Жаңа сабақ. Дәптерге сабақтың тақырыбы жазылады. (Оқулықпен жұмыс. Әр топқа бірдей тапсырма беріледі. Оқулықтың 8-10 бетіндегі натурал көрсеткішті дәреженің 1-5 қасиетттерін оқиды, мысалдардың шығарылуын қарайды, түсінеді. ) Әр топқа тапсырмалар беріледі, топ тұжырым жасап, топ басшысы қорғайды.
Топтарға берілетін тапсырмалар: Топ мүшелері қасиеттерді тұжырымдап, ережеге үш мысалдан дәптерге жазады. ( оқушының жауабы ауызша сұралады).
Санның 1 дәрежесі туралы қасиетті тұжырымда. Санның 0 дәрежесі неге тең?
Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесін тұжырымда
Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту ережесін тұжырымда
Дәрежені дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
Бөліндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда
10 . а1 = а.
Кез келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең.
а0 = 1
Кез келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең.
20
аn:аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже көрсеткіштері азайтылады.
30
аn•аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже көрсеткіштері қосылады.
40
(an)m=anm
50
(ab)n=anbn
60
Сабақты бекіту. Тақтаға есептер шығарылады. № 5,8, (ауызша)№4 (тақтаға шығарылады) №6,(5,6) 10,12,15 (оқушылар өздері орындайды.)
VІ. Перфокартамен жұмыс. Әр оқушыға 10 тапсырмасы бар,жеке карточка беріледі.Топ басшысы тексереді.
а7* а2* а3
в1* в2* в
х10 : х7
у30 : у12 : у6
22* 2 * 22
47 : 43
а26 : а12 : а3
512 : 57 : 53
n * n * n * n * n
в12 : в : в : в5
VІІ. Үйге тапсырма. №6(1,2,3,4),№9,№11,№24. .
VІІI. Сабақты қорытындылау. Бағалау (топ басшыларының көмегімен).
№ 9- сабақ Күні: «____»______2013
Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және қасиеттері
Мақсаты:
«Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттері» тақырыбы бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау, қосымша мәліметтер беру;
Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
І. Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
Үй тапсырмасын тексеру.
Мақсаты: өткен сабақты меңгеру деңгейін анықтау. №6(1,2,3,4),№9,№11,№24. Үй тапсырмасы оқушылардың дәптерлерінен тексеріледі. Осы кезде 2 оқушы тақтада үлестірме карточка бойынша жұмыстанады.
№1
а4.а15 а12:а4 (а2)5 (а2b3)6 а0
№2
а12.а4 а18 :а9 (а4)8 (а6b4)3 а0
III. Ауызша жаттығулар
1) Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін айтыңдар.
Алған білімдерін есепті шығаруда тиімді қолдану біліктілігін қалыптастыру, әртүрлі жағдайда тиімді қолдана білуге дағдыландыру;
Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ауызша тапсырма. (Сандық кросворд шешу)
Жаңа сабақ
Жаңа сабақты бекіту
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма.
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №17(2,4),№19(1,3,5), (№32,№37(2).
ІІІ. Сандық кроссворд шешу :
Жаңа сабақ.
Жаңа сабаққа қажетті ұғымдарды еске түсіретін қайталау сұрақтары қойылады.
Тақтаға жердің массасы 5,9761027, және сутегі атомының массасы 1,674•10-24 жазылады. Мұндағы 1027 және 10-24 жазбаларындағы ұқсастықты, айырмашылықты анықтайық. 10-24 саны оң ба, теріс сан ба? Бұл жазу нені білдіреді? Осы сұрақтардың жауабын бүгін жаңа сабақты игеру барысында жауап беретін боламыз.
Оқулықтан 2- тапсырманы орындайық.
1) …1000, 100, 10, 1; (1, 1/10, 1/100, 1/1000…) екі сан қатары қандай заңдылыққа бағынады?
2) сан қатарындағы әрбір саны 10-ның дәрежесі түрінде жазайық:
Ұлы грек математигі Пифагор санның натурал көрсеткішті дәрежесін қандай да бір фигура түрінде көрсетуге болатындығын анықтаған.
