kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтінді есептерді шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ  5 сыныптың пайыз бөлімінің мәтінді есептер тақырыбына арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтінді есептерді шығару»

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4АПайыз Мектеп: Ақсай қаласының №6 жалпы орта білім беретін

мектебі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: :Жумагалиева Эльмира садыковна

Сынып: 5 А Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Мәтінді есептерді шығару (2 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.5.1.6

пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың бәрі: берілген санның пайызын табу ережесін және пайызы бойынша санды табу ережелерін біледі;

Оқушылардың көпшілігі: ережелерді қолданып, мәтінді есептерді шығара алады;

Кейбір оқушылар: өмірде кездесетін есептерде өз көзқарасын ұтымды түрде дәлелдей алады, тұжырымдай алады, өз жұмысын жақсарту жолдарын іздестіреді.

Бағалау критерийі

- санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу ережелерін біледі;

- ережелерді қолданып, мәтінді есептердің шартын жазып, шығарады.

- өмірде кездесетін есептерде өз ойларын қорытып, тұжырымдай алады.

Тілдік мақсаттар

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды түсіндіре алады. Оқушылар мәтін есептердің шартын түсіндіреді, ойларын жеткізеді.

Лексика мен терминология

жай бөлшек, ондық бөлшек, процент, мәтін.

Диалогтік

Берiлген санның проценті қалай табылады?

Проценті бойынша санды қалай табады?

Бір сан екінші санның қанша пайыз құрайтынын қалай табуға болады?

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы, жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, экономика

Алдыңғы бөлім

Бөлшекті пайызбен, пайызды бөлшекпен жазуды, берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мин.

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5

















5



















  1. Ұйымдастыру бөлімі. (амандасу, түгелдеу, сынып тазалығына назар аудару). Топқа бөлу



Жай бөлшек

Ондық бөлшек

Процент

0,5

50%

0,75

75%

0,03

3%

0,44

44%

0,65

65%


Жай бөлшекті ондық бөлшек және пайыз түрінде жаза білу. Осы мақсатта үш оқушы топтасады. Олай болса «Жай бөлшек», «Ондық бөлшек», «Процент» бойынша топқа бөлінеміз.

Ширату жаттығулары

«Ой қозғау» әдісі (топтық жұмыс)

Сәйкестендіру тесті

Пайызын табыңдар:

30 санының 10%-ы 116

120 санының 30%-ы 3

232 санының 50%-ы 36

Пайызы бойынша санды табыңдар:

3%-ы 12-ге тең 160

24%-ы 42-ге тең 400

35%-ы 56-ға тең 175

Бір санның екінші санға пайыздық қатынасын табыңдар:

8 саны 80-нің 50%-ы

15 саны 30-дың 75%-ы

45 саны 60-тың 10%-ы

«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін жинақтау

1. Берiлген санның проценті қалай табылады?

2. Проценті бойынша санды қалай табады?

3. Бір сан екінші санның қанша пайыз құрайтынын қалай табуға болады?

ҚБ: Мадақтау






Жай бөлшек, ондық бөлшек, пайыз жазылған парақшалар











Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Математика

5- сынып



Тапсырмалар жазылған

Парақтар



Сабақтың ортасы

6











2









16

























«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

1. Жемiс сусынын дайындау үшiн алынған кептiрiлген жемiстердiң 35%-і алма, 30%-і алмұрт, 25%-і өрiк, қалғаны алхоры. Кептiрiлген жемiстердiң неше процент алхоры?

2. Тiк төртбұрыштың енi 6 см, бұл оның ұзындығының 75%-індей. Тiк төртбұрыштың ауданын табыңдар.

3. Ұялы телефонның бағасы 21000 тг. Бұл баға 8%-ға төмендедi. Кейiн баға тағы 15%-ға төмендедi. Екiншi рет төмендетiлгеннен соң ұялы телефонның бағасы қандай болды?

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі







А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова

Математика 5-сынып

Сергіту сәті

«Жан жылуы» жаттығуы

Мен сенен жылу аламын (сол жағына қарайды)

Жүрегіме саламын (тура қарайды)

Досыма сыйлаймын (оңға қарайды)

Сәттілік тілеймін (тура қарайды)

Оқулықпен жұмыс

I топ

1144(1). Фермер 72 га жерге алма ағаштарын отырғызды. Бұл – оның барлық жерiнiң 40%-і. Фермердiң барлық жерiнiң ауданы неше гектар?

1119(1). Бұйымның бағасы 12%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 2000 теңге болса, оның қымбаттаған бағасы неше теңге?

1166. Мирас 9 жаста. Бұл оның әкесiнiң жасының 25%-індей. Ал әкесiнiң жасы атасының жасының 60%-ындай. Атасы неше

жаста?

II топ

1144(2). Мектеп кiтапханасында 2890 оқулық бар. Бұл – ондағы барлық кiтаптың 85%-і. Мектеп кiтапханасында барлығы неше кiтап бар?

