Пән мұғалімі | БҚО, Орал қаласы, №14ЖОББМ Сарбаева Жайнагуль Жанатовна |
Күні | 17.01.2017 |
Сабақтың тақырыбы: | Биквадрат теңдеу |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға жаңа айнымалыны енгізіп, квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар квадрат теңдеуді шешуді біледі. | Жаңа айнымалы енгізіп, теңдеуде түрлендіруді қолданады. | Есепте түрлендірулерді қолданып, ықшамдай алады. |
Көрнекілігі: | Ресурстар, интербелсенді тақта, кеңейтілген тапсырма, маршруттық карта |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
Ұйымдастыру | Амандасу Оқушыларды толық квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеулер бойынша топқа бөлу. | Оқушылар берілген парақшаларды алып, қандай теңдеу екенін айтады, топқа бөлініп отырады. |
Үй жұмысы | Жауабы айтылады, тексеріледі. | Оқушылар өздерін тексереді. |
Миға шабуыл сұрақтар? Ақиқат не жалған | 1.ах4+ bх2+с=0 бұл квадрат теңдеу 2.Квадрат теңдеудің дискрименанты нөлден үлкен болса екі түбірі бар. 3.5х4-6х2 +1=0 биквадрат теңдеудің коэффициентері a=5, b=-6, c=1. 4.х2-7х+10=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы х1+х2= 7, көбейтіндісі х1*х2=-10 тең. 5.ах4+ bх2+с=0, a=0 теңдеуі биквадрат теңдеуі деп аталады. | Оқушылар ағылшын тілінде ақиқат не жалған деп жауап береді. |
Оқулықпен жұмыс | Әбілқасымова №189, №191 ±2, ±3 2) ±4, ±2, 3) ±5, ±3, 4) ±5, ±2 №191 ±1, 2) ±2, ± 4) ±1 | Оқушылар биквадрат теңдеуді жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарады. Түбірлерін тауып, жауабын жазады. Жұптық жұмыстанады. |
Сергіту сәті | Оқушыларға ағылшын тілінде жазылған мақалдар беріледі, олар оның ішіндегі сан есімдерді тауып, Виет теоремасына кері теорема бойынша квадрат теңдеу құрастырады. Scare seven before, you can cut one Cowards die thousand times, heroes one times Оқушыларға стикереле беру; | Оқушылар аударады, кейбіреуі бірден санды тауып, теңдеуді құрастырады. Оқушыларға стикереле беру; |
Оқушыларға жеке тапсырмалар. Кеңейтілген тапсырма, маршруттық карта | x5-х4-2х3+2х2-3х+3=0 -
Кеңейтілген тапсырмалар дарынды оқушыларға беріледі. Маршруттық карта: x2 +8х-9=0 квадрат теңдеуді шеш: Ол үшін а=? в=? c=? анықта D формуласын еске түсір, білмесең көршіңнен сұра, түсінбесең кітаптан 59 беттен қара D=b2-4ac екенін тапсаң, түбілерін анықта; DD≥0 Ол үшін мына формуланы х1= Х2= Жарайсың!!!!! Оқушыларды түрлі – түсті стикерлер арқылы бағалау; | Оқушылар кеңейтілген тапсырманы орындағанда, өтілген материалдарды еске түсіреді, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, ұқсас мүшелерді біріктіру, биквадрат теңдеу түріне келтіріп, жаңа айнымалы енгізіп, түбірлерін табады. Маршруттық картамен жұмыстанған оқушы өз жолымен жүріп отыруды біледі. Жауабын табу үшін, берілген алгоритммен жүріп отырады. |
Қорытындылау. | Сәйкестендіру тест жұмысын орындайды. 1.a=9, b=17, c=8 коэффициенттері арқылы биквадрат теңдеуді табыңдар; 2.х2-8х+9=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісі неге тең? 3.х2=0,49 теңдеуінің түбірлері табыңдар; 4.толымсыз квадрат теңдеуді табыңдар ; 5.х1=9, х2= -1 түбірлер Жауаптары: 1.а)х1+х2=8; х1*х2=-9; б) х1+х2=8; х1*х2=9. 2.9х4+17х2+8=0 3.а)х3+х2+12х=0; б) 49-25х2=0 . 4.а) х2-8х+9=0; б) х2+8х+9=0. 5.х=±0,7 | Берілген сұрақтарға жауапты сәйкестендіреді. |
Бағалау | Үй жұмысына қарап, стикер санына, оқушылардың берілген тапсырманы орындау мүмкіндіктеріне қарай бағалау. | |
Рефлексия | Сабақта есте қалған сөздерді бір – бір сөзбен айту; | Оқушылар естерінде қалған сөздерді айтады. |
Үй жұмысы | № 190, 192 Әбілқасымова | Оқушылар күнделіктеріне берілген тапсырманы жазады. |
Сабақ аяқтау | Стикерде 10 сұрақ | Иә, жоқ деп жауап береді. |