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
22
32
42
Ағылшын математигі С. Стивин санды дәреже түрінде жазуды ойлап тапты: 3(3) + 5(2) – 4 . Қазіргі кездегі түрі:33 + 52 – 4
Дәрежені ең көп қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы: Андормеда тұмандығына дейінгі ара қашықтық 95000000000000000000 км , Күн массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг. Осындай алып сандарды жазу , есептеу қиындыққа соғады. Сондықтан санды стандарт түрде жазуды қолданады. км и кг. Сонымен қатар дәрежені биологтар, химиктер де қолданады.
Ертеде Ежелгі славяндықтар алып сандарды жаза білген, олардың арнайы атаулары болған:
«тысяща» = , «тьма» = , «легион» = ,
«леодр» = , «ворон» = , «колода» = .
Білімді бекіту:
Деңгейлік тапсырмалар:
І- деңгей: « 3 »
ІІ деңгей: « 4 »
ІІІ деңгей: « 5 »
1.Өрнектің мәнін тап: 24 ·с-3, мұндағы с = .
2. Амалды орында:
а) (х7)3 · х12; б) х –12 : х 3; в) ( 3 х6 )3;
3. k- ның қандай мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54
Есепте :
х-ті тап: х × 26 ×29 = 217
Шығармашылық тапсырмалар:
Бос төркөздерді толтыр:
8 а5 = 2а3 × (5а2 в)2 × = 125 а8 в3
12 а6 в4 × = 2,4 а8в5 6а3 × ( )2 = 24 а13
-а7в × = 3а10 в15
VІ. Сабақты қорытындылау:
«Инсерт әдісі»:
Білемін
Білдім
Білгім келеді
VІІ. Бағалау:
Бағалау парағы бойынша
№
Қызмет түрі
Бағалау
1
Графикалық диктант
2
Ауызша жаттығулар
3
Тарихи деректерге шолу
4
Деңгейлік тапсырмалар
5
Шығармашылық тапсырмалар
VІІІ. Үйге тапсырма: №357№35
№ 14-сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: y=аx2 және у=ах 3 функциясы және оның графигі.
Мақсаты:
y=аx2 , у=ах 3 функциясына анықтама беру, оның графигін тұрғыза білуге үйрету, оның қасиеттерін талдау, бізді қоршаған ортамен байланысына тоқталу; көру, есте сақтау, кеңістікті қабылдауын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; өз бетімен жұмыстануға, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ауызша жаттығулар
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма.
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі: Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №357№358
ІII. Ауызша жаттығулар
Есептеңдер: 52, (-7)2, 0,42, (-0,5)2, 172, 292.
Дұрыс теңсіздіктерді атаңдар:
а) (-4,8)2 3
а) (-7.6)5
б) (-6)4
б) (-4,9)74
в) (-3,5)4 = -3,54
в) (-5.3)108
г) (-8,5)3 = -8,53
г) (-9)12 = -912
д) 0 7
д) 0 6
е) (-5,1)4 (-5,1)7
е) -1,43 = (-1,4)3
ІV. Жаңа сабақ. Алдымен жаңа сабаққа қажет ұғымдар пысықталады.
Функция деген не?
Функцияның анықталу облысы деген не?
Функцияның мәндерінің облысы деген не?
Сіздер қандай функциямен таныссыздыр? ( у = кх + b; у = кх; )
у = кх + bфункциясының графигі не ? , оны салу үшін неше нүкте қажет (түзу сызық).
Функцияның графигін салуды орындамай –ақ төмендегі формула арқылы берілген графиктер қалай орналасқаны туралы айтамыз:
а) у = Зх + 2; у = 3х ; у = 3х – 5; ә) у = –2х – 7; у = 2х; у = –2х + 5
у = х2 функциясының графигімен танысу және оны салу. .
