Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жай бөлшектерге амалдар қолдану. | №14 ЖОББМ |
Күні:21.11.18 | Мұғалімнің аты-жөні: Сарбаева Жайнагуль Жанатовна |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:20 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Аралас сандарды қосу және азайту | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1. 2.19.Натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау 5.1 .2.20 Аралас сандарды қосу және азайтуды орындау. |
Сабақ мақсаттары | Бөлімдері бірдей аралас сандарға қосу және азайтуды орындайды. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайтуды орындай алады. Натурал саннан аралас санды азайтады, аралас сандарды азайтуда есептерді түрлендіреді. |
Бағалау критерийлері | Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді, аралас сандарды қосып, алады. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып азайтуда, ЕКОЕ табу ережесін қолданады. Натурал саннан аралас санды азайтуда берілген санды түрлендіреді. |
Тілдікмақсаттар | Бүтін бөлік, алымы, бөлімі,бөлшек сызығы, Аралас сандарға амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар арасында достық қарым-қатынасқа , сыйластыққа, отансүйгіштікке баулу.Академиялық тілде сауатты сөйлеуге оқушыларды дағдыландыру. |
Алдыңғы білім | Жай бөлшектерді қосу және азайту.Аралас сандар.Дұрыс бөлшек .Бұрыс бөлщек. |
Сабақ барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық жайлы ахуал орнату. Психологиялық тренинг. «Мен елімді сүйемін» ҚБ «Шапалақ» Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу Топқа бөлу Үй жұмысы:№483 (аяқтау) (Оқушылардың дәптерін жинап алу Парақшаларға сандар беріледі . Сол сандар арқылы оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ: Дұрыс бөлшек. 2-топ Бұрыс бөлшек. 3-топ Аралас сан. «Допты қағып ал» әдісі арқылы өткенге шолу жасау ҚБ «Басбармақ» Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру және талқылау. Оқушылар біз нені қайталадық? Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты?Оқушылар өз ойларын ортаға салады | Слайдтар |
Сабақтың ортасы | Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. Топтарға тапсырмалар беремін . Оқушылар есептерді бір-біріне түсіндіре отырып топта талқылайды, бірлесе жұмыс жасайды. Бағалау крийтериі | Дескриптор | Аралас сандарға амалдар қолдануды орындайды | Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосып, алады. Бөлімдері әртүрлі бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімін таба алады Амалдарды орындай алады | 1-топ: ; ; ; ; 2 топ:; ; ; ; 3 топ:; ; ; ; ҚБ «Бағдаршам» Сергіту «Бірге дейін толықтыр». Ойыны Оқушыларға бөлшек атаймын да,оқушыға допты лақтырамын. Оқушы мен атаған санды 1-ге дейін толықтыратын бөлшекті атап, допты маған қайтарады. Мысалы: санын атаймын , Санын атап маған допты қайтарады Оқулықпен жұмыс №485(1,3) ҚБ «Смайлик» Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар 1-тапсырма Трактор бірінші күні 12 га жер жыртты,екінші күні одан 2 га артық жыртты.Трактор екі күнде неше га жер жыртты? Бағалау критерийі | Дескриптор | Мәтінді есепке теңдеу құру. | -Есептің шартын құрады. - Шартына сәйкес теңдеу құрады. - амалдарды орындайды -теңдеудің түбірін табады. | Сөзжұмбақты шешу Жеке жұмыс Тарихи дерек | |
Сабақтың соңы | «İNSERT» немесе «түртіп алу»әдісі «v»- білемін, «+» - білмеймін, «-» - мен үшін жаңа білім (ақпарат), «?» – мені таң қалдырды - деген белгілердің тұсына сессия бойынша тапсырмалар бойынша ойларын жазып білдіруге болады. Бұл әдіс оқығанын саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйрететін ұтымды әдіс. «v»- білемін | «+» - білмеймін | «-» - мен үшін жаңа білім (ақпарат) | «?» – мені таң қалдырды | | | | |
Бағалау Оқушыларды сабақ барысында мақтау,мадақтау, смайликтер арқылы, ал топтар бірін-бірі бағдаршам арқылы қалыптастырушы бағалауды ұйымдастырамын. Үйге тапсырма: №487 | |