kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Негізгі түстер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары

№ 6 КППК әдіскері:......Маман: логопед – Нурбалаева С.К

Күні:                                       Баланың аты- жөні:

Тақырыбы:  Негізгі  түстер

Сабақтың мақсаты:          

Білімділік:  Баланың сабаққа деген ынтасын ояту. Баланы негізгі түстермен таныстыру және түстерді ажырата білуге үйрету. Ойын арқылы түстермен,  пішіндермен жұмыс.

Түзете – дамытушылық:  Артикуляциялық жаттығулар жасата отырып  артикуляциялық жүйесін дамыту.»Түрлі – түсті жолдар» тапсырманы орындата отырып баланың негізгі түстерін қалыптастыру, ойлау қабілет дамыту, ұсақ моторикасын дамыту. Сөз тіркесін құрау барысында баланың сөздік қорын кеңейтіп, сөйлеу әрекетін дамыту. Ойынға деген қызығушылығын, есте сақтау қабілетінсабақ барысында түзете - дамыту.

Тәрбиелік: баланы тазалыққа, үлкендерді сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Түстерге байланысты көрнекіліктер, карандаш, айна,мақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

 -  Сәлемдесу.

Сәлемдесейік иіліп,

Жылы жүзбен жымиып.

Қызығы мол сабақта

Ойнайық та күлейік

Психологиялық – педагогикалық дайындық

-  Баладан бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйін сұрау?

-  Сабаққа келген ұнайма?

-  Жылдың қай мезгілі?

-  Саған қандай түс ұнайды?

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен сабақтарды қайталау

ІІІ Дайындық кезең

  • Карандашты үрлеу
  • Мақтаны үрлеу

 

Логопедиялық массаж.

Баланың үстіңгі және астыңғы ерніне логопедиялық массаж жасау

Артикуляциялық жаттығу

Әтеш туралы әңгіме

Артикуляциялық жаттығулар

Таң атты күн шықты

Аузымызды ашамыз

Әтеш сыртқа шықты

Күрекше

Жоғары күнге, жерге қарапты

Әткеншек

Жан жағына қарапты

Сағатша

Айдарын тарапты

Тарақша

Әтеш таңды шақырады

Ку – ка – ре - ку

Педагогпен бірге қайталау

ІV Білім білік дағдысын қалыптастыру.

     Бүгінгі сабағымздың тақырыбы «Негізгі түстер» деп аталады. Ендеше, айта қойшы қандай түстерді білеміз?  (баланың жауабы)

Түстер адамға сән береді, айналаны құбылтады. Егер түстер болмаса барлығы көңілсіз болар еді. Сондықтан түстер бізге қажет екен.

Енді мына суреттерге қарайық. Бұл  - қызыл түс. Қызыл түс бізге қуанышты көңіл – күй сыйлайды. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл - жасыл түс. Жасыл жағымды көңіл – күй сыйлайтын түс болып табылады. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл – сары түс. Сары түс ашық көңіл – күйді сыйлайды. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл – көк түс. Көк жақсы көңіл – күй сыйлайтын түс екен. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Енді тапсырмалар орындайық

Мына суретке қарашы бізге тапсырмалар беріліпті

Тақырыбы «Түрлі – түсті жолдар» деп аталады.

Ойын шарты:  Төрт алма берілген. Төрт алмамызда әр түрлі түсте. Қызыл түсті алманы – қисық жолғып жасаймыз, Жасыл алманы – ирек, ал көк алмамыз – үзік-үзік, сары алмамыз – түзу екен. Осы жолдарды салып болған соң әр алмада өзінің бізге арналған тапсырмалары бар екен. Бірінші -  бірінші алмамызға барайық:

  1. Қызыл алма -  алмаларды түстеріне байланысты өз себетіне салу. Ойын мақсаты: баланың ойлауын дамыту.
  2. Жасыл алма – пішіндерді пайдаланып суреттегі бейнені құрастыру. Ойын мақсаты: баланың пішіндер жайлы танымын, ойлауын дамыту.
  3. Сары алма – мына кеселерге өз түстерін сәйкестендіріп қойып шық
  4. Көк түс -  бөлме ішіңде қандай көк заттар көріп тұрсын сол заттарды атап шық.

Сергіту сәті

Күн ұйықтайды.

Күн оянады

Жел соқты

Жаңбыр жауды.

Бұлт шатырлады.

Күн ашылды.

Жел басылып, артына кемпірқосақ шықты.

1.Қанша алма тараттым?

«Қызылдауын Қымбатқа,

Сарғыштауын Сымбатқа,

Ақшылдауын Анарға,

Көкшілдеуін Жанарға

бер», - дегенге көндім де,

Үйге жылдам келдім де,

Үлестірдім алманы,

Өзіме түк қалмады.

Кәне, есепте, талаптым,

Қанша алма тараттым?

VІ. Сабақты бекіту

Сөз тіркесін құра

VІІ. Үйге тапсырма

Суретті аяқтап келу

Артикуляциялық жаттығуларды үйде қайталау

VІІІ.  Сабақты қорытындылау.