Енді кесте бойынша у = х2 және у = 3х2 , у = (1/3)х2 функциясының графиктерін салып, салыстырайық
x
-3
-2
-1
0
1
2
3
у = х2
9
4
1
0
1
4
9
у = 3х2
27
12
3
0
3
12
27
у =(1/3) х2
3
4/3
1/3
0
1/3
4/3
3
у = -х2
у =-3 х2
у = (-1/3)х2
Графиктерді түрлі түсті қарындаштармен салу ұсынылады, графиктер салыстырылып, y=аx2функциясының қасиеттерін туралы айтылады. (а=1, а1, а
V. Сабақты бекіту. №63(барлығына ортақ тапсырма); №61,62, (жұп нөмірлі)
VІ. Сабақты қорытындылау. Тақырып бойынша теориялық білімді жүйелеу.
Тақырыбы: y=аx2 және у=ах 3 функциясы және оның графигі.
Мақсаты:
y=аx3 функциясы ұғымымен танысу, оның графигін тұрғыза білуге үйрету, оның қасиеттеріне тоқталу; көру, есте сақтау, кеңістікті қабылдауын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; өз бетімен жұмыстануға, шыдамдылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыпты қайталау тапсырмалары
Жаңа сабақ
Сабақты бекіту
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма.
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі: Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 61, 62 (тақ нөмірлі)
ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау тапсырмалары
1-тапсырма. (Ауызша)
Функциялар қалай аталады?, Функция графиктерінің координаталық ширектерде орналасуы?
у=3х-5, у=6, у=-7х, у=8х 2, у=-х 2 , у=-3 , у=-х
2-тапсырма
у = ах 2 функциясының қасиеттерін атаңдар:
– анықталу облысы;
– мәндерінің обласы;
– өсу, кему аралығы;
– парабола төбесі
ІV. Жаңа сабақ
Жаңа сабақты меңгерту жоспары:
у =х 3 ұғымын енгізу. Есеп қабырғасы 5 см болатын кубтың көлемін табу.(v=53)
Егеркубтың қырын х арқылы белгілесек, онда кубтың көлемі оның қырына тәуелді болады. Бұл тәуелділікті у =х 3 функциясы деп белгілейік.
у =ах 3 (а=1) функциясының графигімен танысамыз және оны тұрғызуды үйренеміз. Ол үшін қадамы 0,5 болатын мәндер кестесін толтырамыз. (оқушылар кестені өз беттерімен толтырып, оқулықтың 25- бетіндегі кестемен тексереді)
кестедегі мәндері бойынша нүктелерді саламыз. Нүктелерді қосамыз. Сонда у=х 3 функциясының графигін аламыз . Бұл график кубтық парабола деп аталады.График бойынша оқушылар у=х 3 функциясының қасиеттерін тұжырымдайды.
Енді у= ах 3 функциясының графигінің а-ға байланысты орналасуы нақтыланады.,
Сабақты бекіту
1) 27-беттегі сұрақтарға жауап беру.
2) у =2х 3 у =-2х 3 у =х 3 у =-х 3 функцияларының графиктерін салу.
Графиктеріне қарап, функцияны атаңдар. Графиктер проектор арқылы тақтаға түсіріледі Соңғы функция туралы не білеміз? Неге қиындық туғызды? Деген сұрақтарға жауап іздей отырып, жаңа сабаққа көшеміз.
ІV. Жаңа сабақ. Алгоритм бойынша жұмыстанайық:
Әр топқа y=5/x, y= -5/x, y=8/x, y= -8/x функция беріледі. Олар өз кезегінде x және y үшін кесте толтырады.
Кесте бойынша (x;y) координаталық жазықтықта сәйкес нүктелерді қосып график саламыз.
Енді төмендегі сұрақтарға жауап береміз:
– Функцияның анықталу облысы? (x 0-ден өзге ); – функция графигі (0;0) нүктесі арқылы өте ме? (жоқ); – функция графигі OY және OX осьтерімен қиылыса ма? (жоқ). тұрғызылған графиктерді салыстыра отырып, әр топ өз қорытындыларын айтады,
– график координаталар басына қарағанда симметриялы;
– Егер k0, онда график I және III ширекте, ал k
Мұғалім: Пайда болған график гипербола деп аталады. Грек тілінен аударғанда “ бір нәрсе арқылы өту” деген мағынаны береді. Қысқаша тарихи мәлімет беріледі.
