Күні: | 7.11.2016ж | № 44 кабинет |
Сабақтыңтақырыбы | Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласына есептер шығару |
Сілтеме | Алгебра 7-сынып, Ә.Н. Шыныбеков, слайдтар, сабақжоспары |
Мақсаты | Екіөрнектіңквадраттарыныңайырмасыныңформуласынқорытыпшығару, есептершығарудықолданаалуғаүйрету. |
Міндеттер | Оқушылардыңалғанбілімдерінжүйелеу Тақырыпбойынша ой-қорытындыларжасау Күнделіктіөмірдеқолданабілу, мәндерінажыратабілу |
Сабақтыңтүрі, әдістәсілдері | Жұптажұмысістеу, диалогтікоқыту, сынитұрғыданойлау, өзін-өзібағалау, топпенжұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлепсаралапоқыту. |
Сабақтыңкөрнекілігі | Интерактивті тақта , тақырыпқасайслайдтар, үлестірмепарақтар, топтықтапсырмаларжазылғанплакаттар, бағалаупарағы |
Күтілетіннәтиже | Оқушыларекі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын толықтүсініп, оның формуласын қорытып шыға алады. Бұл формуланы есеп шығару барысында тиімді қолдана алады.Математикалық тілде жазылған формуланы ауызша айта алады.Өздерінжәнесыныптастарынбағалайалады. |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылардытопқабөлумақсатында әр оқушы столдың үстіндегі бір карточканы алады ,яғни сол ереже қай таруға жататынын тауып срол топқа бару керек. олар дәреже ,көпмүше,бірмүше,қысқаша көбейту формуласына берілген есеп ,анықтамаларды топтастырады. Бағалау критерийі: Екі өрнектің квадраттарыныңайырымы формуласы тақырыбын түсінуі Формуланыесепшығарубарысындақолдану білу Өткентақырыптарменбайланыстырабілуі Логикалықой-пікірініңболуы |
Сабақтыңбарысы |
2. Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті 35 мин |
ОқушылардыңынтымақтастықатмосферасынжақсартумақсатындаСәлемдесутренингісін АКТ-ныңкөмегіменөткізу Ой-қозғау- 5мин. Бұлкезеңдеүйгебергентапсырманыталдаймыз. Сұрақ-жауап: 1. Дәреже дегеніміз? 2. Дәреженің негізгі қасиеттері 3. Санды жіне әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелінің көбейтіндісі не деп аталады? 4. Бірмүше қасиеттері? 5. Көпмүше дегеніміз? 6. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы жіне оқылуы? | Оқушыларсұрақтарғажауапбереді.
|
Деңгейлік тапсырмалар - 8мин Тақтада плакатта шырша суреті ілінеді.Оның ойыншықтарында деңгейлік есептер берілген.Әр оқушы келіп,өзіне ұнаған ойыншықты алып,есебін шығарады. | Оқушылар өз таңдауларын жасап, тапсырмаларын орындайды 1-тапсырма С2-0,25=(c-0.5)(c+0.5) 16-х2=(4-х)(4+х) 144-m2=(12-m)(12+m) N2-225=(n-25)(n+25) 1.69-b2=(1.3-b)(1.3+b) y2-=(y-)(y+) 25x2-1=(5x-1)(5x+1) -y2=( -y+y) 2-тапсырма X2-9= 0 2)y2-4=0 (x-3)(x+3)=0 (y-2)(y+2)=0 x-3=0; x=3 y-2=0; y=2 x+3=0; x=-3 y+2=0; y=-2 жауабы:-3;3 жауабы:-2;2 №161. = === === 3-тапсырма Дұрыс формуланы көрсет. I. (а-в)(а+в)=a+b (a-b)(a+b)=a2-b2 (a-b)(a+b)=a-b II. 1.a(a2-b2+c2)=a3-ab2+ac2 2. a(a2-b2+c2)= a2- ab2+ac2 3. a(a2-b2+c2)= a3- ab+ac2 III.1. (x-3y)(x+3y)=x-6xy+9y 2. (x-3y)(x+3y)=x2-9y2 3.(x-3y)(x+3y)=x-6xy V I. 1.12a-24b=12ab(1-2b) 2.12a-24b= 12(a-2b) 3. 12a-24b=6a(2a-3b) |
Топпен жұмыс-7мин. Оқушылардыңсыниойлауындамытумақсатындатоптарғаплакат пен пламастер беремін.Олар өз топтарының атын жарнамалау керек.Топтартаныстырылымы. | Әр топ мүшелерітапсырмаларынорындауғакіріседі.
|
13 мин деңгейліктапсырмалар . Дарындылықтыдамытумақсатындаоқушыларғадеңгейліктапсырмаларды беру | Әроқушыөздеңгейініңесебінтаңдапшығарады.Ол үшін үш түрлі кәмпит ұсынылады.Әр қайсысының деңгейі әр түрлі.Тапсырмаларкәмпитте қосылып беріледі. Сондықтанәроқушыөзтапсырмасынорындайды. |
Бекіту 5 мин |
3. Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті |
Перфакартамен жұмыс | Таратылған перфакартадағы тапсырмаларды орындайды. |
Бағалау 2 мин |
4. Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті |
Білім беру үшінбағалаужәнеоқудыбағалаумақсатында Критериалдыбағалауғабейімдеу Топтардыңбағаларынталдау Қорытындыбағанышығару | Топтағыоқушыларбірін-бірікелесікритерийлербойыншабағалайды: 1. Екіөрнектіңквадраттарыныңайырымыформуласытақырыбынтүсінуі 2. Формуланыесепшығарубарысындақолданубілу 3. Өткентақырыптарменбайланыстырабілуі 4. Логикалық ой-пікірініңболуы |
Үйгетапсырма 1 мин |
5. Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті |
№164, №165 67 бет Мен үйтапсырмасынберіп, күнделіктерінебағаныңқасынақолымдықойыпшығамын. | Оқушыларкүнделіктерінашыпбағалаупарағындағыбағаларынқояды, үйгетапсырманыжазыпалады. |
Рефлексия 1 мин |
6. Мұғалімніңіс-әрекеті | Оқушыныңіс-әрекеті |
Оқушыларға «Екі жұлдыз,бір тілек »арқылысабаққакерібайланысжасату | Оқушыларөзойларынжазып, көңіл-күйдидарынаіледі. |
| | | | | | |