Сабақтың мақсаты: оқушылардың есептеуде қосудың ауыстырымдылық қасиетін олдана білуге ағдыларын қалыптастыру; заттарды санау және санаудың нәтижесін цифрмен жазу дағдыларын дамыту.математикалық тілін дамыту. Оқушыларды тиянақты,жинақты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап,түсіндіру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Көрнекілік: суреттер, садар,өрнектер,жұмбақтар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Психологиялық дайындық:
Мынау менің жүрегім
Бәрі осыдан басталады.
Мынау басым ақылды,
Бәрі оны басқарған.
Мынау менің оң қолым,
Мынау менің сол қолым,
Барлық істі атқарған.
Тірек білімдері жетілдіру.
1.Үлестірмелі парақшалармен жұмыс
қосылғыш
3
4
2
1
5
қосылғыш
2
1
2
1
0
қосндының мәні
азайғыш
4
4
5
1
3
азайтқыш
2
1
2
1
3
айырманың мәні
2.Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
А. Төрт қабырғасы тең болса,
Төрт бұрышы тең блса.
Жауап берер балақай,
Ой-орісі кен болса.
Бұл не? ( шаршы )
Ә. Бұрыштарын табамыз,
Бұған келер шамамыз,
Төбесінен сырғанап,
Құлап қалсақ,күлеміз.
Бұл не? (үшбұрыш)
Б. Емес бұл төртбұрыш,
Мұнда мүлдем жоқ бұрыш
Бұл не? (дөңгелек)
В. Бұрыштар мен сызықтар,
Атын жатап тізіп қал.
Ақылы көп балаға,
Зейін қояр қызық бар
Мынау қандай фигура? (тіктөртбұрыш)
Жаңа сабақты меңгеру:
Жаңа сабақты түсіндіру үшін практикалық жұмыстан басталады.Мұғалім жинақ полотосына 4 қызыл және 1көк қалам қойып «барлығы неше қалам? Математикалық орнекті жазыңдар.Бірінші қосылғышты,екінші қосылғышты,қосындыны атаңдар»Содан кейін мұғалім қаламдардың орнын ауыстырады: бірінші орынға қызыл,содан соң 4 көк қаламды қояды. «Математикалық өрнекті жазыңдар.Бірінші қосылғышты,екінші қосылғышты, қосындыны атаңдар.Қосындылардың мәндерін салыстыңдар.Не згерді? Не өзгермей қалды?»
Оқулықпен жұмыс:
1 тапсырма: Сурет бойынша өрнектер құрастыру
3+2=?
2+3=?
Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.
2 тапсырма:
3+2=5 4+1=5 3+1=4
2+3=5 1+4=5 1+4=5
3 тапсырма:
1+4=4+1 1+3=3+1
3+2=2+3 1+2=2+1
2+1=1+2 3+2=2+3
Дәптермен жұмыс:
Қорытынды: - Балалар, бүгін біз қандай тақырыппен таныстық?