Деңгейлі өзіндік жұмыстар
I нұсқа. Берілген кестені пайдаланып y= – 6/x функциясының графигін салыңдар
x
– 6
– 4
– 3
– 2
1
2
3
4
6
y
+ 1
+1,5
+ 2
+ 3
– 6
– 3
– 2
– 1,5
– 1
II нұсқа. Кестені толтырып, y=16/x функциясының графигін салыңдар.
x
– 8
– 4
– 2
– 1
1
2
4
8
y
III нұсқа. Кесте құрып, y=10/x функциясының графигін салыңдар.
Жұмыстар эталон бойынша тексеріліп, қателіктер түзетіліп сараптама жасалады.
VІ. Сабақты қорытындылау. Рефлексия
VІІ. Үйге тапсырма. № 78, №80, №81(3,4)
VІІІ. Бағалау.
№18 –сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: y=k/x функциясы және оның графигі
Мақсаты:
y=k/x функциясын кері пропорциональдық ұғымымен байланыстыра отырып түсіндіру; қасиеттерін оқып үйрену және графигін салу;Салыстыру, сараптама жасау арқылы алған білімді жүйелеу, жалпылау, қорытынды жасауға баулу;
Ұқыптылыққа, байқампаздыққа, өз бетімен жұмыстануға тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ауызша жаттығулар
Бақылау жұмысына әзірлік
Сабақты бекіту. Деңгейлі өзіндік жұмыстар
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма.
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
Ауызша есептеу.
0,6 : 3
0,2
2 – 1,2
0,8
12 8
96
1,5
0,3
0,5
0,4
+ 14
110
+ 2,9
3,2
: 0,1
4
: 11
10
: 0,8
4
+ 0,9
4,9
15
150
– 0,3
2,7
: 0,7
7
: 25
6
Математикалық диктант.
Бір координаталық жазықтықта графиктерін салып, қорытындыла.
; ; ; .
Функция берілген, мұндағы .
Табу керек: , , .
3) графиктерінің қиылысу нүктелерін тап.
а) и б) и .
ІІІ. Бақылау жұмысына әзірлік
Сынып оқушыларын 5 топқа бөліп, сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
Қайталау сұрақтары.
1) (Топ оқушылары қайталау сұрақтарын әзірлеп, әр топқа бір сұрақтан қояды,)
ІІІ. Есептер шығару.
А) (Әр топтан бір оқушы тақтаға шығарады, топ мүшелері тексереді)
Есеп 1
Есеп 2
Есеп 3
Есеп 4
Есеп 5
Ә) КВАДРАТ немесе КУБ түрінде жазыңдар
16а2 в4
-125 с3 у9
1000х12у6
-27 с3 у9
125 с3 у9
64 а6 в12
-100 х4 у2
-1х6у12
4а4в2
100 х4 у2
-27 а3 в6
36 х 8у2
4а4в3
-64 а6 в12
-36 х 8у2
ІV. Оқулықпен жұмыс . №359, 360, 361(жұп) №391, №393
VІ. Сабақты қорытындылау
VІІ. Бағалау
№19 –сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: y=k/x функциясы және оның графигі
Мақсаты:
y=k/x функциясын кері пропорциональдық ұғымымен байланыстыра отырып түсіндіру; қасиеттерін оқып үйрену және графигін салу;Салыстыру, сараптама жасау арқылы алған білімді жүйелеу, жалпылау, қорытынды жасауға баулу;
Ұқыптылыққа, байқампаздыққа, өз бетімен жұмыстануға тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру кезең.
Үй жұмысын тексеру.
Есептер шығару.
Өзіңді тексер тест орындау.
Сабақты қорытындылау.
Сыныпты түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.
Үй жұмысын тексеру.
