Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және графигін тұрғызу
 Сабақтың мақсаты:
                                   функцияның берілу тәсілдері, графиктерін түрлендіру және қасиеттері бойынша  
                                  оқушылардың білімін бекіту;
                                   өтілген материалдарды практикалық сабақта тиімді қолдану арқылы оқушыларға  
функцияны зерттеу және оның графигін салу біліктері мен дағдыларын қалыптас
                                  тыру;
                                   оқушылардың функцияны зерттеу алгоритмінің әдіс - тәсілін жете меңгеруіне
                                  көмектесу.
 
 Сабақтың барысы:       1. Ұйымдастыру
                                        2. Теориялық білімді еске түсіру
3. Үй тапсырмасын тексеру №47
4. Есеп шығару
5. Қорытынды
6. Үй тапсырмасы
2. Функция графиктерін салу әдістері мен тәсілдерін қайталау.
- Функция дегеніміз не?
- Аргумент деп қандай айнымалыны айтамыз?
- Функция деп қай айнымалыны айтамыз?
- Функция жалпы түрде қалай жазылады?
- Функцияның анықталу аймағы деген не?
- Функцияның мәндерінің аймағы деген не?
3. Функцияны зерттеу алгоритмі:
1) функцияның анықталу облысын табу; егер функцияның үзіліс нүктелері бар болса, оларды анықтау;
2) функцияның тақ, жұптығын, периодтылығын анықтау;
3) функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау;
4) функция таңбасының тұрақтылық аралықтарын анықтау;
5) функцияның өсу, кему аралықтарын анықтау;
6) функцияның экстремум нүктелерін анықтап, осы нүктелердегі функцияның мәндерін табу керек;
7) зерттеу нәтижелері бойынша график салу.
 4. Есеп шығару:       №44, №45, №46/а, б/, №48/а/, №50/а/.
  
Жаттығу жұмыстары арқылы білім мен білікті нақтылау
  
Математикалық сауаттылық жаттығулары:
Бір орынды санға тағы сондай санды тіркеп жазғанда, сан неше есе көбейеді?
60 парақтық кітаптың қалыңдығы 1 см. Сондай 240 бет кітаптың қалыңдығы неше см болады?
 5. Қорытынды
 Теориялық білімді еске түсіріп қайталау сұрақтарына тоқталып өтейік:
 1. Функция дегеніміз не?
 2. Функцияның анықталу облысы
 3. Функцияның мәндер облысы
 4. Анықталу облысын табу жолдары
 5. Қандай функция жұп деп аталады?
 6. Қандай функция тақ деп аталады ?
6. Үй тапсырмасы: №46/ә, в/, №48/ә/, №50/ә/
 Мысалы:   f(x) функциясының графигі берілген.
 f(x) функциясының: 1) жұп екенін
                                    2) тақ екенін ескеріп, графикті жалғастыру керек






 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
                         
         
	 
     
                                     
                                     
                                     
                                    