Пәні:
Математика
Сабақтың тақырыбы:
Кері есептер.Қосу және азайту.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: оқушылардың кері есептер шығару жолдары туралы түсініктерін кеңейту, кері есептерді шығару тәртібін қолдану арқылы есептеу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: есептер шығару барысында логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: алған білімдерін өмірде пайдалана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Жаңа білімді пысықтау сабағы
Әдіс-тәсілдері:
түсіндіру, сұрақ- жауап, ойын, топтастыру.
Көрнекілігі:
Санау материалдары,оқулық, интерактивті тақта.Ағаш стикерлер.
Күтілетін нәтиже:
- Кері есептерді шығару жолдарын дұрыс қолдана алады.
- Логикалық есептерді түсініп, шешімін таба алады.
- Тақырып бойынша алған білімдерін приктикада қолдана алады.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасы
1- минут
Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріңе сәттілік тілеймін!
Қайырлы таң достарым!
Қайырлы күн болсын!
Сенбінің сәті
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз
Кілең «бестер» болсын!
4- минут
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
- Балалар біз бүгін өткен сабақтағы кері есептер туралы түсініктерімізді кеңейтеміз.
Алған білімдрін бекіту.
-Балалар тақтадағы суретке қарайық.
-Балалар құлпынай мен қызанақты салыстырайық.
-Құлпынай нешеу,ал қызанақ ше?
-Құлпынайдың қызанақтан нешеуі артық?
-Қызанақтың құлпынайдан нешуі кем?
-Кем артықтығын білу үшін біз не істейміз?
-Балалар мына тақтадағы суретке қарап салыстырайық,
кем немесе артық мағаналарды білу үшін не істеуіміз керек?
Дұрыс үлкен саннан кіші санды азайтуымыз керек.
9-7=2 бұл не балалар? Бұл өрнек.
1.Қандай математикалық амалдарды білесіңдер?
2.Қосу мен азайтудың компонеттерін ата.
3. Қосудың қандай қасиетін білесіңдер?
Қызығушылықты ояту
2,5- минут
Мультфильм көрсету арқылы.
Біімді қабылдауға дайындау
2,5- минут
4-минут
4-минут
3-минут
-Балалар Елдоспен Аяжан санамақ санамақ білмейді екен.
Сендер санамақ білесіңдер ма?
- Балалар бізге Білімпаз ата хат жіберіпті,сол хатты оқып көрейік.
-Балалар Білімпаз ата бізден көмек сұрап жатыр.
- Балалар біз бүлдіршін достарымызға көмектесеміз бе?
-Білімпаз атамыз жіберген тапсырмаларды орындаймыз ба?
Білімпаз ата бізді бақылауда.
Мәтінді есеп жазбаша және ауызша болады.
Олай болса кім алғыр,кім жылдам екен ауызша есептеп көрейікші.Жауабын қолдарыңдағы қима қағазды қөтересіңдер.
1. Бұтада 4 қарға және сонша торғай отыр. Барлығы қанша? (8)
2. Айсұлуда 5 кәмпит, ал Арнұрда 1 кәмпит кем. Арнұрда неше кәмпит? (4)
3. Пакетте 5 алмұрт бар, ал сөмкеде 3 алмұрт артық. Сөмкеде нешеу ? (8)
4. Асанда 9 теңге болды. Ол 1 теңге тауып алды. Неше теңге болды? (10)
5. Сыныпта 9 ер бала, ал қыздардың 4 - еуі кем. Қыздар нешеу? (5)
6. Үстелде 6 кітап және одан екеуі артық дәптер жатыр. Дәптер нешеу? (8)
Жарайсыңдар балалар мәтінді есеп
І-ТАПСЫРМА:
Ең кіші екі таңбалы санды ата және құрамын тап.
ІІ- ТАПСЫРМА:
Балалар есеп неше бөліктен тұрады?
Топтпстыр.
Бұл есептің бірі болмаса есеп есеп құрастырылмайды. Мыс: Далада 5 бала ойнап жүр бұл есеп болама?
.
Есеп төрт бөліктен
тұрады.
1-шарты
2-сұрағы
3-шешуі
4-жауабы
2-минут
ІІІ- ТАПСЫРМА:
Оңынан солына қарай,солынан оңына қарай оқысаңда,сол санның өзі шығатын қандай сандар?
Тура теңсіздіктерді бір бағанға тура емес теңсіздікті бір бағанға жинақта.
Суретке қарап, ауызша есеп құрастыр
Сергіту сәті
3- минут
Оқушылар сергіп алады
6-минут
ІV- ТАПСЫРМА:
Бірден 9 дейін қандай сандар?
Ең үлкен екі таңбалы санды ата.
5,9 және 4:
6,4және 10 сандарынан төрт тура теңдік құр.
Тақтаға 2 оқушы,қалғаны орнында ақ қағазға
орындайды.
Өмірде ойлап тұрсаң, бәрі де — есеп.
Ауырсаң, ішетұғын дәрі де — есеп.
Ойнасаң,ойыншықтың бәрі де - есеп
Есепсіз сүрген өмір мазмұнсыз ау,
Дүниенің бар тұлғасы есеп демек.
Тақтамен жұмыс:
Алма – 5 Алмұрт - 9
Алмұрт - ?, 4-еуі артық Алма - ?, 4-еуі кем
Шешуі: 5+4=9 Шешуі: 9-4=5
Жауабы: 9 алмұрт Жауабы :5 алма
«Артық» болса қандай амалды қолданамыз?
«Кем» болса қандай амал қолданылады?
Балалар тақтадағы есеппен сендердікін салыстырайық.
Екі оқушыға оқыту.
Балалар бұлар қандай есептер?
Кері есептер дұрыс айтасыңдар.
Бұл есептердің шарты бір,тек орындарын ауысады.
Есептің бөлімдеріміздің бірі болмаса есеп орындалмайды.
Бұлар
кері есептер.
8-минут
Сабақты қорыту.
4 -минут
1.Бірінші сөреде 3 кітап, ал екінші сөреде 5 кітап артық тұр. Екінші сөреде неше кітап бар?
2. Саябақта 6 қайың мен 2 терек өсіп тұр. Теректің қайыңға қарағанда нешеуі кем?
3.Көлде 10 сазан балық және одан 2 - уі кем ит балық жүр. Ит балық нешеу?
Балалар бізге берген Білімпаз атаның барлық тапсырмаларын орындадық қараңдаршы біз тапсырма орындаған сайын алма ағашқа алма жинадық.Алмамыз өте көп және ағашымыз қандай керемет болды.
Білімпаз атамыз сендерге риза болды.
Елдоспен Аяжанда қатты риза болды.Қараңдаршы келесі кездескенше,-деп қол бұлғап жатыр.
Бүгін сабақта не істедік?
Нені білдік ?
Сендерге сабақта не ұнады?
Үй тапсырмасы:
№4 есеп.
116-бетте
Күнделіктеріне жазады
Бағалау
1-минут
Барлығы :45 минут