Кері пропорционал дегеніміз не?
Графигі қандай?
Графигі қай ширекте орналасады?
Қасиеттерін ата?
у=7х-5, у=6, у= -8х, у= -, у= , у= – , у=х 2, у= -х 2, у= -2х 3 , у=5х функция графиктері қай ширектерде орналасқан.
4. Жаңа сабақ. Тақтаға өрнектер жазылады. Оқушылар бірмүшелерді бір бағанға, бірмүше еместерін бір бағанға бөліп жазады.
3х(х + у)
ab +
3х(х + у) – көбейтінді бірақ бірмүше емес, неге? Көпмүше ұғымы енгізіледі.
ab + қосындысын көпмүше болама?
Оқулықтағы мысалдарды көрсету.
Жаңа тақырыпты оқулықтағы тақырыпқа сәйкестендіріп құрастырып, түсіндіру.
Бүтін өрнектерді теңбе – тең түрлендірудегі негізгі мәселе – оны стандарт көпмүшеге түрлендіру, сондықтан оқушылар стандарт көпмүше түсінігін жақсы игерулері қажет.
Көпмүшелерді қосу және азайту амалдары алдына «+», «-» таңбалары бар жақшаларды ашу ережесіне сүйенеді.
Көпмүшелерді қосу және азайту. Алдымен жақшаны ашу ережелерін еске түсіреміз. А= және В= к өпмүшеліктері берілген. Тақтаға бір оқушыны шақырып, А+В, А-В өрнегін құрғызамыз.
Мұғалімнің көмегімен көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін қорытып шығарамыз
Көпмүшелерді көбейту және бөлу оқулықтағы тақырыпқа сәйкестендіріп құрастырып, түсіндіру. Жазып, түсіндіру үлгісін мынадай түрде көрсетуге болады:
ә) оқулықтан есептер шығару №102, №103, №104 тақтаға шығарылады, №105(1,3), №113(1) оқушылар өздері орындайды.
6. Сабақты қорытындылау
7. Үйге тапсырма. №105, №113.
Бағалау
№ 25-сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: Көпмүше және көпмүшеге амалдар қолдану (2сабақ)
Мақсаты:
Көпмүшелерді қосу және азайту ұғымдарын енгізу, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру;
Сабақ барысында көпмүшелерді қосу және азайту қасиеттерін ұтымды, тиімді қолдануға дағдыландыру, есептерді тиімді әдіс-тәсілдермен шығаруға бағыттай отырып ой өрісін дамыту;
Өз бетімен жұмыстануға, еңбекқорлыққа, жолдастық қасиеттерін жетілдіру.
САБАҚ БАРЫСЫ
Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ мақсат баяндалып, сабақ жоспары хабарланады
Пысықтау сұрақтары. Ауызша жаттығулар.
1)
2) Көпмүшелерді дәреже көрсеткіштерінің кемуі бойынша жазыңдар:
Тақтаға үйге берілген №105, №113 есептері шығарылып, талданады.
Жаңа сабақ.
Есептер шығару
Өзіндік жұмыстар. (Жұптық тексеру)
Карточка 1.
Ықшамда:
Карточка 2.
Ықшамда:
Карточка 3.
Ықшамда:
Карточка 4.
Ықшамда:
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма.
Бағалау
№26-сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: Көпмүше және көпмүшеге амалдар қолдану. (3сабақ)
Мақсаты:
Оқушылар көпмүшені стандарт түрде жазуға, көпмүшелерді қосу және азайту амалдарын орындауға берілген есептерді шығарып жаттығу;
Оқушылардың ойлау, жүйелеу, теориялық білімдерін практикада қолдану қабілеттерін дамыту;
V. Есептер шығару: 108(2,4), 109(1), 112, 126(1,2), 122(2,3)
VІ. Үйге: § 6. №108(1,3), 109(2), 122(1,4)
VІІ. Сабақты қорытындылау.
№28-сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: Бақылау жұмысы.
