Сабақ тақырыбы: Сайын Мұратбеков « Жусан иісі» | Мектеп:№ 56 |
Күні:20.04.2017 | Мұғалімнің есімі:Шынбаева г |
Сынып:7 сынып | Қатысқандар саны: 24 | Қатыспағандар саны 3 |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Шығарманың мазмұнын талдай отырып,идиясын ашу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Сабақ өту барысында оқушылар сабаққа етене араласып отырды |
Жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту,кейіпкерге талдау жасау | |
Оқушылардың басым бөлігі:өз ойларын еркін жеткізуге тырысып жатады,сабақ барысында оқушылар бір- бірімен еркін тіл табысып пікірлерін тыңдап,өз пікірлерін айта алады |
|
Кейбір оқушылар:ойларын жеткізе алмай кідірді сабаққа еніп кете алмаған оқушылар да болды |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: ....(істей) алады.Оқушылар шығарманы оқи отырып талдай алады ,кейіпкерлерге мінездеме бере алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Жусан иісі», «Ешкіөлмес» |
| |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Оқушылар диалогты атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді бірін- бірі тыңдап,ой бөлісе алады. |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Шығармадағы Аян бейнесіне қатысты ойларыңды ортаға салып,әнгімелеңдер |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Аян үнемі ертегінің басын баяғыда бір жетім бала болыпты деп бастайтын неге деп ойлайсың? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар:Шығарманың бас кейіпкері Аянға хат жазу |
Алдыңғы тақырып | Өткен сабақты еске түсірейікші Қадір Мырзалиев « кәрі қыран» шығармасы арқылы не айтқысы келді оқырманға Ақын кәрі қыранды қалай суреттеді? Найзағайдай жарқылдап ғұмыры өтті деген сөзді қалай түсінесіңдер? |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы | Шаттық шеңберін құру арқылы бір – біріне жақсы тілектер тілей отырып сабақты бастадым. | АКТ пайдалану |
Ортасы | Шығармашылық жұмыс Венн диаграммасы | Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс- тәсілдер |
Аяқталуы | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы ұсыныстары туралы қысқаша жаздыру | Өзара сұрақ қою арқылы |
Қосымша ақпарат Ендеше Аян бұл күнде қайда болуы мүмкін?шындығында не болды деп ойлайсыңдар? Аянның прототипі Науқан Керімов қазіргі кезде Ескелді ауданының Ақын Сара ауылында тұрады. - 1937 жылыдүниеге келген.Еңбек ардагері,құрметті зейнеткер. Отбасында он бес бала бар.Аян – Науқанның өмірлік қосағы Тыматай апа.Кезінде ауыл балаларын ертегілермен тамсандырған Аян бүгінде өз немерелеріне ертегі айтып,сүйікті ата атанып отырған жайы бар. |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай Жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Қосымша тапсырмалар беру арқылы Аянның орнында сен болсаң не істер едің? Өткен тақырыппен байланыстыру | Не үйрендім?не білгім келеді?нені түсінбедім? | Бүгінгі өмірмен байланыстыру |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ өту барысында сыныптағы оқушыларға психологиялық ахуал туғызу шаттық шеңберін құру арқылы бір біріне жақсы тілектер айтқыза отырып сабақты бастадым.топқа түстер арқылы бөлдім.Менің өзіме ұнағаны салыстыру яғни Венн диаграммасын құру кезіндегі бүгінгі жетім балалар мейірімге,жүрек жылуына зәру деп айтып жатты.Дәстүрлі оқытудағыдай емес ,оқушылар өз пікірлерін ашық бүкпесіз айтып жатты. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1:Шығармашылық жұмыс 2:Венн диаграммасы Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:Кейіпкерлерге мінездеме беру 2бүгінгі жетім балалар мен кешегі жетім балалардың ара жігін ажырату Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім Топтық, жұптық жұмыс кезіндегі оқушылардың бірін бірі түсінісуі,пікірлеріне өздері баға беруі,өз ойларын ашық айта білуі. |
Сабақ тақырыбы:Оралхан Бөкей «Тортай мінген ақ боз ат» | Мектеп:№ 56 |
Күні:25.04.2017 | Мұғалімнің есімі:Шынбаева г |
Сынып:7 сынып | Қатысқандар саны: 21 | Қатыспағандар саны 2 |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Шығарманың мазмұнын талдай отырып,идиясын ашу. |
Сабақ мақсаттары Осы шығарма арқылы қай кезеңдегі оқиға суреттеледі? Осы шығарма арқылы оқырманға айтар ойы | Барлық оқушылар:Балалар шығарманы оқи отырып ,талдай алады,түсінеді өз сөздерімен айтып бере алады. |
Жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту,кейіпкерге талдау жасау | |
Оқушылардың басым бөлігі:өз ойларын еркін жеткізуге тырысып жатады сабақ барысында оқушылар бір- бірімен еркін тіл табысып пікірлерін тыңдап,өз пікірлерін айта отырды |
|
Кейбір оқушылар:ойларын жеткізе алмай кідірді сабаққа еніп кете алмаған оқушылар да болды |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: ....(істей) алады.Оқушылар топтық жұмыс ,жұптық жұмыстар атқара алады,постер қорғау барысында шығармашылықтарын шыңдай білді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қара қағаз,естіту жайында не білеміз |
| |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Шығармадағы басты кейіпкерге мінездеме беру |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Тортайдың еңбек сүйгіштігі,білімге құштарлығы |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Тортай нені жақсы көрді? Кітапты неліктен жақсы көрді? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар:шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру. |
