхатқа кеткен кезде, кішкентай ханшайымды алыс жерде мекендейтін айдаһар ұрлап әкетеді. Жалғыз қызын жоғалтып қатты қайғырған хан:

   “Жалғыз қызымды тауып әкелген

адамға бар байлығымды беремін”

деп еліне жар салып жатыр. Бірақ айдаһарды іздеп тауып, онымен айқасуға ешкімнің күші жетпей жатыр екен. Айдаһарды табу үшін көптеген қиындықтардан өтіп, көптеген тапсырмаларды орындау қажет болыпты. Бағын сынап көрген батырлардың барлығы «ондық бөлшектерді натурал санға көбейту» ережесін білмепті. Біз де осы ережені мұқият түсініп алып, бағымызды сынап көрейік:

          Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін:

 

Ереже

Мысал

1.Үтірге назар аудармай,

  натурал сандарды

  көбейткендей көбейту керек.

 

  2. Шыққан көбейтіндіде оң

  жақтан ондық бөлшекте

  үтірден кейін неше ондық

  таңба болса, сонша цифрды

  үтірмен айыру керек.

  

25,85 × 7 = 180,95

 

              25,85

      × 7

        180,95

 

 

 



х х 5700

52 3,6

2246,4 205200





Ережемен таныстық, енді жолға шығуымызға болады.



1. «Тасқа жазылған тапсырма»  Осы тапсырманы дұрыс орындай алсақ, айдаһардың қамалына апаратын дұрыс жолды табамыз:

Есептеңдер

1) 3)

2) 4)



Бағалау критерийі

Дескриптерлер

Ұпай

1.Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін есептерді шығаруда қолданады

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қосады немесе азайтады

1


Үтірін сәйкесінше қояды

1

Дұрыс жауабын жазады

1



Жүре-жүре ну орманға кез болдық. Сол орманда бір жалғыз үй тұр. Ол үйде жалмауыз кемпір тұрады екен. Жалмауыз кемпірден айдаһардың қайда тұратыны сұрайық.

     Жалмауыз кемпір: - менің көртен бері шешуін таппай жүрген тапсырмам бар еді. Соны тауып берсеңдер, мен сендерге көмектесемін,- дейді.

2.  «Жалмауыз кемпірдің тапсырмасы». Оқулықтағы №812 есептерді шығарту.

812 Көбейтуді орындаңдар

1) 6,3 4) 4,5 7) 9,03

2) 8,35 5) 8,31 8) 9,04

3) 9,6 6) 9,5 9) 2,1512

Бағлау критериі

Дискриптерлер

Ұпай

2. Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтіп үтірді дұрыс қоя білуді үйренеді.

Ереже түсінеді

1

Үтірсіз көбейтеді

1

Сәйкесінше үтірді орналастырады

1

Жауабын жазады

1

       Есепті толық шығарып болғанан кейін, жалмауыз кемпір айдаһарға жол сілтеп, оның қамалына кіретін кілттің осы ормандағы ең биік ағаштың ұшар басында, «алтын сандықтың» ішінде екенін айтады.



«Жол қысқарту» Сергіту сәті



3) «Көмектесіңдер!». Аспанды шырылдап ұшып жүрген құстың балапанының «көмектесіңдер» деген дыбыс естіледі

- Егер біз оған берілген өренктің мәнін тауып берсек, бізге ол ең биік ағаштың қайда екенін тауып берер, солай емес пе балалар?! Көмектесеміз бе?

 №814 Өрнектің мәнін табыңдар

  1. 29х; мұндағы х=5,12;

  2. 1,6х + y мұндағы х=9; y=5,6

3) 0,84х + 0,6y; мұндағы х=3; y=4;

4) 7.5х + 6.9y; мұндағы х=8; y=3; 

Құстың балапаны бізге ағаштың ұшар басындағы сандықтан кілтті алып береді. Сонымен кілт табылды. Енді айдаһардың қамалына да жақындап қалдық

Бағлау критериі

Дискриптерлер

Ұпай

3.Дифференциалданған есептер шығаруда натурал сандарды ондық бөлшекке көбейтуді орындайды

Айнымалы ұғымын біледі

1

Айнымалының мәнін қояды

1

Ереже түсінеді

1

Үтірсіз көбейтеді

1

Сәйкесінше үтірді орналастырады

1

Жауабын жазады

1

 

4)«Кім мерген?».  Айдаһармен арпалыс.



Өз бетімен орындауға №820 есеп беріледі

820 Амалдарды орындаңдар:

6)

Бағлау критериі

Дескриптерлер

Ұпай

3.Дифференциалданған есептер шығаруда натурал сандарды ондық бөлшекке көбейтуді орындайды

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қосады немесе азайтады

1

Үтірін сәйкесінше қояды

1

Ереже түсінеді

1

Үтірсіз көбейтеді

1

Сәйкесінше үтірді орналастырады

1

Жауабын жазады

1





Интерактивті

тақта, слайд

























































Оқулық



















































Суреттер

Оқулық

































Оқулық





































Видеоролик













Оқулық











































Оқулық



























Сабақтың соңы

Бағлау парағы

Оқушының аты – жөні:

Кезеңдер

Ұпай

Тасқа жазылған тапсырма


Жалмауыз кемпірдің тапсырмасы. 


Көмектесіңдер!


Кім мерген? 
















Оқушылар ертегіге байланысты өз ойларын білдіреді, үлестірмелі қағаздар арқылы анықтау.

- Бүгінгі сабақта ең бірінші не ұнады?

- Не ұнаған жоқ?

- Қай кезеңнің тапсырмасы қиын болды?









Бағлау парағы













үлестірмелі қағаздар

Үй жұмысы

Үй тапсырмасы №813 (1;2;3;4;5;6)





































812 Көбейтуді орындаңдар

1) 6,3 4) 4,5 7) 9,03

2) 8,35 5) 8,31 8) 9,04

3) 9,6 6) 9,5 9) 2,1512

813 Көбейтуді орындаңдар

  1. 0,5 4) 0,8 7)

  2. 0,4 5) 0,7 8)

  3. 0,2 6) 0,3 9)



814 Өрнектің мәнін табыңдар

  1. 29х; мұндағы х=5; 12;

  2. 1,6х + y мұндағы х=9; y=5,6

3) 0,84х + 0,6y; мұндағы х=3; y=4;

4) 7.5х + 6.9y; мұндағы х=8; y=3;




820 Амалдарды орындаңдар:

6)



13,7 × 10 =               8,071 × 100 =                6,304 × 1000 =

6,5 × 10 =                 2,15 × 100 =                  12,7 × 1000 =

1,23 × 10 =              18,07 × 100 =                 0,91 × 1000 =

62,95 × 10 =           48,316 × 100 =                4,8316 × 1000 =

0,7 × 10 =                 0,1 × 100 =                    0,001 × 1000 =

811

1) 0,6 4) 0,03 7) 1,2

2) 0,9 5) 0,04 8) 1,6

3) 0,4 6) 0,06 9) 1,5 5


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ондық бөлшектер

Автор: Бақтыбайқызы Слушаш

Дата: 14.02.2018

Номер свидетельства: 457374