Мақсаты:
Оқушылардың көпмүше және көпмүшеге амалдар қолдану тақырыбын түсініктерін тексеру;
Ізденімпаздық дағдыларын, ақпаратты өңдеу, байқағыштық, салыстыру, қорытынды шығара алу қабілеттерін дамыту;
Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру. Екі нұсқаға бөліп, тапсырмаларын тарату.
1- нұсқа.
Берілген мәндер арқылы өрнектің мәнін табу.
а) мұндағы ;
б) мұндағы .
в) мұндағы .
Есептің шарты бойынша өрнек құрастыр. х- теңгеден 2кг апельсин у теңгеден 4 кг банан сатып алынды. Қанша ақша төленген. , . Болғандағы өрнектің мәнін тап.
Жақшаны аш:
а) ;
б) .
Өрнекті ықшамда.
а) ;
б) ;
в) .
-нің қандай мәнінде мына өрнектің мәні оң, нөлге тең, мәні болмайды.,
2– нұсқа.
Берілген мәндер арқылы өрнектің мәнін табу.
а) мұндағы ;
б) мұндағы .
в) мұндағы .
Есептің шарты бойынша өрнек құрастыр. Айгүл 3 сағат ішінде бет ал Аяжан 5 сағатта бет жазды. Екеуі бірге 15 сағатта қанша бет жазады? , .болғандағы өрнектің мәнін тап.
Жақшаны аш:
а) ;
б) .
Өрнекті ықшамда.
а) ;
б) ;
в) .
-нің қандай мәнінде мына өрнектің мәні теріс, нөлге тең, мәні болмайды
VІІ. Сабақты қорытындылау.
ІІ тоқсан
№29-сабақ Күні: «____»______20___ж
Тақырыбы: Көпмүше және көпмүшеге амалдар қолдану. (5сабақ)
Мақсаты:
Оқушыларды көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесімен таныстыру, мысалдар арқылы түсіндіру; Оқушыларды көпмүшені бірмүшеге бөлу ережесімен таныстыру.
Ізденімпаздық дағдыларын, ақпаратты өңдеу, байқағыштық, салыстыру, қорытынды шығара алу қабілеттерін дамыту;
(a + 5b)∙ (1-3ab) = ? Бұл – … /көпмүшені көпмүшеге/ көбейту.
Ендеше жаңа тақырып: Көпмүшені көпмүшеге көбейту.
Жаңа тақырыпты оқулықтағы тақырыпқа сәйкестендіріп құрастырып, түсіндіру. Жазып, түсіндіру үлгісін мынадай түрде көрсетуге болады:
(a – b) ∙ (c – d) = ac – ad – bc – b ∙ (- d) = ac – ad – bc + bd.
Міндетті түрде көрсетіп кетуге болады: егер бірінші көпмүше m мүшеден, ал екінші көпмүше n мүшеден тұрса, шыққан көбейтіндіде (m∙n) мүшелі көпмүше шығады. Бұл көпмүшелерді көбейтуде кететін қателіктердің бірінен сақтайды.
Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға дағдыландыру;
Іскерлікке, өз бетімен еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (шықпаған есептерді көрсету).
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Теңдеулерді шешуде, бөлшектерді қысқартуда және бірқатар есептерді шешу барысында көпмүшені бірнеше көпмүшенің көбейтіндісімен алмастырған тиімді болады. Көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтіруді көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. Бұл көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетінен алынған: ав+ас = а(в+с). Мұнда ав және асмүшелерінен а көбейткіші жақшаның сыртына шығарылады. Көбейткіштерге жіктеудің бұл тәсілін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару деп атайды.
Мысал: 1) 9а3в2 + 21а2в3
Көпмүше мүшелерінің құрамында 3а2в2 көбейткіші бар, сондықтан да 3а2в2 бірмүшесін жақша сыртына шығарамыз: 3а2в2 (3а+7в).
Мысал: 2)Кей алгебралық өрнектерді ықшамдауда ортақ көпмүшені жақша сыртына шығару керек.
m(5a-2b)+n2(5a-2b)-p2(5a-2b) = ортақ (5a-2b) екімүшесін жақша сыртына шығарамыз= (5a-2b) *(m+n2-p2).
