kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту (1-сабақ)" 6-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлімі - 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары - 6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту (1-сабақ)" 6-сынып»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: №20 С.Сефуллин атындағы меткеп-гимназиясы

Күні: __.__.20__

Мұғалімнің аты-жөні: Г.У.Абжалиева

Сынып: 6


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы

Рационал сандарды көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- рационал сандарды көбейтуді біледі;

Оқушылардың басым көпшілігі:

- рационал сандарды көбейтуді орындайды;

Кейбір оқушылар:

- рационал сандарды ауызша көбейте алады.

Бағалау критерийлері

- рационал сандарды көбейтуді орындайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушы:

- тақырып бойынша математикалық терминологияны қолданады;

- рационал сандарды көбейту ережелерін тұжырымдайды;

- рационал сандарды көбейтуді ауызша айтады;

Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология:

- оң, теріс, бүтін, рационал сандар;

- таңбалары бірдей және әртүрлі сандар;

- санның модулі;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- таңбалары бірдей және әртүрлі сандарды көбейту;

- таңбалары бірдей және әртүрлі екі санды көбейту.

Құндылықтарды дарыту

- бір-бірін тындауға, сыйлауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен жұмыс істей білуге үйрету; ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Экономика.

Бастапқы білім

Оқушылар:

- жай бөлшек, бүтін және рационал сандар ұғымдарын біледі;

- рационал сандарды қосады және азайтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут









3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу. Біріккен оқу ортасын құру.

Қызығушылық таныту мақсатында, оқушыларға «Сәлеметсің бе!» ерекше амандасуды ұсыныңыз.

Оқушылар бір-бірімен бас бармақтарынан бастап, кезекпен саусақтарын тигізіп, былай дейді:

  • үлкен табыс (сұқ саусақтарын);

  • барлық жағдайларда (орташа саусақтарын);

  • және барлық жерде (сақина саусақтарын);

- тілеймін! (кішкентай саусақтарын);

  • Сәлеметсің бе! (бүкіл алақанды бір-біріне тигізеді)

Үй жұмысын тексеру. Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1) Қосу мен азайтуды орында.

2) Қосу мен азайтуды салыстыр.

3) Коорд-лық жазықтықта нүктелердің арақашықтығын анықта.

Презентация

Слайд 1-2










Слайд 3

Қосымша 1



Сабақтың ортасы

10 минут




















































15 минут






















































5 минут

Жаңа тақырыпты меңгеру

Оқушыларға слайдтағы суреттер арқылы өз бетінше көбейту ережелерін меңгерту.

Қосымша сұрақ қою әдісімен оқушыларды нақты көбейту кестесін құрастыруға көмектеседі.

1)

Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, екі көбейткіштің көбейтіндісі теріс болады.

1.1)

Таңбалары әртүрлі екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан болады.

Мысалы:

2)

Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейтіндісі оң болады.

2.1)

Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан болады.

Мысалы:


3)

Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады.

Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.

Мысалы:


Есептер шығару

Оқушылар құрастырылған ережелерді дұрыс пайдаланулары үшін есептер шығару:

  1. Түсте ауа температурасы -3 еді, кешке ол 3 есе суыды. Кешкі ауа температурасын анықта.

Шешуі:

Жауабы: кешкі температура -9.

Дескриптор:

  • таңбалары әр түрлі рационал сандарды анықтайды;

  • таңбалары әр түрлі рационал сандарды көбейту ережесін қолданады.


  1. «Семантикалық карта»

-2

1

0

-4

5





-6





0





Дескриптор:

  • рационал сандарды анықтайды;

  • рационал сандардың көбейту ережесін қолданады.


Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық, Алға қарай бір адым,

Шеңбер жасап алайық. Артқа қарай бір адым,

Иіліп оңға бір, Жоғары төмен қарайық.

Иіліп солға бір. Орнымызға барайық.


Ойлан тап.

Оқушылар BilimLand.kz сайтында орналастырылған тапсырмаларды дәптерлеріне орындайды.

1.Берілген сандарды көбейт.

21 х 5 = –13 х ( –4) =

–2 х 18 = 4 х( –18) =

2. Асқардың несие картасындағы берешегі өсіп жатыр. Әр өсімнен кейінгі жаңа теңгерімді енгіз.

Алдыңғы теңгерім

Өсім

Жаңа теңгерім

–8

2 есе

2 ⋅ (−8) =

–16

3 есе

3 ⋅ (−16) =

–48

4 есе

4 ⋅ (−48) =

–192

5 есе

5 ⋅ (−192) =

Көбейтіндінің дұрыс таңбасын белгіле.

Оң сан х теріс сан = .

Дескриптор:

  • рационал сандарды көбейтеді;

  • жаңа теңгерімді жазады;

  • көбейтіндінің дұрыс таңбасын белгілейді.


Сабақты бекіту. Жұптық жұмыс

Кім жылдам әдісі бойынша оқушылар бір-біріне кезекпен рационал сандарды көбейтуге мысалдар келтіреді. Оқушылар ауызша есептеп жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады.

Слайд 4-7






















































Слайд 8












Слайд 9

Қосымша 2








Слайд 10







Слайд 11

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/6-synyp/raczional-sandardy-kobejtu



















Слайд 12

Сабақтың соңы

5 минут


Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап.

  • Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту ережесін тұжырымдаңдар.

  • Таңбалары бірдей екі санды көбейту ережесін тұжырымдағдар.

  • Көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, көбейтінді нешеге тең?

  • Көбейткіштердің біреуі бірге тең болса, көбейтінді нешеге тең?

Үйге тапсырма беру, түсіндіру.

Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру (bilimland.kz).

Рефлексия

Пойыз тәсілімен стикер жабыстыру арқылы

  • 1-вагонға: Бүгін не үйрендім?

  • 2-вагонға: Бүгінгі сабақта маған не ұнады?

  • 3-вагонға: Бүгін менің көңіл күйім ... .

  • 4-вагонға: Басқаларға көмегім тиді ма? Қандай?

Слайд 13









Слайд 14



Слайд 15

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Сабақта әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау қарасты-рылған. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған.

Әрбір оқушы өзін өзі бағалайды және бір-бірін жұпта бағалайды.


Сабақта сергіту сәтінде жаттығулар қарастырылған.

Сабақта сыныпта қозғалып жүруге арналған белсенді іс-әрекет түрлері қарастырылған.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Қысқа мерзімді жоспар. Тақырыбы: "Рационал сандарды көбейту (1-сабақ)" 6-сынып

Автор: Абжалиева Гульмира Умирбаевна

Дата: 17.11.2018

Номер свидетельства: 486118
