kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

100 көлеміндегі сандарды ауызша және жазбаша қосу

Нажмите, чтобы узнать подробности

100 көлеміндегі сандарды ауызша және жазбаша қосуды үйрету үшін, қазақтың ұлттық ойындарын ойнадық. Біраз нәтижеге қол жеткізілді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«100 көлеміндегі сандарды ауызша және жазбаша қосу»

Оқу ісінің меңгерушісі: Калкаева Г.Р.

Сабақ: математика

Сабақтың тақырыбы: 100 көлемінде ауызша қосу және азайту

Мектеп:

Күні: 14.10.2021 жыл

Мұғалімнің аты: Кокышова М.Н.

Сынып: 2«А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

2.1.2.7.Мынадай жағдайларда: 37+17, 54-17 сандардың ондықтарын аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау;


Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады:

екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу жəне азайту тəсілін қолдануды үйренеді;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тапсырмаларды жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу жəне азайту ауызша орындайды;

Бағалау критерийлері


1. Ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындайды;

2. Әртүрлі тәсілдермен тапсырмаларды орындауды үйренеді;

3. Екі таңбалы санның ондығын, бірлігін ажыратып айтады;

Тілдік мақсат

Ондық, бірлік

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті......деп ойлайсыз

1. 17 саны қанша таңбалы сан? 2 таңбалы

2. 25 санының ондық саны қай сан?20

3. 19 санын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде қалай жазамыз?19=10+9

4. 1 дм қанша см бар? 10см

Алдыңғы оқу

100 көлемінде ауызша қосу және азайту

Ишара

Жасыл-түсіндім; қызыл – сыныптасымның көмегімен түсіндім;

Сары- көмек қажет, түсінбедім.

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

ресурстар


Басы








Дәптермен жұмыс




Жаңа сабақ

«Шаттық шеңбер»

Психологиялық дайындық.

Математика керек әр күнге,

Математика қажет өмірде

Математиканы оқимыз

Миымызға тоқимыз –

Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін!.

Дәптерлерімізді ашамыз, мен үй тапсырмасын қарап шығайын және бүгінгі күнді жазамыз....сынып жұмысы деп жазамыз.

Бағалау критерийіне тоқталып кетемін.житондарды беріп отырмын.

37+17

  1. 37+10+7=47+7=54

  2. 30+10+7+7=40+14=54

  3. 37+7+10=44+10=54

54-17

  1. 54-10-7=44-7=37

  2. 54-7-10=47-10=37


Ортасы











Бағалау критерийлері

































Қазақтың ұлттық қандай ойындарын білеміз?дұрыс айтасыңдар, (көкпар, бәйге, қыз қуу, теңге алу)

1-тапсырма: «Бәйге» ойыны- осы күнге дейін өз маңызын жоймаған спорт түрі. Бұл күнде жарыс ұйымдастырғанда әр ауданның ерекшелігі есепке алынып, шабатын аралық белгіленеді. Атқа шабатын адамның жасы, салмағы бір-бірімен теңдес болып келеді.Бәйге аттарын белгілі жерге алып баратын адам ат айдаушы деп аталады. Ат айдайтын жерге жеткенде ат айдаушы оларды қатар тұрғызады да белгі береді.Жарыс басталады.

  1. Ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындайды.

  2. Әртүрлі тәсілдермен тапсырмаларды орындауды үйренеді.

  3. Екі таңбалы санның ондығын, бірлігін ажыратып айтады.

Ал оқушылар менің алдымдағы карточкаларды аламыз,тапсыраны кім шапшаң орындайды екен.

56+26=50+20+6+6=82

47+26=40+20+7+6=73

38+29=30+20+8+9=67

47+45=40+40+7+5=92

Дескриптор:

1. Берілген мысалдарды талқылайды;

2. Өз пайымдауларымен айтып түсіндіреді;

3. Ондықтан аттап өту арқылы екі таңбалы сандарды ауызша қосуды және азайтуды біледі;

Кері байланыс: «Житондар»

«Қыз қуу» ойыны-қыз бен жігіттің атқа мініп, бірін-бірі қуатын ойын түрі.Ойынның шарты бойынша қыз бен жігіт атқа мінеді.Кейін атқа мінгн қыз белгілі жерге дейін шауып қашу керек, ал жііт оны қуып, оны қамшымен ұрады. Бұл ойын ғашықтардың сезімдерін білдіреді немесе қыз бен жігітті таныстыру мақсатында істеледі.