Мысал: 3) 3х2-2х=0 теңдеуін шешейік.
Теңдеудің сол жақ бөлігін көбейткіштерге жіктейміз: х*(3х-2)=0 түріне келеді. Көбейтінді 0-ге тең болу үшін көбейткіштердің кем дегенде біреуі 0-ге тең болуы керек, яғни х=0 немесе 3х-2 = 0
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару дағдылары мен білік – білік дағдыларын қалыптастыру. Тақырып бойынша оқушылардың білім деңгейлерін анықтау/өзіндік жұмыс/.
Логикалық ой-өрісін, математикалық сауаттылығын дамыту;
Қарым-қатынас жасай білуге, математикалық тілде дұрыс сөйлей білуге, өз бетімен жұмыс істей білуге үйрету.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (кодоскоп немесе интерактивті тақта арықылы).
Бұл көпмүшені барлық қосылғыштарының ортақ көбейткіштерін жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктеу мүмкін емес, себебі бұл қосылғыштардың барлығына ортақ көбейткіш жоқ. Мұндай жағдайда, көпмүшенің ортақ көбейткіштері бар мүшелерін топтаймыз.
Мысалы: 7m+np+7n+mp көпмүшесін (7m + 7n) + (np +mp) деп топтап, әрбір топтағы ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарамыз: (7m +7n) + (np + mp) = 7 (m+n) + p(n+m) = (m+n)*(7+p).
Бұл мысалдағы көпмүшені басқа тәсілмен де топтауға болады: (7m+mp)+(np+7n) = m(7+p)+n(p+7)=(7+p)*(m+n)
Бұл тәсілдің негізгі мақсаты – берілген көпмүшені мүшелер саны артық басқа көпмүшемен алмастыру. Мұндай алмастыру шыққан көпмүшеге топтау тәсілін қолдану үшін жасалады.
Мысалы: а2+9а+20=а2+4а+5а+20=(а2+4а)+(5а+20)=а(а+4)+5(а+4)=(а+4)(а+5)
Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы.
Сабақтың мақсаты:
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын пайдаланып, ол формуланы өрнектерді ықшамдауда қолдана білу бейімділігін қалыптастыру.
Көпмүшелерді көбейткіштерге көрсетілген формулаларды кері тәртіпке қолдана білу қабілетін қалыптастыру,оқушылардың шығармашылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету;
Есеп шешімін іздеу, қиындықты жеңе білуге шапшаңдылыққа, ізденпаздылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Екі өрнектің қосындыларының квадратын қолданып есептер шығаруға дағдыландыру.
Оқушылардың танымдық белсенділігін дамыту.
Қолданылған әдіс- тәсілдер: Баяндау,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Формулалар жазылған плакаттар
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. а) Үй тапсырмасын тексеру.
ә) Қайталау сұрақтары.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Екі өрнектің қосындысының квадратын, яғни (а±в)2=а±2ав+в2 формуласын оқушыларға үйрету. Кез – келген есепті шығарғанда осы формуланың қажеттілігін түсіндіріп. Оқушылардан бұл формуланың оқылуын талап ету. Мысал:
Екі өрнектің қосындыларының квадратын қолданып есептер шығаруға дағдыландыру
Оқушылардың танымдық белсенділігін дамыту. Теориялық білімді практикада қолдануға дағдыландару.
Сабақ түрі: Өткен сабақты бекіту.
Қолданылған әдіс- тәсілдер: Баяндау, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: Формулалар жазылған плакаттар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.а) Үй тапсырмасын тексеру.
б) қайталау сұрақтары.
Екі өрнектің қосындысының квадратын, яғни (а±в)2=а±2ав+в2 формуласын оқушыларға үйрету. Кез- келген есепті шығарғанда осы формуланың қажеттілігін түсіндіріп. Оқушылардан бұл формуланың оқылуын талап ету.