kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді қосу және азайту»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.2А. Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні:.

Мұғалімнің аты-жөні: Махамбетиярова Ж.Ж

Сынып: 5

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.17 - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 - бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосуды және азайтуды орындай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жай бөлшектерді қысқартып алып, қосуды және азайтуды орындайды.

Кейбір оқушылар:

Натурал санға жай бөлшектерді қосуды орындайды, натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындайды

Бағалау критерийі

- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады;

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады және азайтады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін түсіндіреді,тұжырымдайды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бөлшек, алым, бөлім,толықтауыш көбейткіш, қысқарту

Сыныптағы диалог және жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу, азайту үшін:

1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;

2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу,азайту керек.

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу(ауыл шаруашылығына байланысты мәтінді есептер)

Пәнаралық байланыс

сызу (геометриялық фигуралар),информатика (электронды оқулықпен жұмыс)

Алдыңғы оқу


Бөлшектердің негізгі қасиеті; ең кіші ортақ еселік; бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту; бөлімдері әр түрлі

бөлшектерді қосу және азайту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы



2 минут












4 минут


































2 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару.


Психологиялық ахуал туғызу.

Шаттық шеңбері арқылы оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлау мақсатында бір- бірінің атының бас әрпінен бастап сипаттама береді.

Үй тапсырмасын тексеру.

"Бірін - бірі тексеру" әдісі арқылы үй жұмысын тексеремін.Үйге үш қатарды үш топқа бөліп,үй жұмысына әр топқа жеке есептер беремін. Топтар жұмыстарын алмастырып, бірін-бірі тексереді.

І топ №514

Құмыраға - бөлігі

Банкаға - бөлігі

Кесеге - бөлігі

Қалғаны - ?

+ + = = 1

Жауабы: ыдыстағы сүттің барлығы құйылып алынды.

ІІ топ №516

Бірінші сағатта - бөлігі

Екінші сағатта - бөлігі

Үшінші сағатта - ?

+ ; -

Жауабы: бөлігі

ІІІ топ №517

Бірінші балық - кг

Екінші балық -?, кг жеңіл

Барлығы - ?

- ;

Жауабы: кг

Үй тапсырмасын қорытындылау.

"Кім жүйрік?" әдісімен үй тапсырмасын қорытындылау үшін оқушыларға өткен тақырып бойынша ашық сұрақтар қоямын.

1) Бөлімдері бірдей жай бөлшектер қалай қосылады?

2) Бөлімдері бірдей жай бөлшектер қалай азайтылады?

3) Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектер қалай қосылады?

4) Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектер қалай азайтылады?

Оқушылардың сұрақтарға жауап беруіне қарай қолдау деңгейі бойынша саралау жүргіземін.

Топқа бөлу.

«Алма ағашы» әдісі. Оқушыларға алма ағашынан өзінің нені меңгергеніне қарай жасыл, сары, қызыл алманы алуды тапсырамын. Сол арқылы оқушылар сараланған 3 топқа бөлінеді.











































Алма ағашы

Сабақтың ортасы


8 минут























8 минут






































3 минут








5 минут

























Сабақтың мақсаты нақтыланады.

Тақтамен жұмыс.

"Жемістер себеті"әдісі. Әр топтан 2 оқушы шығып, себеттен қалаған жемістерін таңдайды. Жемістің артқы жағында берілген есепті тақтаға шығарады.

1) - - = - = =

2) + + = = =

3) - - = - =

4) + + = = = 1

5) + + = = = 1

6) - = - = - =

Тақтаға шыққан оқушылардың тапсырманы орындауына қарай қолдау көрсетіп отыру.

ҚБ: Мұғалімнің мадақ сөздері ( жарайсың, керемет,өте жақсы)

Жақсы жауап беріп, белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап отырады.

"Жарайсың, ортақ бөлімге келтіру кезінде ЕКОЕ-ті дұрыс таба білдің"


Шығармашылық жұмыс.

І топ

1) 2)

- = + =

3) 4)

+ = = + = = =

ІІ топ

1) 2)

- = - =

3) 4)

+ = + =


ІІІ топ

1) 2)

+ = + =

3) 4)

+ = + =

Топ оқушылары «Екі жүрек, бір тілек» арқылы бір-бірінің жұмысына баға береді.

Жеке жұмыс

Электронды оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды.

- ;

Әр оқушының электронды оқулықпен жұмысына түсініктеме беріп қолдау көрсету.“конверт” әдісі арқылы конверттегі дайын жауаптармен салыстырады. "Бас бармақ" әдісімен жауап берген оқушы бағаланады.



Топтық жұмыс

«Қабырғалар сөйлейді» әдісі. Оқушылар берілген алгоритм бойынша есеп құрастырып, оны шешеді.Бұл әдіс арқылы оқушының есте сақтау қабілетін дамытуға болады. Топ бірін – бірі тексеру үшін жұмыстарын алмастырады. Нәтижесі белсенді тақтада көрсетіледі.

Есептеу алгоритмі:

  1. ке ні қос;

  2. Шыққан нәтижеден ді азайт;

  3. Нәтижені аралас сан түрінде жаз

Есептеу алгоритмі:

  1. ті азайт;

  2. Шыққан нәтижеге ді қос;

  3. Нәтижені қысқарт

Есептеу алгоритмі:

  1. ге ні қос;

  2. Шыққан нәтижеден ді азайт;

  3. Нәтижені аралас сан түрінде жаз

ҚБ: Топтар бір-бірінің жұмысына "Өрнекті дұрыс құрастырдыңдар,тек есептеу кезінде абай болсаңдар";"Жарайсыңдар,жай бөлшектерді қысқарту ережесін нақтыласаңдар" деген сөздер арқылы баға береді.


Жемістер себеті,жемістер























Конверт

А3 формат





































Электронды оқулық







Сабақтың

соңы

5 минут







1 минут



2 минут

Сабақты қорытындылау.

Оқушылардың білімін нақтылау және келер сабақты жоспарлау мақсатында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. (Дескриптор қосымшада)

2); ә)


Үй тапсырмасы.

Оқулықтан № 522 есеп


Кері байланыс.

«Блоб ағашы» арқылы сабаққа кері байланыс жасау.

Оқушылар бүгінгі сабақтағы көңіл-күйлеріңізді, іс-әрекеттеріңізді, топтағы өз орныңызды мына суретте бейнеленген адамдарға жүрек стикерін жапсыру арқылы көрсетулеріңізді сұраймын.




Төсбелгі










стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек

көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.«Қабырғалар сөйлейді» әдісімен оқушының есте сақтау қабілетін арттыруға ықпал жасаймын.

3. "Автор орындығы" әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.

1. Оқушылардың алған білімдерін тексеру мақсатында ашық сұрақтар қоямын.

2. «Екі жүрек, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


Сергіту сәті

Әуен ырғағымен қимылдар жасайды.


Рефлексия

Сaбақ \оқу мaқсaттaры шынaйы мa?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуaл қaндaй болды?

Мен жоспарлaғaн сaрaлay шaрaлaры тиімді болды мa?

Мен берілген уaқыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарымa қaндай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау

Қaндaй екі нәрсе тaбысты болды (оқытуды дa, оқуды дa ескеріңіз)?

1.

2.

Қaндaй екі нәрсе сaбaқты жақсaртa aлaды (оқытуды дa, оқуды дa ескеріңіз)?

1.

2.


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Математика 5-сынып

Бөлім

Тақырып


Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу мақсаты

5.1.2.17 - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 - бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану



Бағалау критерийлері

- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады;

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады және азайтады.

Тапсырма

2)а); ә)) -


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар


- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады;

- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады, азайтады

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады және азайтады.

-амалдардың орындалу ретін біледі;

- бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді;

- толықтауыш көбейткішін табады;

- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады, азайтады














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жай бөлшектерді қосу және азайту

Автор: Махамбетиярова Жанна

Дата: 27.04.2019

Номер свидетельства: 508520