  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?
  • Несімен ұнады?
  • Негізгі түстерді атап берші?
  • Ойнаған ойындардың ішінде есіңде қай ойын қалды?                                      

 

Сабақты аяқтау

Сабаққа қатысқан деңгейіне байланысты баланы мадақтау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Негізгі түстер»

Сабақ жоспары



6 КППК әдіскері:.............................Маман: логопед – Нурбалаева С.К

Күні: Баланың аты- жөні:

Тақырыбы: Негізгі түстер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Баланың сабаққа деген ынтасын ояту. Баланы негізгі түстермен таныстыру және түстерді ажырата білуге үйрету. Ойын арқылы түстермен, пішіндермен жұмыс.

Түзете – дамытушылық: Артикуляциялық жаттығулар жасата отырып артикуляциялық жүйесін дамыту.»Түрлі – түсті жолдар» тапсырманы орындата отырып баланың негізгі түстерін қалыптастыру, ойлау қабілет дамыту, ұсақ моторикасын дамыту. Сөз тіркесін құрау барысында баланың сөздік қорын кеңейтіп , сөйлеу әрекетін дамыту. Ойынға деген қызығушылығын, есте сақтау қабілетінсабақ барысында түзете - дамыту.

Тәрбиелік: баланы тазалыққа, үлкендерді сыйлай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Түстерге байланысты көрнекіліктер, карандаш, айна,мақта.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлемдесу.

Сәлемдесейік иіліп,

Жылы жүзбен жымиып.

Қызығы мол сабақта

Ойнайық та күлейік

Психологиялық – педагогикалық дайындық

- Баладан бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйін сұрау?

- Сабаққа келген ұнайма?

- Жылдың қай мезгілі?

- Саған қандай түс ұнайды?

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен сабақтарды қайталау

ІІІ Дайындық кезең

  • Карандашты үрлеу

  • Мақтаны үрлеу



Логопедиялық массаж.

Баланың үстіңгі және астыңғы ерніне логопедиялық массаж жасау

Артикуляциялық жаттығу

Әтеш туралы әңгіме


Артикуляциялық жаттығулар

Таң атты күн шықты

Аузымызды ашамыз

Әтеш сыртқа шықты

Күрекше

Жоғары күнге, жерге қарапты

Әткеншек

Жан жағына қарапты

Сағатша

Айдарын тарапты

Тарақша

Әтеш таңды шақырады

Ку – ка – ре - ку

Педагогпен бірге қайталау



ІV Білім білік дағдысын қалыптастыру.

Бүгінгі сабағымздың тақырыбы «Негізгі түстер» деп аталады. Ендеше, айта қойшы қандай түстерді білеміз? (баланың жауабы)

Түстер адамға сән береді, айналаны құбылтады. Егер түстер болмаса барлығы көңілсіз болар еді. Сондықтан түстер бізге қажет екен.

Енді мына суреттерге қарайық. Бұл - қызыл түс. Қызыл түс бізге қуанышты көңіл – күй сыйлайды. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл - жасыл түс. Жасыл жағымды көңіл – күй сыйлайтын түс болып табылады. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл – сары түс. Сары түс ашық көңіл – күйді сыйлайды. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Бұл – көк түс. Көк жақсы көңіл – күй сыйлайтын түс екен. Осы қызыл түсті қандай заттар бар екенін суретке қарап көрейік.

Енді тапсырмалар орындайық

Мына суретке қарашы бізге тапсырмалар беріліпті

Тақырыбы «Түрлі – түсті жолдар» деп аталады.

Ойын шарты: Төрт алма берілген. Төрт алмамызда әр түрлі түсте. Қызыл түсті алманы – қисық жолғып жасаймыз, Жасыл алманы – ирек, ал көк алмамыз – үзік-үзік, сары алмамыз – түзу екен. Осы жолдарды салып болған соң әр алмада өзінің бізге арналған тапсырмалары бар екен. Бірінші - бірінші алмамызға барайық:

  1. Қызыл алма - алмаларды түстеріне байланысты өз себетіне салу. Ойын мақсаты: баланың ойлауын дамыту.

  2. Жасыл алма – пішіндерді пайдаланып суреттегі бейнені құрастыру.. Ойын мақсаты: баланың пішіндер жайлы танымын, ойлауын дамыту.

  3. Сары алма – мына кеселерге өз түстерін сәйкестендіріп қойып шық

  4. Көк түс - бөлме ішіңде қандай көк заттар көріп тұрсын сол заттарды атап шық.



Сергіту сәті

Күн ұйықтайды.

Күн оянады

Жел соқты

Жаңбыр жауды.

Бұлт шатырлады.

Күн ашылды.

Жел басылып, артына кемпірқосақ шықты.

1.Қанша алма тараттым?

«Қызылдауын Қымбатқа,

Сарғыштауын Сымбатқа,

Ақшылдауын Анарға,

Көкшілдеуін Жанарға

бер», - дегенге көндім де,

Үйге жылдам келдім де,

Үлестірдім алманы,

Өзіме түк қалмады.

Кәне, есепте, талаптым,

Қанша алма тараттым?



VІ. Сабақты бекіту

Сөз тіркесін құра

VІІ. Үйге тапсырма

Суретті аяқтап келу

Артикуляциялық жаттығуларды үйде қайталау

VІІІ. Сабақты қорытындылау.

  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Несімен ұнады?

  • Негізгі түстерді атап берші?

  • Ойнаған ойындардың ішінде есіңде қай ойын қалды?



Сабақты аяқтау

Сабаққа қатысқан деңгейіне байланысты баланы мадақтау






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Логопедия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Негізгі түстер

Автор: Нурбалаева С.К

Дата: 12.03.2020

Номер свидетельства: 542580
