Пәні | Алгебра және анализ бастамалары | сынып | 10 | ||
Тақырыбы | Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі | ||||
Мақсаты | Оқушыларға туындының физикалақ,геометриялық мағынасын тусіндіру және «Жанаманың теңдеуі» тақырыбы бойынша білім мен біліктерін қалыптастыруды жалғастыру; логикалық ойлау, ой-өрісін арттыру,өз бетінше жұмыс жасау дағдарысын қалыптастыру. | ||||
Оқыту нәтижесі | А: Практикалық тапсырмалар орындайды В: Зерттеу жұмысын орындайды, қорытынды жасайды, алгоритм құрады С: Жанаманың теңдеуі көмегімен шығарылатын тапсырмалар орындайды | ||||
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | Топтық жұмыс; Сұрақ-жауап; ой қозғау; Рефлексия. | ||||
Ресурстар | Суреттер, дидактикалық тапсырмалар, кеңейтілген тапсырмалар | ||||
Бағалау | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. | ||||
Этаптары | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы Іс-әрекеті | |||
I.ұйымдастыру кезені 2мин
|
сабақты өткізу барысынды тренинг жургізейк Оқушыларды 2 топқа бөлу: | Хормен бірге айтайық! | |||
ІI. Кіріспе 3мин | Сабақтың мақсатын айқындау 1.Туындының геометриялық мағынасы қандай? 2.a;b интервалында y=fx функциясының графигіне х0 нүктесінде жанама жүргізілуі үшін қандай шарт орындалу керек? 3.Жанаманың теңдеуін жазыңдар. | f '(х)= tgα =k(жанаманың бұрыштық коффициенті) у =f(х0)+ f '(х0)(х –х0) | |||
ІІI.Ой-қозғау 5мин | 1.Дифференциальдық есептеудің негізгі ұғымы 2.турақтының туындысы. 3. туындының белгіленуі 4.10-сынып алгебрасының авторларының бірі 5. туындыны табу амалы 6. (4х)' 7.α< 90°,α-? 8.жанаманың бұрыштық коффициенті Туындының геометриялық мағынасы қандай? 9. Туындының физикалық мағынасы 10. Жылдамдықтан алынған туынды. 11. α>90°,α-? | Туынды Нөл Штрих Корчевский Дифференциалдау Төрт Сүйір Геометриялық Жылдамдық. Үдеу Доғал | |||
2-3 мин | Біліп қана қою аз,сол білгенді қолдануың керек. (Гете) ∞ | Релаксация ∞ Біраз демаламыз. Креслоларға ыңғайлы түрде отырыңыз, аяқыңызды тізеңізге бұраңыз. Қолыңызды ұстап, көзіңізді жабыңыз. Бұл шексіздік позасы. Шексіздік белгілерінің астына шоғырланған - ұзартылған сегіздік фигура. Сіздің үстіңгі жағыңызда, басыңыздан тегіс дірілдейді. Сіз нақты ұсындыңыз. Бұл кескінді бірнеше секунд ішінде сіздің ойыңыздың суретіне сақтап көріңіз. Көзіңізді ашыңыз. Философиядағы шексіздік белгісі. Ол денсаулығымен байланысты және адам шексіздікке тап болған кезде, ол өз денсаулығы туралы еріксіз ойлайды. | |||
ІІІ.Мағынаны тану Топтық жұмыс. Практикалық тапсырмалар 7 мин | Тақырыбы: «Жанаманың теңдеуі» 1.Ой толғау.Оқулықпен жұмыс 1-топ 198(ә),199(ә),203(ә) 2-топ. № 198(б), 199(б),№ 203(ә) | Дәлелдеуді тақтада бірге орындау | |||
IV. Ой шындау Тест тапсырмасы 15мин | 1.Абциссасы х0= 3нүктесінде у = х2-4х +9 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз: А)2у= 2х+1; в)у=2х-18 ;с) у+х=1. 2.у= 2х2 -1 функциясының графигіне х0= 3 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз: А) у= 9х-13; в)у=12х-19 ;с) у=2х-1. 3. Абциссасы х0=1 нүктесінде у = 9х -х2 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз: А)у = х-1; в) у=9х+3 ;с) у=7х+1. 4. у= х функциясының графигіне х0= 4 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз: А)у= 12 ; в)у=14 х+1; ;с) у=13. 5. Абциссасы х0=2 нүктесінде у = 1 -х2 функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз: А)у =-4х+5; в) у=-9х+8 ;с) у=х-1. 6. у= х4+х функциясының графигіне х0= 1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін ∞ жазыңыз: А) у= х+3; в)у=5х-3 ;с) у=3х+7. | ||||
V.Қорытынды (2мин) VI.Бағалау 3 мин VII.Үй тапсырмасы | Топ басшыларын тындау Кестелі ұпай бойынша бағалау П 15 № 199(а,б),203(б) | ||||
Рефлексия | Бугінгі сабақтан не алдым? | 1. – егер сабақта сендерге қызықты және түсінікті болды; | |||
Литература:
Оқулық: Алгебра және анализ бастамалары – 10.
Авторлары: Абылкасымова А.Е.,Шойынбеков К.Д.,Есенова М.А.,Жумагулова З.А.
Алматы «Мектеп» баспасы, 2014 год