Мақсаты
Оқушыларды өз бетімен жұмыс істете отырып, ой қозғау, ой қорыту, шартты бағыныңқылы сабақтастың жасалу жолдарын игере отырып, елін, Отанын сүюге тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі
Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын біледі. Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын қолдана отырып, ойын жеткізе біледі, ой қорытады.
Түйінді идея
Шартты сөйлем құрылысы – шарт қоя отырып, ойды білдірудің жолы
Блум таксоном.
7 модуль
ресурстар
Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
3 мин.
Қызығушылықты ояту.
Психологиялық ахуал орнату. Топтастыру.
Ұйымдастыру. «Асығың алшысынан түссін» әдісі арқылы оқушылар асықты шиыру арқылы алшы түсіру тапсырылады.
Асық ойыны туралы айтылады.
«Табыс өлшемдерімен» таныстырылады.
Оқушылар асықты шиыра отырып, алшы түсіруге тырысады.
Асықтың түсі бойынша 3 топқа бөлінеді.
1.Терең білім
2 Нұрлы ақыл
3.Ыстық қайрат
Білу
5мин
Сыни тұрғыдан ойлау
Миға шабуыл
«Қарапайымнан күрделіге»
Ой шақыру
Үй жұмысы:
«Қарапайымнан күрделіге»
кестесі арқылы салалас құрмалас сөйлем түрлеріне берілген сұрақтарға жауап береді.
292-жаттығу
Оқушылар сыни ойлай отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
Түсіну
10 мин
Сыни ойлау Басқару және көшбасшылық.
Миға шабуыл. Топтағы бірлескен және ұжымдық жұмыс.
Слайд арқылы тақырыпты ашады. Қазақ тіл біліміндегі синтаксис тарауын А.Байтұрсынұлы, Қ.Жұбанов, Х.Басымов, С.Аманжолов, Н.Т.Сауранбаев сияқты ғалымдардың зерттегендігі айтылады. Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем нің жасалу жолдарын қазақ, орыс, ағылшын тілдеріндегі ережесі бойынша түсіндіріледі.
Әр топ оқушылары оқулықтан тақырыпты «Түртіп алу» әдісі бойынша оқиды да, бір-біріне түсіндіреді.
Әр топ бүгінгі тақырыпты оқиды, түсінеді.
Қолдану
5 мин
Талантты және дарынды баланы оқыту.
Ой қозғау.
Топтағы оқушыларға «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісімен М.Әуезовтың «Қараш-қараш оқиғасы» әңгімесі бойынша сөйлемдер беріліп, оқушылар осы сөйлемдерді шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырады. Талдау жұмыстарын жүргізеді.
Топтарға тапсырма:
Әр топтағы оқушылар «Ойлан» деген уақытта әр оқушы өзі оқиды, «Жұптас» деген уақытта жұбымен талдайды, «Бөліс» деген уақытта топта талқылайды, соңында топтан 1 оқушы түсіндіреді.
Талдау
7 мин
Сыни тұрғыдан ойлау.
Ой шақыру.
291-жаттығу бойынша дайындаған шығармашылық жұмыстарды талдайды, талқылайды
Табыс критерийлері арқылы бағаланады.
Оқушылар берліген тапсырма бойынша дайындаған шығармашылық жұмыстарын талдайды, талқылайды