Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі: - Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін есептеулерде қолдана білу.
2.Дамытушылығы: Оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білуге, өз білімін көрсете алуға, шығармашылық қабілеттерін ашуға үйрету.
3.Тәрбиелігі: Оқушыларды алғырлыққа, шапшандыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту.
Көрнекілігі: Үлестірмелі материал, формулалар жазылған карточкалар, кеспелер, математикалық лото парағымен жауаптары.
Пән-аралық байланыс: География, геометрия.
Сабақтың құрылымы: Сабақ 4 деңгейлік бөлімнен тұрады.
1.Оқушылық деңгей / ауызша есептер мен формулаларды тұжырымдау/.
2.Алгоритмдік деңгей /слайдтар бойынша есептер шығару/.
3.Эвристикалық деңгей/оқулықпен жұмыс/.
4.Шығармашылық деңгей/ стандартты емес есептерін шығару/.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру. Үй жұмысыын тексеру, сабақтың мақсатын айту. Сабақтың құрылымына тоқталу.
Сабақтың 1-ші сатысы. Балалар, біз бүгін жаңа тақырыппен танысамыз, бірақ бастамас бұрын сабаққа деген ынтаны арттыра отырып арифметикалық диктант өткіземіз.
1.Бөлуді орында 2т :100кг Ж:20
2. 25 см-ді дециметр және сантиметрмен өрнекте Ж: 2дм 5см
3.Мен 5 цифрмен аяқталатын сан ойладым. Ол 310-нан артық, ал 320-дан кем. Бұл қандай сан? Ж:315
4. Есепте: 1:1+0∙0= Ж:1
5.Екі таңбалы сандардың ішінен ең үлкен санды ата. Ж : 99
6.Көбейтіндіні қосынды түрінде жаз. (а+в)2= Ж:а+в+а+в
7.Теңдеуді шеш: х+45=87 Ж:42
8.Санның кубын тап: 4 Ж:64
9.Қабырғасы 12 см болатын квадраттын ауданын тап. Ж: 144
10. Қайсы > немесе < таңбасын қой
5/9 * 5/6
Ал енді дәптерлеріңе бүгінгі күнді жазыңдар. Өткен тақырыптарды еске түсірейік.
Біздің мақсатымыз: қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру.
-Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
-Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
-Бөлшекті бөлшекке қалай көбейтеміз?
Жақсы онда кеспелердегі есептерді шығарайық (Деңгейлік тапсырма)
Сабақтың 2-ші сатысы
Жаңа сабақты түсіндіру
бөлшек өрнегін бөлшек өрнегіне бөлуді мына формула бойынша орындайды:
a/b:m/n =a/b * n/m=an/bm, (1)
яғни бір рационал бөлшекті екінші рационал бөлшекке бөлу үшін бірінші бөлшекті екінші бөлшекке кері бөлшекке көбейту керек. (1) формуланың дәлелдеуі: a/b=p, m/n =q болсын. Онда Сондықтан көбейту формула бойынша. Мұнда b≠0, n≠0, m≠0, q≠0 теңсіздіктері ескеріледі. Екінші жағынан, a/b:m/n=p:q=p/q яғни (1) формула орындалады.
Сабақтың 3-ші сатысы:
№551 Есепті шығару (4 есеп)
Сергіту сәті:
Бір кішкене демалайық. Биыл біздің Республикамыздың Тәуелсіздігіне 20 жыл, сонда экскурссияға көптеген балалар барды. Сол балалармен біз де бардық. Көптеген балалармен таныстық. Солар бізге сабаққа келді деп есептейік те, олардың қойған сұрақтарына жауап берейік. Олар бізге математикалық лото ойынын әкеліпті. Лото жауаптары бөлек жазылған. Бөліктері кесілген, сыртында сурет бар. Дұрыс шешсеңдер, сурет дұрыс құрастырылады.(Суретте Қазақстан жерінің картасы).
О Т Т
Қ Е А
Ы З П
Жауаптары: Мына сөздер шығарған есептердің артында жасырылған.
Сабақтың 4-ші сатысы :
Оқулықпен жұмыс.
№552, №553
Қалай шығарғанын байқау мақсатында әр деңгей оқушысының жұмыстарын тексердім.
Стандартты емес есептерін шығару.
Сабақты бекіту: «Ойлан тап!» Баған мен жол байынша бөлшектерді бөлгенде, шыққан мәндерді парақшада жазылған дұрыс жауаптың тиісті әріптерін қойсақ жасырған сөз шығады.
САУ БОЛ (осы сөз шығады)
Үйге тапсырма беру: №554
Қорытындылау: Білімді, білікті адамның шығар биігі әрқашан биік, сондықтан жақсы оқып өмірден өз орнын таба білетін азамат болайық деп сабағымды қорытындылаймын. Сабақ сонында оқушылар білімін бағалау.
Қолданған әдебиеттер: 1) Әдістемелік журнал «Математика және физика»
2012 жыл №2, 2010жыл №4.2) Шыныбеков Алгебра 7 «Мектеп» 2012 ж.
3) Абылкасымова Алгебра 7 «Атамұра» 2007ж.(қосымша).