Тақырыбы
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы
12.01.17
Мақсаты
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын есептер шығаруды қолдана алуға үйрету, тапсырмалары арқылы оқушының білім деңгейін бақылау,материалдарды игеру дағдыларын пысықтау, қорытындылау. Оқушыларды алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға негізгі мақсатқа табандылықпен жетуге, өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге және үлкен жетістікке жетуге ұмтылуға тәрбиелеу. Ой - өрісін дамыту, өз бетімен шешім қабылдау, қорытынды ой - пікір білдіру, белсенділік, танымдық қабілеттерін дамыту.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар бағдарлама талаптарына сай білім алады, екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының
формуласын қолданып әр түрлі есептеулерді жеңіл шешуге және ықшамдауға мүмкіндік алады.
7 модульдің қолданылуы
“Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Пәнаралық байланыс
Қазақ әдебиеті, геометрия, география.
Қолданыла
тын ресурстар
Интерактив тақтасы, маркерлер, тақта, стикерлер, оқулық
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу және сыныптың тазалығына мән беру
Олардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру
Геометриялық фигуралар нені білдіреді?
Психологиялық тест.
Үшбұрыш- көшбасщылық қасиеті басым, өздеріне өте сенімді.
Дөңгелек- өте аққөңіл, жылы шырайлы, жан-жағына жылы таратушы,қолы ашық, жомарт болып келеді.
Шаршы-өте ұстамды, қолға алған жұмыстарын соңына дейін аяқтайды, істеген жұмысы сапалы болады.
Түстеріне қара не айтуға болады?
Сары-түсті еркіндікті қалайтындар, арманы биік, қиялға берілгіштер ұнатады.
Қызыл түс тасыған күшті білдіреді. Шынайылықты жақсы көреді.
Жасыл түсті үйлесімділікті қалайтындар ұнатады. Бұл түс үмітті білдіреді.
Оқушылар топқа бөлінеді
Геометриялық фигураларды таңдап, пішініне қарай топқа бөлінеді.
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Қызығушылықты ояту
Өткенді қайталау
Оқушыларды топқа бөлу.
Үйге берілген тапсырмасын «эстафетная палочка» арқылы сұрау, диалогка түсіру. Слайд арқылы тексеру.
№197
(а-2)3 =а3 -6а2 +12а-8
(у+3)3 =у3 +9у2 +27у+27
№198
2) (2у-3)3 =8у3 -36у2 +54у-27
4) (3п-2м)3 =27п3 -54п2 м+36пм2 -8м3
№ 199
2) (4а+1/3в)3 =64а3 +16а2 в+4/3ав2 +1/27в3
4) (2/3х-3у)3 =8/27х3 -4х2 у+18ху2 -27у3
6) (1/5+5в)3 =1/125+3/5в+15в2 +125в3
№200
2( 0,2а+10в)3 =0,008а3 +1,2а2 в+60ав2 +1000в3
4) (0,5х-2у)3 =0,125х3 -1,5х2 у+6ху2 -8у3
Оқушылар топқа бөлінеді .
Үй тапсырмасын оқиды
Мағынаны тану
Жеке жұмыс
Жаңа сабақты түсіну; тапсырмалар беріледі
Сұрақ
1 Қандай қысқаша формуласын білесіңдер?
1) Екі өрнектің квадраттарының айырымы : a2 -b2 =(a+b)(a-b)
2)Екі өрнектің қосындысының квадраты: (a+b)2 = a2 +2ab+b2
3)Екі өрнектің айырымының квадраты: (a-b)2 = a2 -2ab+b2
4)Екі өрнектің қосындысының кубы: (a+b)3 = a3 +3a2 b+3ab2 +b3
5)Екі өрнектің айырымының кубы: (a-b)3 = a3 -3a2 b+3ab2 -b3
2 Тапсырма Семантикалық карта (сәйкес жауабын тап)
Тапсырмаларға жауап береді. Жаңа тақырыптың мағынасын ашады
Қолданылуы
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан: № 203 (1,3,5), № 204 (1,3), № 208 (1,3,5)
Сергіту сәті
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
7. Сергіту сәті
Ауызша сұрақтар қойылады, жауаптарын үш тілде береді.
