Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4B Алгебралық бөлшектер | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің ТАӘ: |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту |
Сабақ түрі | Білімді бекіту сабағы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу амалдарын орындау дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру. |
Бағалау критерийлері | 1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады; 2. Алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін біледі; 3. Алгебралық бөлшектерді қысқартуды орындайды; 4. Алгебралық бөлшектерге амалдарды дұрыс орындайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаты алгебралық бөлшектерге қолданатын амалдардың тәртібін түсіндіреді; - алгебралық бөлшектерге қолданатын әрбір амалды түсіндіреді. Бөлім бойынша лексика мен терминология алымы, бөлімі; айнымалының мүмкін мәндері; өрнектердегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиыны; рационал өрнек; бүтін өрнек; бөлшек өрнек; алгебралық бөлшек; бөлшектерді қысқарту; бөлшектің негізгі қасиеті; толықтауыш көбейткіш; қысқартылмайтын бөлшек; бөлшектерді көбейту (бөлу); бөлшекті дәрежеге шығару; сатылы бөлшек. |
Құндылықтарды дарыту | Қазақ тіліндегі қолданылатын күн аттарын логикалық тапсырма арқылы қызықтырып үйрету. Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі(Қазақ тіліндегі қолданылатын күн аттарын логикалық тапсырма арқылы қызықтырып үйрету). |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды пайдалану |
Бастапқы білім | Оқушылар алгебралық бөлшектердегі айнымалыларының мүмкін мәндері жиынын таба алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. 3.Үй жұмысын тексеру | Презентация |
Сабақтың ортасы 2 мин 2 мин 3 мин 7 мин 5 мин 10 мин 10 мин 4 мин | 4. Миға шабуыл Алғашқы кездесетін бес күн (Дүйсенбі, Сейсенбі, Сәрсенбі...) мен бес санды (1, 2, 3...) атамай көрсетіп беріңіз? Кешенің арғы күні, кеше , бүгін, ертең, ертеңнің арғы күні. Ауызша талдау 1) Айнымалының қандай мәндерінде алгебралық бөлшектің мағынасы болады ? 2) Алгебралық өрнектің мәнін тап: 3)Алгебралық өрнектің ең үлкен ортақ бөлгіші Өткен тақырыпты бекітуге мысалдар қарастыру Бөлшек өрнектерге амалдар қолдану Мысал 1. Бөлшектерді қосу Бөлшектерді азайту: Ой қозғау Амалдар дұрыс орындарған ба? Қатесін тап. Жаңа тақырып. Оқушыларға алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін қарастырады. = = Мысал 1. Топтық жұмыс Оқушылар орындарында шығарады. Жауабын интерактивті тақтада көрсетілетін презентация арқылы тексереді. Жауаптарын тақтамен тексеру Фронталды жұмыс( оқушылар жеке орындайды және қиындық туғызған тапсырмаларды тақтада орындайды) Амалдарды орындаңыз: Дұрыс жауаптары Мини-тест Бекітуге арналған тапсырмалар(мини-тест): a) 0 b) c) 1 a) b) c) a) b) c) | Презентация Презентация Қосымша Презентация 20-25 |
Сабақтың соңы 2 мин | Үй жұмысы. Сабақты қорытындылау Рефлексия «Бүгінгі сабақ … ұнады» «Бүгінгі сабақта …білдім» «Бүгінгі сабақта … үйрендім» «Бүгінгі сабақта … таныстым» «Бүгінгі сабақта … қайталадым» «Бүгінгі сабақта … түсіндім» «Бүгінгі сабақ … таңқалдырды» | Қосымша |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған. | Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс және жеке жұмыс жасайды. | Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |