Просмотр содержимого документа
«Математика әлемінде»
Мақсаты:
Білімділік: оқушылардың ойлау қабілетін, ой ұшқырлығын, оқуға ынтасын арттыру.
Дамытушылық: ұйымдастырушылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, пәнге деген қызығушылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер. интерактивті тақта, сайыстың өту барысы жазылған плакат
Түрі: топтық сайыс
Типі: ойын түрінде
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Ойнап , күліп аламыз,
Оқып білім аламыз
Сөзжұмбақтар шешеміз
Жетілсін деп санамыз
Шынықтырып денені.
Батыр, алғыр боламыз
Оқушылар математикалық әлеміне қош келдіңіздер!
Бүгінгі сабағымыз топтық сайыс түрінде өтеді.Сайысты өткізу мақсатымыз білімімізді шыңдай тусу және білмегендерімізді осы жерде біліп кету.Сайыста екі топтың жарысын анықтайтын әділқазылармен таныстыру
I. бөлім: « Амандасу рәсімі»
1- топ «Шеңбер»
Сәлемдесу.
Біз дайынбыз бұл сайысқа
Көрсетеміз бізде қандай күш барын
Алға қойған мақсатымыз бір екен
Сәтті болсын сапарымыз әрдайым
2- топ «Ұшбұрыш»
Сәлемдесу.
Армандарға қол созумен келеміз,
Өмір теңіз жүзіп келеді кемеміз
Білімменен қаруланған тобымыз
Қарсыласта қалайда біз жеңеміз
II.Тапқырлық сайысы
1-ші топқа тапсырма
Сурет бойынша жұмыс
Қандай сандарға ұқсайды?
2-ші топқа тапсырма
1- топ «Шеңбер»
III бөлім «Ойлан, тап»
Екі әке мен бала таңертең дастархан басында үш жұмыртқа жеді. Олардың әрқайсысына бір-бір жұмыртқадан тиді. Мұны қалай түсіндіруге болады?
Үстеде үш кәмпит жатыр. Екі шешесі, екі қызы, әжесі мен немересі бір –бір кәмпиттен алды. Мұны қалай түсінуге болады?Кәмпитті неше адам жеді?
Ағашта 10 құс отыр. Аңшы 4 құсты атып түсірді . Ағашта неше құс қалды?
2-ші «Ұшбұрыш»
Бүгін Анар нешеде болса, үш жылдан кейін Мәдинаға да сонша жас болады? Екі қыздың қайсысы үлкен?
Балалар еңбек сабағында орындыққа 12 аяқ дайындады. Бұл үш орындыққа жете ме?
Жансаяның жасы екі жыл бұрын 5- те болған. Ол 7 жылдан кейін неше жаста болады?
Суретпен жұмыс. Мына заттардағы артық заттарды алып таста. Слайд
IY бөлім «Киелі сандар»
1- топ «Шеңбер» тобына 7 саны
7 ата, 7 күн, 7 қазына, 7 жұт.
2-ші «Ұшбұрыш» тобына 5 саны
5 қару, 5 жаратылыс, 5 қатер, 5 мүше.
Y бөлім: «Геометриялық пішіндер» Суретте неше ұшбұрыш неше шаршы бар?
YI бөлім: Топ жетекшілерінің сайысы.
«Шеңбер» тобына «Ұшбұрыш» тобына
Түйе , бота мың басқан, Аулада он қаз, он тауық,
Төрт аяғын тең басқан. Үш қораз және алты үйрек.
Шұнақ құлақ бес ешкі Ит пен күшік алысып,
Төрт қозылы екі қой, Бір –бірін тістеп, жүр сүйреп.
Бәрін бірге ойлап қой. Санашы бәрін қанша енді?
Топ жетекшілерінің дұрыс жауптары қабылданды.
Сөз кезегін әділ қазылар алқасына береміз.
Білікті бірді жығар,
Білімді мыңды жығар, - дей келіп, бүгінгі сайыс сабағымызды аяқтаймыз.