1120(2). Мұздатқыштың бағасы 15%-ке арзандатылды. Егер мұздатқыштың алғашқы бағасы 62 000 теңге болса, оның арзандаған бағасы неше теңге?

1164. Сатып алынған сырдың 40%-і бiрiншi бөлменi, қалғанының 60%-і екiншi бөлменi сырлауға жұмсалды. Одан қалған 1,8 кг сыр үшiншi бөлменi сырлауға жұмсалды. Үш бөлменi сырлауға неше килограмм сыр жұмсалды?

III топ

1144(3). Сыныпта 12 қыз бар. Бұл – сыныптағы барлық оқушылардың 40%-і. Сыныпта неше оқушы оқиды?

1119(3). Бұйымның бағасы 12%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 8000 теңге болса, оның қымбаттаған бағасы неше теңге?

1163. Тiгiн фабрикасы киiмнiң алғашқы бағасын 5%-ке қымбат

татты да‚ жыл соңында 20%-ке арзандатып‚ 8 400 теңгеге

сатты. Киiмнiң қымбаттатқанға дейiнгi алғашқы бағасы

неше теңге?

Құпия әдісі: Тапсырманы орындағаннан кейінгі жауап алу барысында оқушылар шешім қабылдауға түрткі болған немесе шешілетін проблеманы анықтауға көмектескен үдерістерге назар аудара алады. Жауап алу жүргізу барысында қолдануға ұсынылатын сұрақтар:

Бұл шешімге қалай келдіңіздер?

Келіспеушіліктер болды ма?

Келісімге қалай қол жеткіздіңіздер?

ҚБ: Бағдаршам

Саралау тәсілі – қарқын (дарынды оқушымен жұмыс) жеке тапсырма беріледі.

Үш бала орманда 200 саңырауқұлақ тауып алды. Сабыр барлық саңырауқұлақтардың 40%-ін, Марат Сабырдың тапқанының 25%-ін, ал Тимур қалғанын тауып алды. Тимурдың тауып алған саңырауқұлақтар санын табыңыз.

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс диалог жəне қолдау көрсету тәсілін қолданамын



Интербелсенді тақта


















Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Математика

5- сынып



































Үлестірме материалдар



Сабақтың соңы

7










































4

Оқу мақсаты 5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару;

Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу, Түсіну, Қолдану, Талдау, Жинақтау

Бағалау критерийлері:

- санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу ережелерін біледі;

- ережелерді қолданып, мәтінді есептердің шартын жазып, шығара алады.

- өмірде кездесетін есептерде өз ойларын қорытып, тұжырымдай алады.

Қалыптастырушы бағалау

1-тапсырма

Турист қайықпен 504 км жүзді. Бұл барлық жолдың 36%-і болса, барлық жолды табыңыз

Дескриптор: Білім алушы

- мәтін есептің шартын жазады;

- пайызы бойынша санды табады;

- жауабын жазады.

2-тапсырма

Заттың бағасы 760 тг. Егер заттың бағасы 15 %-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге?

Дескриптор: Білім алушы

- мәтін есептің шартын жазады;

- санның пайызын табады;

- есептеу жүргізеді;

- жауабын жазады.

3-тапсырма

Екі дүкендегі бағалар бірдей болған. Бір дүкенде бағаларды алдымен 40%-ға төмендетті, содан кейін 40%-ға арттырды. Екінші дүкенде – алдымен 50%-ға арттырды, бірақ содан кейін 50%-ға кемітті. Осы дүкендердегі бағалар бастапқы бағалармен салыстырғанда қалай өзгерді?

Дескриптор: Білім алушы

- қысқаша берілгенін жазады;

- өрнектерді жазады;

- есептеулерді жүргізеді;

- есептің жауабын табады.

Қорытындылау. Кері байланыс

«Бес саусақ» тәсілі

Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады:

Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
















Үлестірмелі материалдар


Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздің техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Сабақта оқушылар жеке, жұптық, топтық жұмыстар жасайды. Сабақта «Ой қозғау» , «Сұрақты қағып ал», «Ойлан-жұптас-бөліс», «Құпия» әдістерін қолданамын. Дарынды оқушы саралау тәсілі – қарқын әдісімен тапсырма орындайды. Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс «Диалог жəне қолдау көрсету» тәсілімен жұмыстанамын. Есептер шығарғанда деңгейлік тапсырмалар қолданамын.

Сабақ барысында бағалаудың «Мадақтау», «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері қолданылады. Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін сараланған деңгейлік тапсырмалар беріледі. Сабақты «Бес саусақ» тәсілі арқылы қорытындылаймын.

Сергіту сәтінде «Жан жылуы» жаттығуын пайдаланамын. Оқушылардың партада отыру ережесін сақтауын, жарықтың дұрыс түсуін, АКТ құралы интербелсенді тақтаның қолданылу уақытын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын.














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Мәтінді есептерді шығару

Автор: Жумагалиева Эльмира Садыковна

Дата: 06.01.2019

Номер свидетельства: 493920