Әлемдегі ең кішкентай құс-Колибри (5 см)
Дүние жүзіндегі ең үлкен шөл
(Сахара шөлі – Орталық-Солтүстік Африка)
Әлемдегі бірінші және ең үлкен ғарыш айлағы.
Байқоңыр .
Әлемдегі ең жас астана? Қазақстан астанасы Астана қаласы
Қай жылы Қазақстан өз тәуелсіздігінің 20 жылдығын тойлады? 2011 жылы
Жауаптарын экраннан тексереді
Кім жылдам әрі дұрыс ?
Қорытын
дылау
Бекіту кезеңі
8.Тест тапсырмасы
I-нұсқа.
1. x2 -9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ;
Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x);
В)(9-x)(9+x)
2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2 -8mn-16n2 ;
Ә)m2 +8mn+16n2 ; Б) m2 +8mn-16n2 ;
В) m2 -8mn+16n2
3. а3 +6а2 в+12ав2 +8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (а-2в)3
Ә) (а+2в)3
Б) (а3 +8в3 )3
В) (а3 -8в3 )3
4. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(5х-3у)3
А) 125х3 +27у3
Ә) 125х3 -27у3
Б) 125х3 -225х2 у+135ху2 -27у3
В) 125х3 +225х2 у+135ху2 +27у3
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2 =(5-9b)(5-9b);
Ә) 25-81b2 =(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2 =(5+9b)(5+9b);
В) 25-81b2 =(9b -5)(5+9b);
II-нұсқа
1. 16a2 -4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ;
Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2);
В)(4a-2)(4a+2)
2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2 -6xy+9y2 ;
Ә) x2 +6xy+9y2 ; Б) x2 -6xy-9y2 ;
В) 9y2 +6xy- x2
3. 8х3 +60х2 у+150ху2 +125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (8х-125у)3
Ә) (2х-5у)3
Б) (2х+5у)3
В) (8х3 +5у3 )3
4. (в+5)3 –көпмүше түрінде жазыңдар:
А) в3 +15в2 +75в+125;
Ә) в3 -15в2 +75в-125;
Б) в3 +125;
В) в3 -125;
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2 =(2-8z)(2-8z);
Ә) 4-64z2 =(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2 =(2+8z)(2+8z);
В) 4-64z2 =(2-8z)(2+8z);
Жеке жұмыс.
Оқушалар формуланы айтып, жазып көрсетеді
Бағалау
Үй тапсырмасы
Бағалау парақшасын толтырттыру
Критерий бойынша бағалау
Үйге тапсырма: §10, №204, №203, №208(жұп)
Мұғалім қорытындылап бағалайды
Рефлексия
Стикермен экранда көрсетеді
9m2 +18mn+9n2
8a3 +12a2 b+6ab2 +b3
27a3 – 27a2 b +9ab2 – b3
49-28a+4а2
25с2 -9d2
(5c-3 d)(5c+3 d)
(3а- b)3
(3m+3n)2
(2а+ b)3
(7-2а)2
( m-6)2
100х4 - а10
(у+3)3
(2у-3)3
(8 b+5)2
8у3 -36у2 +54у-27
64b2 +80 b +25
у3 +9у2 +27у+27
m2 -12 m +36
(10х2 -a5 )(10х2 +а5 )
8а3 +36а2 в+54ав2 +27в3
1-2m+ m2
(3п-2м)3
(2x+3y)2
81у2 -а8
27п3 -54п2 м+36пм2 -8м3
(2а+3в)3 =
(9y-a4 )(9у+а4 )
(1- m)2
4x2 +12xy+9y2
І нұсқа ІІ нұсқа
Ә 1. В
В 2. А
Ә 3. Б
Б 4. А
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
Оқушының аты жөні
Үй тапсырмасы
Топтық тапсырмалар
Оқулықпен жұмыс
Тест
Қосымша сұрақтар
Орта балы
I-нұсқа.
