Просмотр содержимого документа
««10-а» әріпті өрнегін оқыту»
Алматы облысы . Жамбыл ауданы
Қарғалы №3 орта мектебі.
Тақырыбы: 1- сыныпта
«10-а» әріпті өрнегін оқыту
Пәні : математика
Сабақтың тақырыбы: Өрнек. 10-а
Сабақтың мақсаты:1. Өрнек туралы алған білімдерін кеңейту. 10-а айырмашылығының мәнін тез есептеуге үйрету. Әріпті өрнек туралы ұғымдарын бекіту.
Дамытпалы мәні: Оқушылардың өрнек бойынша алған білімдерін пысықтай отырып, логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік мәні: Ұқыптылыққа, адамгершілікке, табиғат сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: ойын, сұрақ- жауап.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, сергіту әуендеру, саяхат картасы, ойын карточкалары.
Пәнаралық байланыс: сауат ашу, дүниетану, ана тілі (грамматика, тіл дамыту)
Барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық кезеңі.
Мен талапты баламын,
Дайын дәптер қаламым,
Есептерді шығарып,
Бестік баға аламын.
II. Жан- жақты білімдерін пысыктау.
Ауызша есептеу. «Кім жылдам» ойын карточкалары арқылы тез есептеу.
Өрнек әріпті өрнектерді оқи білу (қосынды, айырма ұгымдары). Ребус шешу.
III. Үй тапсырмасын сұрау.
Өрнектерге байланысты сұрақ- жауап.
Үй тапсырмасы: үйге берілген 137-б,4- тапсырманы талдау.
0-ге қосу, 0-ді азайту ережесі, мысалдар.
Математиқалық білім еліне саяхат. Саяхат картасы, аялдамалармен танысу
1- аялдамаға өту.
IV.Жаңа сабақ.
1- аялдама.
Оқулықпен жұмыс. 10-а. Өрнек кестелер толтыру.
Дәптерге күн ретін, тақырыпты және 10 цифрын екі жолға көрсетілген үлгі бойынша жазу.
2. 10-а өрнегін тақтада түсіндіре отырып, бірнеше оқушы, қалғандары орындарына отырып орындайды.
1-аялдама тапсырмалары тапсырмасы бұлт көзін ашты. Күн сыйлау(Білім патшалығының қатысқан оқушыларға сыйлығы)
2- аялдама тапсырмасы
138- бет.2- тапсырма. Өз беттерімен орындау
1,2,3 болып орындаған балаларға сыйлық.
3- аялдама.
Есеп шығару. Қосындыға байланысты.
Есепті сынып оқушыларымен бірге мұғалім басшылығымен таңдап, шарты бойынша шығару. Ағаштар туралы сұрақ- жауап, тақпақтар.
4- аялдама.
Топтарға бөлініп жарыс түрінде орындау.3- топ бойынша берілген цифрларға байланысты сандар құрамын есептеу.Ұй шатырындағы сандар құрамын теруге әйнекшелері арқылы толтыру.
5- аялдама.
Логиқалық есептеу. Көліктің мәреге жететін жолын анықтау. Көлікті мініп, өз ауылдарына қайту. Білім патшаларының сыйлықтары.
V. Жаңа сабақты бекіту.
Өрнектер туралы сұрақ- жауап. Айырманың мәні. Өонек компонентері. Әріпті санды өрнектер мәнін есептеу.
VI. Сабақты қорыту.
Әр аялдама бойынша алған сыйлықтары бойынша, топтар бойынша білімдерін бағалау, өздеріне қорытынды жасату.