Ойын?а екі топ ?атысады. ?р топты? ?з банкілері ж?не банк президенттері болады.
Президент тапсырма бойынша на?ты со??ы жауапты бере алады.
?р топ кезекпен тапсырма алады (5-50 те?геге дейін).
Жо?ар?ы капитал 100 те?ге.
Егер топ д?рыс жауап берсе, онда оларды? капиталына тапсырманы? ??ны ?осылады, ал д?рыс жауап бере алмаса оны? капиталынан сол тапсырманы? ??ны алынады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««Екі ?рнекті? ?осындысыны? квадраты мен айырмасыны? квадраты» 7 сынып»
Cабақ жоспары
Пән: алгебра
Сынып : 7 «Ә»
Күні: 03.12.2014ж
Сабақтын тақырыбы: «Екі өрнектің қосындысының квадраты мен айырмасының квадраты»
Мақсаттары:
Білімділік: Қысқаша көбейту формулаларын, атап айтқанда екі өрнектің қосындысының квадраты мен айырмасының квадратын білу, мәнін түсіну
Дамытушылық: Екі өрнектің қосындысының квадраты мен айырмасының квадратын ының формулаларын практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын арттыру.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ - жауап, жұппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Таблица, интерактивті тақта,үлестірме материалдар, таратпа карточкалар, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру. Оқушыларды лентаның түсіне қарай топқа бөлу
2. Ойынның шартымен таныстыру.
Ойынның шарты:
Ойынға екі топ қатысады. Әр топтың өз банкілері және банк президенттері болады.
Президент тапсырма бойынша нақты соңғы жауапты бере алады.
Әр топ кезекпен тапсырма алады (5-50 теңгеге дейін).
Жоғарғы капитал 100 теңге.
Егер топ дұрыс жауап берсе, онда олардың капиталына тапсырманың құны қосылады, ал дұрыс жауап бере алмаса оның капиталынан сол тапсырманың құны алынады.
Ойлануға тапсырманың күрделігіне байланысты 1 минуттан 5 минутқа дейін уақыт беріледі.
Егер банкротқа ұшыраса, онда ойын аяқталады.
Қай банкіде ақша көп болса, сол топ жеңімпаз атанады.
Әр топтың алдында өз банк атаулары жазылған. Мұғалімдерден бір адам банкілердің ақша айналымын тексеріп отыратын аудитор сайланады.
Екі банкінің президенттері өз банкімен таныстырып өтеді.
KASPI банкі
Құрметті оқушылар мен қонақтар! Мен KASPI банкібанкінің бас директоры ***** . Сіздерді әлемге танымал банкінің бірі ретінде салымшымыз болуға шын ықыласпен шақырамын. Біздің банкке сенім артуға болады, бірақ та сенімді болған жақсы. Ол өз ақшаңды басқару.
Біздің банкіде «Сәттілік Формуласы» жұмыс істейді:
1. Депозиттің теңге, доллар, евро түрінде ашу;
2. Ай сайын сыйлықтардың шашуы;
3. Ақшаларыныздың жыл сайын емес, ай сайын емес күн сайын өсуі
Ал өзімнің қызметкерлеріме табысқа және шығармашылық жетістіктерге жете берулеріңізге тілек білдіремін!
Халық банкі
Құрметті оқушылар мен қонақтар! Мен Халық банкінің бас директоры *********. Біздің Халық банкі шынайы халықтың мұддесінде ғана қызмет көрсетеді. Біз әрдайым өз арманымызды іске асыруға ұмтыламыз, сол үшін аз- аздан, там- тұмдап болса да қаржы жинастырып. Қажетті ақша сомасын жинаймыз.
Біздің банкте мынадай депозиттердің кең ауқымы бар:
«Халықтық - стандартты»
«Халықтық - жинақтаушы»
«Халықтық - зейнетақылық»
«Халық – балалар үшін»
Тапсырмалар: 5 теңге
3. 3.1Ой түйіндету( үй тапсырмасынна байлансты есептерді шығару)
1) 9х2у-21у2=
2) 5х3+(у2+5х)(ху-х2)=
3)
4)
3.2. Ой сергіту (қайталау сұрақтары)
1.Бірмүше және көпмүше
2. Бір мүшені көп мүшеге көбейту
3. Көпмүшені көпмүшеге көбейту
4. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу.
4. Миға шабуыл( жаңа сабақты меңгерту)
Анықтама: Екі өрнектің қосындысының квадраты мен айырмасының квадраты =бірінші мүшесінің квадраты қосу 2еселенген бірінші мүше мен екінші мүшенің көбейтіндісі қосу екінші мүшенің квадраты, яғни
(а±в)2=а2±2ав+в2
Мысалдар: 1. (х±у)2=х2±2ху+у2
(2а+9)2=4а2+36а+81
512=(50+1)2=502+2*50*1+12=2500+100+1=2601
792=(80-1)2=802-2*80*1+12=6400-160+1=6241
а2±2ав+в2 = (а±в)2
5.Ізденіс (сабақты бекіту оқулықтан №332 1,3,4,6
«Жұмбақ тас» суретінің артына жасырылған тапсырмаларды орындау. Әр тапсырмада 2 есептен берілген.
Тапсырмалар: 10 теңге • Екі өрнектің қосындысының квадраты неге тең? (Екі өрнектің қосындысының квадраты - бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.) • Екі өрнектің айырымының квадраты неге тең? (Екі өрнектің айырымының квадраты - бірінші өрнектің квадраты мен екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі айырмасына екінші өрнектің квадраттың қосқанға тең.)
Қорытынды:
Сабақтың соңында кезегі екі банкінің президенттеріне беріледі. әр банк жинаған ақшаларының формула арқылы квадраттарын есептейді. Өз қызметкерлерін өздері бағалайды.
Үй жұмысы: оқулықтан №333 2,4,6,8 өтілген формула бойынша шығару