1. x2 -9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x)
2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2 -8mn-16n2 ; Ә)m2 +8mn+16n2 ; Б) m2 +8mn-16n2 ; В) m2 -8mn+16n2
3. а3 +6а2 в+12ав2 +8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3 +8в3 )3 В) (а3 -8в3 )3
4. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(5х-3у)3 : А) 125х3 +27у3
Ә) 125х3 -27у3 Б) 125х3 -225х2 у+135ху2 -27у3 В) 125х3 +225х2 у+135ху2 +27у3
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2 =(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2 =(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2 =(5+9b)(5+9b);
В) 25-81b2 =(9b -5)(5+9b);
II -нұсқа
1. 16a2 -4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2)
2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2 -6xy+9y2 ; Ә) x2 +6xy+9y2 ; Б) x2 -6xy-9y2 ; В) 9y2 +6xy- x2
3. 8х3 +60х2 у+150ху2 +125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3 +5у3 )3
4. (в+5)3 –көпмүше түрінде жазыңдар:
А) в3 +15в2 +75в+125; Ә) в3 -15в2 +75в-125; Б) в3 +125; В) в3 -125;
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2 =(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2 =(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2 =(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2 =(2-8z)(2+8z);
II-нұсқа
1. 16a2 -4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2)
2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2 -6xy+9y2 ; Ә) x2 +6xy+9y2 ; Б) x2 -6xy-9y2 ; В) 9y2 +6xy- x2
3. 8х3 +60х2 у+150ху2 +125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3 +5у3 )3
4. (в+5)3 –көпмүше түрінде жазыңдар:
А) в3 +15в2 +75в+125; Ә) в3 -15в2 +75в-125; Б) в3 +125; В) в3 -125;
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2 =(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2 =(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2 =(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2 =(2-8z)(2+8z);
I-нұсқа.
1. x2 -9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x)
2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2 -8mn-16n2 ; Ә)m2 +8mn+16n2 ; Б) m2 +8mn-16n2 ; В) m2 -8mn+16n2
3. а3 +6а2 в+12ав2 +8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3 +8в3 )3 В) (а3 -8в3 )3
4. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(5х-3у)3 : А) 125х3 +27у3
Ә) 125х3 -27у3 Б) 125х3 -225х2 у+135ху2 -27у3 В) 125х3 +225х2 у+135ху2 +27у3
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2 =(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2 =(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2 =(5+9b)(5+9b);
В) 25-81b2 =(9b -5)(5+9b);
II -нұсқа
1. 16a2 -4 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (4a-2)(4a-2) ; Ә) (2-4a)(4a+2)); Б) (4a+2)(4a+2); В)(4a-2)(4a+2)
2. (x-3y)(x-3y) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)x2 -6xy+9y2 ; Ә) x2 +6xy+9y2 ; Б) x2 -6xy-9y2 ; В) 9y2 +6xy- x2
3. 8х3 +60х2 у+150ху2 +125у3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (8х-125у)3 Ә) (2х-5у)3 Б) (2х+5у)3 В) (8х3 +5у3 )3
4. (в+5)3 –көпмүше түрінде жазыңдар:
А) в3 +15в2 +75в+125; Ә) в3 -15в2 +75в-125; Б) в3 +125; В) в3 -125;
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 4-64z2 =(2-8z)(2-8z); Ә) 4-64z2 =(8z- 2)(2-8z); Б) 4-64z2 =(2+8z)(2+8z); В) 4-64z2 =(2-8z)(2+8z);
I-нұсқа.
1. x2 -9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. А)(x-9)(x+9) ; Ә)(x-3)(x+3); Б)(3-x)(3+x); В)(9-x)(9+x)
2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. А)m2 -8mn-16n2 ; Ә)m2 +8mn+16n2 ; Б) m2 +8mn-16n2 ; В) m2 -8mn+16n2
3. а3 +6а2 в+12ав2 +8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар:
А) (а-2в)3 Ә) (а+2в)3 Б) (а3 +8в3 )3 В) (а3 -8в3 )3
4. Көпмүше түрінде жазыңдар:
(5х-3у)3 : А) 125х3 +27у3
Ә) 125х3 -27у3 Б) 125х3 -225х2 у+135ху2 -27у3 В) 125х3 +225х2 у+135ху2 +27у3
5.Дұрыс теңдікті табыңдар. А) 25-81b2 =(5-9b)(5-9b); Ә) 25-81b2 =(5+9b)(5-9b); Б) 25-81b2 =(5+9b)(5+9b);
В) 25-81b2 =(9b -5)(5+9b);
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы
Есептер шығару
(Ашық сабақ)
7 «А» сынып
Пән мұғалімі: Р Алдабергенова
2016-2017 оқу жылы