Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Махаббат пен абырой. | Мектеп: «Ақмарал негізгі орта мектебі»КММ | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Батырканова Ақтоты Куньязовна. | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Шәкәрім Құдайбердіұлы«Еңлік – Кебек» дастаны | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.Т/Ж4. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады. | ||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айтады,кейіпкерлердің бейнесін салыстырады | |||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы кейіпкерлер бейнесін салыстыра отырып, өмірмен байланыстырады, шығарманың идеясын ашады | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -Шығарма мазмұнын түсініп айта алады. -поэмадағы кейіпкер бейнесін ашатын басты сөздерді қамтып, сұрақтар құрай алады. -поэма тілін терең түсіне отырып өмірмен байланыстыра алады.
| ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: шығармадағы кейіпкерлер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айтады | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Матай,Найман, То-бықты,шариғат,атастыру,уағда,батабұзу,нәпсі,шеп құру,барымта | |||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Сақтыққа қорлық жүрмес»,алдынан бір арылып алайық. | |||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: | |||||||||||||||||||||||||||
1.Еңлік пен Кебектің өліміне не кінәлі? | |||||||||||||||||||||||||||
2.Не себепті Кебек Еңліктің сөзіне бірден жауап бере алмады? | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Тарихтың,мәдениеттің және тілдің біртұтастығы «Еңлік –Кебек» дастанындағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру арқылы ішінара жүзеге асады | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, география, қазақ тілі | ||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Жырды толығымен оқып, көркемдік ерекшелігін ашу,тарихпен байланыстыра отырып,сыни шолу жасау | ||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин | С.-Сәлемдесу арқылы психологиялық ахуал тудыру. Сынып оқушылары бір-біріне Еңлік пен Кебектің қасиеттерін айта отырып тілек айтады.«Еңлік», «Кебек» топтарына бөліну | доп | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин | Үй тапсырмасы С.шығармадағы эпизодтарың мазмұнын «5-5-1» тәсілімен түйіндейді. «Екі өтірік,бір шындық» тәсілі арқылы бейнелерге салыстырмалы мінездеме береді Бағалау критерийі:Эпизодтарды салыстыра талдайды. Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме бере алады Қызығушылықтарын ояту: бейне таспадан «Еңлік-Кебек» фильмінен үзінді көрсету 1-тапсырма Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы шығарма мазмұнын ашу Кері байланыс : «Бумеранг» әдісі бойынша 2-мин ішінде мұғалімге оқушылар сұрақтар дайындап қояды,мұғалім оқушылардың өздеріне таратып береді, 2-тапсырма Топтық жұмыс Жазылым тапсырмасы 1-топ Шығармадағы үзінділерден негізгі оқиғаларды «Ромбтық жіктелім» арқылы орналастыр 2-топ. «Қыз Жібек» лиро-эпостық жырымен салыстыра отырып, дәптерлеріңе жазыңдар
Бағалау критерийі -шығармадағы негізгі оқиғаларды теріп жазады -кейіпкерлерді бір-бірімен салыстырады Сергіту сәті: Роза Рымбаеваның орындауындағы «Кебек батыр» әнін үнтаспадан тыңдайды 1 мин 3-тапсырма
Бағалау критерийі
3.Үзіндіден ру атауларын, адам есімдерін теріп жаза алады Топтар бойынша талқылау 1.Еңлік пен Кебектің өліміне не кінәлі? 2. Кебек не себепті Еңліктің сөзіне бірден жауап бере алмады? 4-тапсырма Ж. Жырдан Еңлік пен Кебектің бейнесін ашатын үзіндіні салыстыра отырып жатқа оқу ҚБ. | Бейне фильм Маркер,ақ қағаз,түрлі-түсті қалам. оқулық үнтаспа «Бас бармақ» әдісі «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау «Қос шапалақ» |