Просмотр содержимого документа
«"Сары аяз" ертегі»
Сабақтың тақырыбы: Сары аяз.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың аяз туралы білімдерін кеңейту. Іздендіру арқылы жаңа тақырыпты меңгеруге ықпал ету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін және тілін дамыту, алдынала әңгіме жүргізу арқылы сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелік: Айналамыздағы қоршаған табиғат көріністерін бақылауға, ондағы өзгерістерді көре білуге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеті:
Өз пікірін жеткізе білуге үйрету;
Шығармашылық жұмыстар арқылы дүниетанымын кеңейтуге жағдай туғызу;
Оқушыларды жеке, жұпта, топта жұмыс жасай білуге бағыттау.
Күтілетін нәтиже:
Аяз туралы білімді толық меңгереді;
Жеке, жұпта, топта жұмыс жасау барысында белсенділігі, пәнге қызығушылығы артады.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың формасы: Сыни ойлау, жазуды дамыту.
Көрнекілігі: шырша және ойыншықтары, семантикалық карта, қима қағаз.
Пәнаралық байланыс: айналамен танысу
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Балалар, бүгін біздің сабағымызға қонақтар қатысып отыр. Сондықтан сабағымызды жақсы өткізуге тырысайық. «Сәлем сөздің - атасы» демекші ортаға шығып қонақтармен амандасайық.
а)Сәлемдесу.
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге, Құрметпенен біз.
ә)Оқушыларды түгендеу.
б) Кезекші есебі.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Балалар, сендерге үйге берілген тапсырма «Қош келдіңіз, Аяз ата!» өлеңің жаттап келу болатын. Қанеки кім дайын? Шыршаның қасына тұрып өлеңді айту.
Суретпен жұмыс.
-Балалар , мына суретке қараңдар, не көріп тұрсыңдар?
-Суретте жылдың қандай мезгілі бейнеленген?
-Балалар қандай киім киген?
-Балалар қандай ойын ойнап жүр және қандай қыстық ойын түрін білесіңдер? - Қыс айларын ата. - Қыста түндер қандай болады? - Қыста қандай мерекелер болады? - Қыста не жауады және не соғады? - Балалар немен ойнайды?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
1.Кіріспе
Жұмбақ арқылы тақырыпты ашу.
Қолы жоқ, сурет салады, Тісі жоқ, тістеп алады. (Аяз)
Балалар, біздің бүгінгі тақырыбымыз «Сары аяз».
2.Сөздік жұмыс.
Балалар, қазір мына сөздер мәтінде кездеседі. Мәтін түсінікті болу
үшін олармен таныс болайық.
Азынап – сұп-суық
Қыстау – қысқы мекен
Тақтадағы сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
Сұп-суық, қысқы мекен сөздеріне қарама-қарсы және мәндес сөзді айтыңдар.
-Қатты аяз болып тонғанда не істейміз? Балалар аяқтарын топырлатып, қолдарын жылытады.
-Күн жылынғанда не істейміз? Алақай деп қолдарын көтереді.
5. Мәтін бойынша сұрақтар беріледі.
- Балалар, мына ойыншықтардың әр қайсысында мәтінге байланысты сұрақтар берілген. Сұрақтардың жауабын айтып, ойыншықты шыршаға ілейік.
Қорытынды әңгіме.
1.Таңертең ұйқыдан тұрған Жақан не көрді?
2. Жақан атасына қандай сұрақ қойды?
3. Атасы не деді? Сол жолдарды әңгімеден тауып оқып беріңдер.
4. Сары аяз жолға шығып қайда барады?
5. Сары аяз кімдерді қатты аяды?
6. Үйлерге келіп сары аяз не істеді?
7. Екі бала неге мәз болды?
8. Жақан атасынан не сұрады?
9. Атасы оған не деді?
10. Сен қалай ойлайсың , сары аяз дұрыс жасады ма?
6. Сабағатпен танысу: Балалар, біз жаңа не оқыдық. Ертегі ма, әңгіме ма? Қалай ойлайсыңдар? Ертегілер ауыз әдебиетінің ең көне жанрына жатады. Бұларда көбінесе өмірде сирек кездесетін немесе мүлде кездеспейтін оқиғалар баяндалады. Мысалы: біз аязды көреміз ба? Ол сөйлейді ма? Көрдіңдер ма , аяз сөйлемейді, сары шапан кимейді, яғни бұл ертегі.