Алдыңғы тақырып | Оралхан Бөкей «Тортай мінген ақ боз аті» шығармасындағы басты кейіпкер Тортайдың бейнесін ашу Тортай қандай бала? Досы кім ? |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар Интербелсенді тақта |
Басталуы | Микрафон әдісімен бір- біріне жақсы лебіздерін білдіру арқылы бастайды. | Оқыту барысында диалогті атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді |
Ортасы | Шығамашылық жұмыс Кейіпкерлерге мінездеме беру бейнесін ашу Сатылай кешенді әдісті пайдалану | Постер арқылы |
Аяқталуы | Екі тілек бір ұсыныс сабақтың соңында ойларын білдім | |
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай Жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Қабілетті оқушыларға күрделірек тапсырма яғни шығармадағы Ақсары кемпір баласының аман сау елге оралғанын көріп арі қарай шығарманы сен қалай аяқтар едің деп ойлау ,сөйлеу шеберліктерін шыңдар едім. | Кейіпкерлерге мінездеме бергізе отырып, Сонымен білім ағашы әдісімен,ақылдың алты қалпағы әдісімен білімдерін саралау | Интербелсенді тақта, АКТ мен байланыс Бүгінгі өмір мен байланыстыру |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз Оқушылар сын тұрғысынан ойлай отырып,өздерінің көшбасшылық қасиеттерін байқата білді.Сабақ беруде ғылыми теориялық ұғымдарды түсіндіруде маңызды құрал болатын АКТ мен жұмыс жүргіздім.Дәстүрлі оқыту кезінде өзімнің түсіндіргенімді өзім сұрайтынмын,сабақ барысында оқушы зерігіп кететін,ал жаңаша оқыту кезінде балалардың дайын біліммен шектеліп қалмайтынын байқадым сонымен қатар,қолыма жасыл түс бес,сары түс төрт,қызыл түс үш деген бағаның белгілерін алдым. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1:постер қорғау 2:АКТ-ны Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1 Венн диаграммасы 2 диалогтік оқыту Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Сабақ тақырыбы: Оралхан Бокей « Тортай мінген ақ боз ат» | Мектеп:№ 56 |
Күні:27.04.2017 | Мұғалімнің есімі:Шынбаева г |
Сынып:7 сынып | Қатысқандар саны: 23 | Қатыспағандар саны 1 |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оралхан Бөкейдің өмірі мен шығармашылығы Тортай мінген ақ боз ат әнгімесі мен таныстыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Сабақ өту барысында Әнгімені Сайын Мұратбековтың Жусан иісі мен салыстыру арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау . |
Жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту,кейіпкерге талдау жасау | |
Оқушылардың басым бөлігі:өз ойларын еркін жеткізуге тырысып жатты,сабақ барысында оқушылар бір- бірімен еркін тіл табысып пікірлерін тыңдап,өз пікірлерін айта отырды |
|
Кейбір оқушылар:ойларын ойын ашық білдіре алмай қиналған оқушылыр болды |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: ....(істей) алады.Оқушылар шығарманы оқи отырып талдайды,өз сөздері мен ойларын жеткізеді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер:пір тұтар,таза достық |
| |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:бірін бірі тыңдайды,пікірлерін білдіре алады. |
| Талқылауға арналған тармақтар:Шығарманың атауы жусан иісі,Тортай мінген ақ боз ат екі шығарманың үндестігі, бір бірінен айырмашылығы |
| |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Тортайдың бұл дүниеде пір тұтар жалғыз ақ нәрсем бар деп айтуының себебі не? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар:Талапты да арманшыл балаларға мінездеме жазуға |
Алдыңғы тақырып | Төлен Әбдіков қуанған мен қорыққан бірдей шығармасындағы ауыл адамдарының мінездеріне шолу,қазақ салты бойынша қаза болған адамды қалай естірткен |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы | Шаттық шеңберін құру арқылы оқушылар бір бірі мен соңғы үш күн ішінде болған жаңалықтары мен бөліседі.сәттілік тілейді | АКТ –ны пайдалану |
Ортасы | Кестемен жазбаша жұмыс әнгіменің мазмұнын талдау. Шығармадағы тұрақты тіркестердің мағынасын ашу. Жусан иісі мен Тортай мінген ақ боз ат шығармасын салыстыру. Тортайға хат | Топтардың бірін бірі бағалауы |
Аяқталуы | Білемін ,білдім, білгім келеді? | Екі тілек бір ұсыныс сабақты осылай өткізсек екен деген ұсыныстарын айтып жатты. |
Қосымша ақпарат Аян мен Тортайдың Баяғыда бір жетім бала болыпты деп басталатын ертегісін құрау |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай Жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Кестемен жұмыс жасату барысында кейіпкерлерге мінездеме беру | Білемін,білдім,білгім келеді? Екі тілек бір ұсыныс әдісі арқылы оқушылар алдағы уақытта да сабағымызды осылай өтсек деген ұсыныстарын білдіріп жатты. | Бүгінгі өмірмен байланыстыру |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушылар сабаққа етене араласып өз ойларын еркін жеткізіп тіпті кейбіреулері кейіпкерлерге мінездеме беруде сол кейіпкерлердің образына еніп,мінездерін ашып көрсетіп жатты. Оқушылардың сөйлеу шеберліктерін арттыру мақсатында мұғалімдер көп ізденімізді қажет ететін сияқты.Сол іздену барысында сабақ түрлене түсетініне көзім жетті. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1:Кестемен жазбаша жұмыс 2:Әнгіменің мазмұнын талдау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:Диалогтік 2Шығамашылық жұмыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім Мен өзім сабақ өту барысында мұғалім талаптанып іздене түссе сабағыңда жандана түсетінін байқадым.Балаларда ойын бүкпесіз айтып өзін еркін сезініп пікірлерін білдіре білді.Мен өз сабағымда көбіне шығармашылық жұмысқа ден қойған сияқтымын. |