kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қысқаша көбейту формулалары

Нажмите, чтобы узнать подробности

  • Оқушылар:
  •  қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;
  •  ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;
  • қысқаша көбейту формулалардың геометриялық интепретациясын түсіндіреді.

 Лексика және терминология

  •  қысқаша көбейту формулары;
  •  екі өрнектің квадраттарының айырмасы;
  •  екі өрнектің қосындысының квадраты;
  • екі өрнектің айырмасының квадраты;
  •  екі еселенген көбейтінді;

  топтау тәсілі;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қысқаша көбейту формулалары»

7.3В Қысқаша көбейту формулалары


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сыдыков Ж

Сынып: 7

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны: -

Сабақ

тақырыбы

Қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау. (бекіту сабағы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.17

қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолданады;

7.2.1.19

Қысқаша көбейту формуласын қолданып теңдеуді шеше алады.

Қысқаша көбейту формуласын қолданып көбейткіштерге жіктей алады.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын бүтін өрнектерді түрлендіруде ,көпмүшелерді көбейтуде және көбейткіштерге жіктеуде қолдана білу бейімділігін қалыптастыру. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін , біліктілік дағдыларын қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетті, егер:

  • Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады;

  • Қысқаша көбейту формулаларын геометриялық тұрғыдан қорытып шығарады;

  • Қысқаша көбейту формулаларын есеп шығаруда қолдана алады;

Тілдік мақсаттар

  • Оқушылар:

  • қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

  • ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;

  • қысқаша көбейту формулалардың геометриялық интепретациясын түсіндіреді.

Лексика және терминология

  • қысқаша көбейту формулары;

  • екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

  • екі өрнектің қосындысының квадраты;

  • екі өрнектің айырмасының квадраты;

  • екі еселенген көбейтінді;

  • топтау тәсілі;

Құндылықтарды

дарыту

Құндылықтар:

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, әсіресе жұппен жұмыс істегенде қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек.

Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, топпен жұмыста қолдау көрсете алуы керек.

Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.

- Ашықтық: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы;

- Құрмет: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

АКТ қолдану

дағдылар

Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысы

Бастапқы білім

Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурс

тар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру .

Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру : № 5.121 №5.122

(3 мин) Оқушылар үй тапсырмасының жауабын жұпта тақта арқылы тексереді.


Сабақтың ортасы

ІІІ. Алдыңғы білім бойынша тапсырма

І. «Қайталау-білім анасы»

1. «Ойлан, тап, анықта» стратегиясы

  • Қысқаша көбейту формулаларын атаңдар?

  • Қысқаша көбейту формулалары қалай оқылады?

  • Қысқаша көбейту формулалары қандай мақсатта қолданылады?

1)  

2) (а + b)2 = a2 + 2ab + b2

3) (а - b)2 = a2 - 2ab + b2

4) ( a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3

5) ( a - b)3 = a3 - 3a2b + 3ab2 - b3

6) a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2)

7) a3 - b3 = (a - b)(a2 + ab + b2)


IІ. «Кубизм стратегиясы»

1. Шатастырылған логикалық баулар.

А) бірінші өрнектің квадратына, екі өрнектің, екі плюс екінші өрнектің квадратына, тең. еселенген бірінші қосындысының, квадраты плюс, және, екінші өрнектердің, көбейтіндісіне,

Ә)екі өрнектің, олардың, айырмасының, кубтарының, осы өрнектердің, қосындысын, қосындысы көбейткенге, тең.

толымсыз, квадратының ,


2. Семантикалық карта


(а - в)2

( а + в)2

а3 – в3

а3 + в3

(а + в )3

(а - в )3

а2 – в2

Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең








Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына, минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең








Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең








Екі өрнектің кубтарының қосындысы осы өрнектердің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең








Екі өрнектің кубтарының айырмасы осы өрнектердің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең








Екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең








Екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубына, минус бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісіне, минус екінші өрнектің кубына тең








3. Математикалық домино

(а - в)2

а2 + 2ав + в2

(а – в)(а + в)

(а – в)2

а2 – 2ав + в2

а2 – в2

( а + в)2

а2 – 2ав + в2

(а + в)(а2 – 2ав + в2)

а3 – в3

а3 – в3

(а – в)(а2 + ав +в2)

(а + в )3

а3 +3а2в + 3ав2 + в3

а3 – 3а2в + 3ав2 – в3

(а – в)3

4. Графикалық диктант Оқушылар жауаптары «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді «ия» жауабына дәптерлеріне кесінді сызады, «жоқ» деген сөздің орнына бұрышты сызады.

   5. Сөзжұмбақ

1. Құрамында әріпі бар теңдік

2. Берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні

3. ах= в – сызықтық теңдеу, мұндағы х-айнымалы, а мен в – сандар

4. Бірмүшелердің қосындысы

5. Екі шамалардың арасындағы байланыс, егер тәуелсіз айнымалының кез келген мәніне тәуелді айнымалының бір мәні сәйкес келетін болса.

6. Тәуелсіз айнымалы

7. Сызықтың функцияның графигі

1. Теңдеу 2. Түбір 3. Сызықтық 4. Көпмүше 5. Функция 6. Аргумент

7. Түзу

6. Автор орындығы













Сабақтың соңы

ІV. Деңгейлік (саралау) тапсырма Ж Тапсырма

«Крест-нөл» стратегиясы

Ойлау деңгейлеріне қатысты тапсырмаларды орындаңыз

Білу

  1. Көбейтуді орында: (а – 3в)(а +3в)

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз:

m2 + 2mn + n2

Түсіну

  1. Көбейтуді орында: (а – 8в)(а +8в)

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз:

m2 - 2mn + n2

Қолдану

(Оқулықпен жұмыс) №5.108

  1. Көпмүше түрінде жаз:

1.(2m2 - 3n2 )3;

3. (а2 + в2 )3

5. (4m3 +5n2)3


Талдау

  1. Көпмүше түрінде жаз: (4а2 – 5в2 )2;

  2. Амалдарды орындаңдар:

(х + 5)2 – 16.

Жинақтау

  1. Көпмүше түрінде жаз:

2 – 5в3 )2;



Бағалау

  1. Амалдарды орындаңдар:

(4 – 5х)2 – 64

Түсіну немесе бағалау

Өрнекті ықшамдаңдар:

( а2 – 3)3 ( а – 2)(а2 + 4)(а + 2).

Қолдану немесе бағалау

Өрнекті ықшамдаңдар:

( m2 – 1) ( m4 + m2+1) - (m2 - 1 )3.


Білу немесе талдау

Өрнекті ықшамдаңдар:

( а3 + 3) ( а6 -3 а3+9) – а9.






Рефлексия.



Оқушыларға кішігірім сауалнаманы толтыруға беру

1. мен сабақ барысында жұмыс жасадым
2. мен өз жұмысыммен
3. сабақ мен үшін
4. Сабақ барысында мен
5. Менің көңіл күйім
6. Сабақ материалы мен үшін

Белсенді / белсенді емес
риза / риза емес
қысқа / ұзын
шаршамадым / шаршадым
жақсы болды / жаман болды
түсінікті / түсініксіз
пайдалы/ пайдасыз
қызықты / қызықты емес



Үй жұмысы

2 мин

№5.108 (2,4,6) №5.109









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Қысқаша көбейту формулалары

Автор: Сыдыкова Жадра Амиржановна

Дата: 21.09.2019

Номер свидетельства: 520421
