Тақырыбы: | Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту | 7-сынып |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Иминова Сахидам Алымқызы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.1.19алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 7.2.1.20алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау; |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:Алгебралық бөлшектерді қосу мен азайту алгоритмін меңгереді,алған білімдерін бір жүйеге келтіреді. |
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту арқылы рационал бөлшекке түрлендіруге үйренеді. |
Кейбір оқушылар: Оқушының сыни ойлауы қалыптасады. |
Бөлім бойынша оқу мақсаты | – алгебралық бөлшектерді қысқартады; – алгебралық бөлшектерге амалдар қолданады; – алгебралық бөлшектермен берілген өрнектерді ықшамдайды. |
Оқытудың тілдік мақсаты | – бөлшекті қысқартудың мағынасын түсінеді; – алгебралық бөлшектерге қолданатын амалдардың тәртібін түсіндіреді; |
Бөлім бойынша лексика мен терминология | – бөлшектерді қысқарту; – бөлшектің негізгі қасиеті; – толықтауыш көбейткіш; – қысқартылмайтын бөлшек; – бөлшектерді көбейту (бөлу); – бөлшекті дәрежеге шығару; – сатылы бөлшек. |
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер | – алымындағы қосылғыштардың таңбаларынын (бөлшектің алдындағы таңбасын) өзгерту үшін ... ; – өрнектердің мәні ондағы айнымалылардың мәндеріне тәуелсіз екенін көрсету үшін … ; – - бөлшекті оған теңбе-тең бөлшекпен алмастыру деп ... түсінеміз. |
Құндылықтарды дарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. |
Бастапқы білім | Алгебралық бөлшектердің негізгі қасиеті |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Сабақтың басы (12 минут) | Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау:Үйге берілген тапсырманы сұрау, пысықтау Қысқаша көбейту формуласын сәйкестендіре отырып топқа бөлінеді. Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтірудің алгоритмі: /Ретімен сәйкестендіру/ 1. | Әрбір бөлшектің алымын оның толықтауыш көбейткішіне көбейту керек | | 1. | 2. | Бөлшектердің ортақ бөлімін табу керек | | 2. | 3. | Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазу керек | | 3. | 4. | Әрбір бөлшек үшін толықтауыш көбейткішті табу керек | | 4. | | Қысқаша көбейту формулалары |
Сабақтың ортасы (15 минут) | Топтық жұмыс «Домино» әдісі Оқушылар берілген тапсырмаларды жауаптарымен сәйкестендіреді 1 топ 2 топ 3 топ Топтық жұмыс «Плакаттар қозғалады» әдісі Топтарға тапсырмалар беріледі оқушылар тапсырманы орындап болған келесі топқа береді. 1-топ № | тапсырма | 1-топ | 2-топ | 3-топ | 1 | | | | | 2 | | | | | 3 | | | | | 4 | | | | | 5 | | | | | 2-топ № | тапсырма | 1-топ | 2-топ | 3-топ | 1 | | | | | 2 | | | | | 3 | | | | | 4 | | | | | 5 | | | | | 3-топ № | тапсырма | 1-топ | 2-топ | 3-топ | 1 | | | | | 2 | | | | | 3 | | | | | 4 | | | | | 5 | | | | | Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | Оқулық Тапсырма А4 жазылған карточкалар. Тапсырма А4 жазылған карточкалар. |
Сабақтың соңы( 8мин) | Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары Ойлау дағдыларының Қолдану Тапсырма Амалдарды орындаңыз: А) B) C) D) Дескриптор Білім алушы Қысқаша көбейту формуласын қолданады; Бөлшектердің ортақ бөлімін табады; Алгебралық бөлшектердің қосындысын есептейді; Алгебралық бөлшектердің айырмасын есептейді; Өрнектерді түрлендіреді; Жауабын жазады. «Автор орындығы» жалпы бүгінгі сабақта не үйренгендерін тексеру арқылы тақырыпты талдау 1)Қандай бөлшек алгебралық бөлшек деп аталады? 2)Екі өрнектің қосындысының квадраты неге тең? 3)Бөлшектерді қысқарту дегеніміз не? 4)Екі өрнектің айырымының квадраты неге тең? 5)Рационал бөлшектің негізгі қасиеті? 6)Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең? Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. | Үлестірме қағаздар |
Кері рефлексия | | Бес бармақ |
Бағалау | Оқушы орындаған тапсырмасына бір алма бояйды. | Табыс ағашы |
Үйге тапсырма | № | |
Қосымша ақпарат |
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Қорытындылау | Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? | |