Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В бөлім: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | № 5 мектеп-лицейі |
Күні: 25 01 2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Аблизеева А |
Сынып: 5 г | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.25. бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
Сабақ мақсаттары | Оқушы |
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жаза біледі; Анализ. Бөлімінде 2 немесе 5 сандарынан басқа жай көбейткіштері болмайтын жай бөлшектерді ғана ондық бөлшек түрінде жазуға болатынын анықтайды; Жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіреді; Қолдану. Есептер шығарып, жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазады. |
Сабақ түрі | Жаңа білімді меңгеру |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде және керісінше жазу алгоритмін түсіндіре алады; Пәнге тән лексика мен терминология: ондық бөлшек, алымы, бөлімі, қысқартылмайтын бөлшек, үтір, үтірден кейінгі таңбалар саны, ... Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ... керек; ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін ... керек; |
| |
Құндылықтарды дарыту | Топтық жұмыс барысында оқушыларың бойына бір біріне деген сыйластыққа, жауапкершілікке үйрету. Жеке жұмыс барысында мақсаттылыққа, өзіне деген сенімге дағдыландыру. Бағалау кезеңінде адалдыққа, жеке жұмыста мақсаттылыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | http://LearningApps. сайтымен жұмыс жасау барысында информатика пәнімен, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру ережелерін айту кезінде қазақ тілі пәнімен,бағалау бөлімінде өнер пәнімен кіріктірілу жүзеге асады.. |
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар презентация арқылы сабақ бөлімдеріндегі негізгі ұғымдармен танысады және http://LearningApps. сайтында тапсырма орындайды. |
Бастапқы білім | Ондық бөлшектер. Ондық бөлшектердің оқылуы, жазылуы. |
Сабақ барысы | | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Екінші сабақтың басы 10 минут | Оқушылардың зейінін шоғырландыру. 3.2. Топтық жұмыс. Мақсаты: Бөлімінде 2 немесе 5 сандарынан басқа жай көбейткіштері болмайтын жай бөлшектерді ғана ондық бөлшек түрінде жазуға болатынын анықтау. Топтарға жай бөлшектер жазылған үлестірме қағаздар таратылады. Қосымша 2. Солардың ішінен қайсыларын ондық бөлшек түрінде жазуға болатындығын анықтап, орындайды. Мұғалім оқушылармен ондық бөлшек түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді қалай табу жолын талқылайды, яғни дескриптор құруға көмектеседі. Дағды: Анализ. Қолдану. Бағалау: Топтар өздері құрған дескриптор арқылы бірін-бірі ұпай санымен бағалайды. | Т.А.Алдамұратова,Е.С. Байшоланов Математика 5. 2-бөлім, Алматы:Атамұра, 2015.-176 бет. |
Екінші сабақтың ортасы 20 минут 12 минут | 4.1.Жеке жұмыс. Мақсаты: Бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра білуге үйрету. Оқушылар оқулықтан деңгейлік тапсырмалар орындайды. А.№1232, В.№1237, С.№1247. Мұғалім оқушылардың сұрақтарына жауап беріп, қолдау көрсетеді және көмектеседі. Дағды: Білу және түсіну. Қолдану. Бағалау: Мұғалім оқушылардың орындаған тапсырмаларының дұрыстығын дәптерлерінен тексеріп «+», «-» белгілерін қояды.Тапсырма 20 минутқа беріледі. Осы уақытта оқушы өзінің қандай деңгейге дейін есептерді шығара алатындығын бағалап, өзінің жұмысына рефлексия жасайды. 4.2. Жеке жұмыс. Мақсаты: Бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра білу дағдысын бекіту. Оқушылар http://LearningApps. сайтында тапсырма орындайды. Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді, жақсы жұмыс жасаған оқушыларды мадақтайды. Дағды: Білу және түсіну. Қолдану. Бағалау: Мониторда оқушының жауаптарының дұрыс немесе дұрыс еместігі көрінеді. Егер оқушы барлық тапсырманы дұрыс орындаса, бүгінгі сабақтың мақсатына жеткендігі туралы мадақтама көрініс береді. | http://LearningApps.org/display?v=pc97i7tdk17 |
Сабақтың соңы 3 минут | Үйге тапсырма:№1234,1238,1243 4. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Мақсаты: Бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыра білуді оқушылардың қаншалықты меңгергендігін анықтау. Оқушылар стикерлерге бүгінгі сабақты игеру дәрежелерін білдіретін смайликтер салады. Бәрі түсінікті | Әлі де жаттығу керек | Ештеңе түсінбедім | | | | Дағды: Анализ. Бағалау: Сабақ барысындағы оқушылардың жұмыстарын қорытындылап мадақтау немесе ұсыныстар айтамын. | Т.А.Алдамұратова,Е.С. Байшоланов Математика 5. 2-бөлім, Алматы:Атамұра, 2015.-176 бет.
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Қабілеті жоғары оқушылар:Топтық жұмыс кезінде қабілеті жоғары оқушылар қасындағы құрбысына көмектесе алатындай мүмкіндік жасаймын. Қабілеті орта оқушылар: сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі Қабілеті төмен оқушылар: Деңгейлік сұрақтар Мұғалімнің қолдауы | -Ынталандыру,қолдау көрсету, бағалау түрлері; | Бөлме температурасының қалыпты болуы қадағалып отырады; Қауіпсіздік техникасы ережелері сақталады |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |