Сабақ: Қазақ тілі | Мектеп: «Абай ауылындағы №2 орта мектебі» КММ |
Күні:09.01.2018ж | Мұғалімнің есімі: Абдыхаймова Н |
Сынып: 5 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы | Тазшаның қырық өтірігі |
Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) | 5.Т/А6.Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып,өз пікірін білдіру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: |
Мәтіннің мазмұнын иллюстрациялар арқылы болжайы. |
Оқушылардың басым бөлігі орындай алады: |
Мәтіннен тірек сөздерді таба алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
Мәтін бойынша өз ойларын дәлелдейді. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Ой-қиялымен жұмыс жасай алады. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
Космос, арман, қиял |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қиялдың ерекшелігі,ересек адам қиялы, жасөспірім қиялы, т.б. |
Бағалау критериийлері | Мәтін тақырыбын анықтайды; Тірек сөздер арқылы сөйлем құрастырады, Ұсынылған мәтінді салыстырып, ойын дәлелдейді. Иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. |
Дескриптор | |
Алдыңғы оқу | «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) | Ресурстар |
Басталуы | Шаттық шеңбері: Сын есімнен тұратын бір-біріне тілек айту Топқа бөлу: пазлдармен бөлу Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін түсіндіру. | Бағалау парақшасы |
Ортасы | «Миға шабуыл» тақырыпты болжау. ( «Тазша баланың өтірігі» ертегісі арқылы тақырыпты ашу.) 8-тапсырма. Тапсырманы түсініп оұып,мазмұны бойынша жоспар құрады.Әр бөлікке ат қояды. Тірек сөздерді «Ара» әдісі бойынша теріп жазады. № | Қиялдың ерекшелігі | мысалы | 1 | Адамның қиялы оның қызығушылығы мен қасиеттеріне байланысты | «сары сайран далада туып өсетін қазақ баласының қиялы жүйрік, өткір,терең болуға тиісті» | 2 | Адамның жас және дара ерекшеліктеріне де, білім тәжірибесіне де байланысты | Алға қойған мақсатты жоспарлап, жүзеге асырудың жолдарын іздестіру қиялсыз мүмкін емес | 3 | Қиял адамның өскен ортасына,ұлттық ерекшелігіне,табиғатқа байланысты | Ересек адамның қиялы мен айналасын енді тани бастаған жасөспірімнің қиялын салыстырып, бағалауға болмайды. | 10-тапсырма. «Кімнің жады мықты?» әр топ мәтін бойынша түсінігін айтады. «Аквариум» әдісі арқылы М.Жұмабаевтың пікірін негізге ала отырып, диалогті әрі қарай жалғастыр. -Бұрынғы кезде өмір сүрген қазақ баласының қиялына қоршаған табиғаты әсер етуі мүмкін бе? - Әрине, мүмкін. -Егер мүмкін болса,оның себебі неде? - ... | Аудиожазба |
Аяқталуы | Қорытынды: 13-тапсырма. «Сөз-Орда» әдісі І топ:біріккен сөзден жасалған термин сөздер жазу ІІ топ:жұрнақ жалғану арқылы жасалған адам бойындағы қасиет атауларын жазыңдар. ІІІ топ:Тақырыпқа байланысты қос сөздерді жазу. ІҮ топ:Қиял тақырыбына байланысты туынды сөздерді жазу Бағалау. Кері байланыс: «Бес саусақ» 1.Не білдім? 2.Бүгін немен келіспеймін? 3.Бүгін көңіл-күйім қандай болды? 4.Неге назар аударуым керек? 5.Мен нені жақсы істей аламын? Үйге тапсырма: Тазша баланың қиялын жазып келу және туынды сөздерді ажырату. Рефлексия: «Ауа райы болжамдары» Жақсы түсіндім Жартылай түсіндім | |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі) |
Оқушыларды үнемі мадақтау арқылы ынталандырып отыру; | Қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау. Күлегештер, Бас бармақ | Өзін-өзі тану, әдебиет, АКТ |
--Рефлекция Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Сабақ мақсаты мен міндеттері орындалды. Сабақ өз деңгейінде өтті. Берілген тапсырмалар әдіс-тәсілдерге сәйкес келіп отырды. Уақытты тиімді пайдаландым. Графикалық органайзерлер арқылы сабақты жоспарлау. |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) «Кімнің жады мықты?»; «Аквариум» әдісі жақсы өтті Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Қосымша әдіс-тәсілдерді қолдану; Оқушылардың деңгейіне қарай тапсымалар беру; Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? «Ақылдың алты қалпағы» әдісін қолдану. |