Бейнеролик және «Адасқан әріптер» әдісі бойынша , сабақтың тақырыбын анықтау Б | т | е | І | я | п | қ | Е | ү | С | А | І | Л | ж | М | у | Р | с | К | Ө | Н | Р | о | К | б | Е | м | н | Е | І | 1-қадам. «Жұмбақ сөздер» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен жұмыс жасайды. Өмір сүреді- тұрады Бірлік күні-ынтымақтастық күні Достық- татулық Халық- ұлт Дүниежүзінде-әлемде Мейрам- мереке Тойлайды- мерекелейді
2-қадам «Ойлан -жұптас –бөліс» әдісі .Мақсаты: топтық пікірталас және тыңдалым мен айтылым жаттығуларын басқару үшін пайдаланатын әдіс- тәсілдің бірі. Бұл тәсілді қолдану себебім тақырыпқа байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсініп,жұмыс барысында дұрыс қолданып алады. 1-мамыр – Қазақстан халықтарының бірлігі күні. 1995 жылдың наурызында дүниежүзіне үлгі болып отырған ұлтаралық татулық пен тұрақтылықтың феномені – Қазақстан Халықтары Ассамблеясы құрылды. Бұл ешбір елде болмаған ерекше маңызы зор құрылым Біздің ортақ үйіміз – Қазақстанда шынайы достықты қамтамасыз етіп келеді Бұл күн «Қазақстан» атты шаңырағымыздың астында жиналған 130-дан аса ұлттардың ұлттық мейрамы-Ынтымақтастың күні. 1-топ «Бірлік мерекесі» тақырыбына кластер құрайды. 2-топ. «Бірлік мерекесі» тақырыбына диалог құрастырады. 3-топ. «Бірлік мерекесі» тақырыбына 3 сұрақ кұрастырады. Бағалау критерийлер | Дескрипторлар | 1. Мәтіндегі тірек сөздердің мағынасын түсінеді. | 1.Тақырыпқа кластер құрастыра алады. | | 2.Жұппен диалог құрастыра алады. | 2.Мәтінді түсінеді,сөйлем жазады | 1.Тақырып бойынша сұрақтар құрастыра алады | Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Жасыл түсі жанса-түсіндім. Сары түсі-жартылай түсіндім. Қызыл түсі- түсінбедім. 3- қадам «Сәйкестендіру» әдісі Топқа берілген мақал-мәтелдегі көп нүктенің орнына берілген антоним, синонимдердің ішінен мағынасына қарай қажеттісін қойыңыздар. Оны ағылшын тіліне аударыңыздар. Ынтымақ жүрген жерде, ....... бірге жүреді (ырыс,табыс) ....... жоқ ел тозады, ( ынтымақ,бірлігі) Бірлігі күшті ел озады. ол жұмылмай – ........... (суымайды, жылынбайды ) Тірлік, тірлік ..... – бірлік.. ( түбі, басы) .......... бірікпей, ( саусақ,бармақ) Ине ілікпейді Бағалау : «Бас бармақ» әдісі
Бағалау критерийі Мақал-мәтелдердің мағынасын анықтап сәйкестендіреді | Дескриптор | Балл | мақал-мәтелдің мағынасына сай антоним,синоним омоним сөзді анықтады; | 1 | мақал-мәтелдегі сөздерді ағылшын тіліне аударды | 2 |
4-қадам. «Көпіршік» әдісін қолданып,оқушыларға сараланған тапсырмалар беру. 1.Мәтінгдегі жаңа сөздердің синонимін табыңдар. 2.Мәтін бойынша шағын диалог құрастыр. 3. «Бірлік мерекесі» тақырыбына әңгімелейді. Соңы 5 мин. | Кері байланыс. «Микрофон» Берілген тақырыпты бойынша оқушыларға өз пікірін білдіру ұсынылады . Кабинет ішінде микрофон жіберіледі,микрофонды қолға алған оқушы өз ойын нақты айтып,қорытынды жасауы тиіс. | | Рефлексия | “Жетістік баспалдағы”арқылы рефлексия жасау. | | Қосымша ақпарат | Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). | | | | Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері түрлі тапсырмалар беру арқылы орындалды. Оқушылар тыңдауға, сұрақ-жауап арқылы сөйлеуге үйренді. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Жоспарланған саралау барысында тапсырмалар сәйкес болып жақсы өтті. Уақытты үнемді пайдалана алдым. Жоспарыма тапсырманы қарапайымнан күрделіге қарай беруді үйрендім. Критериалды бағалауды енгіздім. Дескриптор құрып, кері байланыс жасауды үйрендім. | | Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Оқушылардың тыңдалым дағдыларын қалыптастыру үшін «Ойлан-Жұптас- Бөліс» әдісі бойынша берген тапсырма жақсы өтті. 2: Оқушылардың білім деңгейіне байланысты,ойлау дағдыларын қалыптастыру үшін «Көпіршік» әдісі арқылы 3деңгейлі тапсырма орындау оқушыларға ұнады . Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 2: Тапсырмаларды оқушылардың білім деңгейлері мен жас ерекшеліктеріне сәйкес беру керек Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? | | | |