Бағалау критерийі

Ондықтарын аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау.

2-тапсырма

Қапшықта 36 қызыл және 26 көк түсті қағаз парақтары бар. Қызыл қағазға қарағанда көк түсті парақтың қаншасы кем?

Қызыл- 36

Көк – 26, ?кем

Шешуі: 36-26=10кем

Дескриптор:

тапсырмаға қарап, есептеу тәсілін түсіндіреді;

Ондықтан аттап қосу керектігін біледі;

Кері байланыс: «Житондар»

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамыз, ал сендерге сұрақ қоямын, сендер жауап беріңдер

Екі көзің не үшін керек?

Жақсыларды көру үшін

Екі қолың не үшін керек?

Елге көмек беру үшін

Құлақ деген не үшін керек?

Ақыл-кеңес тыңдау үшін

3- тапсырма: «Көкпар» ойыны- қазақтың ұлттық ойын бәсекесі. Адамдар аттың үстіне мініп епкінің немесе қойдың терісін тартысады. Қазіргі кезде адамдар екі топқа бөлініп тартысады.Екі топ аранай алаңга шығады. Алаңда екі шеңбер болады. Шіңбердің диаметрі 5-6 метрді құрайды.

Бағалау критерийлері

  1. Ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындайды.

  2. Әртүрлі тәсілдермен тапсырмаларды орындауды үйренеді.

  3. Екі таңбалы санның ондығын, бірлігін ажыратып айтады.

Кітабымызды ашамыз, жұппен жұмыс жасаймыз....Есептеп болсақ, достарымызбен алмастырамыз

56+16=56+10+6=72

75+16=75+10+6=91

54-28=54-20-8=26

92-28=92-20-8=64

87+13=87+10+3=100

34+16=34+10+6=50

Дескриптор:

1. Берілген тапсырманы жұпта талқылып, орындайды;

2. Есепті шығарады, бір-біріне түсіндіреді;

Кері байланыс: «Житондар»

4- тапсырма: «Теңге ілу» ойыны – бозбалар мен жігіттердің атпен ойнайтын ойыны. Атта тұрып, жердегі теңге алу керек екен.

Бағалау критерийлері

  1. Ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындайды.

  2. Әртүрлі тәсілдермен тапсырмаларды орындауды үйренеді.

  3. Екі таңбалы санның ондығын, бірлігін ажыратып айтады.

51 бет, 5 есептің 1 бағанын шығарамыз

65+19=84, 65+20=85, 85-1=84

56+29=85, 56+30=86, 86-1=85

Дескриптор:

1. Берілген тапсырманы жұпта талқылып, орындайды;

2. Есепті шығарады, бір-біріне түсіндіреді;

3.Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосуды және азайтуды біледі;

Кері байланыс: «Житондар»














іс-қимылмен көрсетеді

Соңы




Үй тапсырмасы: 51-бет № 5, 2-бағаны


Кері байланыс: «Білім ағашы»

Білім ағашы парақ

шасы стикер

Қосымша мәліметтер


Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыға қосымша карточкалар беремін.

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейбір оқушылар орындай алады:


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұптық, топтық, өздік жұмыста жұлдызша,житондар арқылы бағалаймын. Мадақтау, марапаттау арқылы бағалауды жүзеге асырамын.

Пәнаралық байланыс – көркем еңбек, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Ауызбіршілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.



Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.















































Тақырыбы:

100 көлемінде ауызша қосу және азайту





Мұғалім:Кокышова М.Н.






2020-2021 оқу жылы




































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
100 көлеміндегі сандарды ауызша және жазбаша қосу

Автор: Кокышова Молдир Нурлановна

Дата: 13.05.2022

Номер свидетельства: 606765
