7 сыныптың "Алгебра" пәнінен «Бірмүшелерді көбейту. Бірмүшелерді дәрежеге шығару» тақырыбына арналған сабақ жоспары.
Просмотр содержимого документа
««Бірмүшелерді көбейту. Бірмүшелерді дәрежеге шығару»»
Пән: «Алгебра»
Сынып: 7 «Б»
Сабақтың тақырыбы: «Бірмүшелерді көбейту. Бірмүшелерді дәрежеге шығару».
Сабақтың мақсаты: Оқушылар бірмүшені бірмүшеге көбейтуді, дәрежеге шығаруды үйренеді. Бірмүшенің қасиеттерді қолдана отырып, есеп шығаруға дағдыланады.
Күтілетін нәтиже: Бірмүшені қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Ресурстар: оқулық, АКТ, бағалау кестесі, ББҮ кестесі.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: «Өрмекші торы», «Кубизм» әдісі, «ЖИГСО», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «Сен-маған, мен-саған» әдісі.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныптың сабаққа даярлығын тексеру.
1.2. Ынтымақтастық атмосферасын құру.
1.3. Топқа бөлу (геометриялық фигуралардың түсіне байланысты).
1.4. Топ басшысына бағалау парағын беру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
2.1. «Өрмекші торы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Сұрақтар:
Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?
Бірмүшенің коэффиценті деген не?
Бірмүшенің дәрежесі деген не?
a0=?
аm×an=?
bm÷bn=?
(an)m =?
a-n=?
ІІ. Жаңа сабаққа даярлық.
2.1. ББҮ кестесінің 1-2 бағанасын толтыру.
2.2. Толтырған кесте бойынша «В» және «С» деңгейлі оқушыларды тыңдау.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
3.1. Топтарға жекелей тапсырма беру. «Жигсо» әдісі арқылы АКТ-ні қолданып, кезекпен топтар сөйледі.
3.2. «Сен-маған, мен-саған» әдісі арқылы топтар бір-біріне сұрақтар қойды.
ІҮ. Мағынаны ажырату.
4.1. Тақтамен жұмыс. Тақтаға әр топтан В деңгейдегі оқушыны шығару.
4.2. Топпен жұмыс. Оқушылар топпен есепті шығарып, топта талқылайды. Топтар бір-бірінің жұмысын тексеріп, «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.
4.3. Деңгейлік тапсырмалар беру.
Ү. Бекіту.
5.1. Жекелей тапсырма (тест жұмысын беру). Тесттің жауабын АКТ арқылы көрсетіп, әр оқушы өзін-өзі бағалайды.
ҮІ. Ой толғаныс.
Оқушылар ББҮ кестесінің 3-ші бағанасын толтырады. Әр топтан С деңгейдегі оқушы оқиды.
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру.
Кері байланыс- стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерін жазып, ағашқа жапсыру.
ҮІІІ. Бағалау. Топ басшыларының бағасын тыңдап, қортынды баға қою.