Сабақ тақырыбы:Оралхан Бөкей «Тортай мінген ақ боз ат» | Мектеп:№ 56 |
Күні:25.04.2017 | Мұғалімнің есімі:Шынбаева г |
Сынып:7 сынып | Қатысқандар саны: 21 | Қатыспағандар саны 2 |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Шығарманың мазмұнын талдай отырып,идиясын ашу. |
Сабақ мақсаттары Осы шығарма арқылы қай кезеңдегі оқиға суреттеледі? Осы шығарма арқылы оқырманға айтар ойы | Барлық оқушылар:Балалар шығарманы оқи отырып ,талдай алады,түсінеді өз сөздерімен айтып бере алады. |
Жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту,кейіпкерге талдау жасау | |
Оқушылардың басым бөлігі:өз ойларын еркін жеткізуге тырысып жатады сабақ барысында оқушылар бір- бірімен еркін тіл табысып пікірлерін тыңдап,өз пікірлерін айта отырды |
|
Кейбір оқушылар:ойларын жеткізе алмай кідірді сабаққа еніп кете алмаған оқушылар да болды |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: ....(істей) алады.Оқушылар топтық жұмыс ,жұптық жұмыстар атқара алады,постер қорғау барысында шығармашылықтарын шыңдай білді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қара қағаз,естіту жайында не білеміз |
| |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Шығармадағы басты кейіпкерге мінездеме беру |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Тортайдың еңбек сүйгіштігі,білімге құштарлығы |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Тортай нені жақсы көрді? Кітапты неліктен жақсы көрді? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар:шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру. |
Алдыңғы тақырып | Оралхан Бөкей «Тортай мінген ақ боз аті» шығармасындағы басты кейіпкер Тортайдың бейнесін ашу Тортай қандай бала? Досы кім ? |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар Интербелсенді тақта |
Басталуы | Микрафон әдісімен бір- біріне жақсы лебіздерін білдіру арқылы бастайды. | Оқыту барысында диалогті атқару арқылы сөйлеу мәнерін жетілдіреді |
Ортасы | Шығамашылық жұмыс Кейіпкерлерге мінездеме беру бейнесін ашу Сатылай кешенді әдісті пайдалану | Постер арқылы |
Аяқталуы | Екі тілек бір ұсыныс сабақтың соңында ойларын білдім | |
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай Жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Қабілетті оқушыларға күрделірек тапсырма яғни шығармадағы Ақсары кемпір баласының аман сау елге оралғанын көріп арі қарай шығарманы сен қалай аяқтар едің деп ойлау ,сөйлеу шеберліктерін шыңдар едім. | Кейіпкерлерге мінездеме бергізе отырып, Сонымен білім ағашы әдісімен,ақылдың алты қалпағы әдісімен білімдерін саралау | Интербелсенді тақта, АКТ мен байланыс Бүгінгі өмір мен байланыстыру |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз Оқушылар сын тұрғысынан ойлай отырып,өздерінің көшбасшылық қасиеттерін байқата білді.Сабақ беруде ғылыми теориялық ұғымдарды түсіндіруде маңызды құрал болатын АКТ мен жұмыс жүргіздім.Дәстүрлі оқыту кезінде өзімнің түсіндіргенімді өзім сұрайтынмын,сабақ барысында оқушы зерігіп кететін,ал жаңаша оқыту кезінде балалардың дайын біліммен шектеліп қалмайтынын байқадым сонымен қатар,қолыма жасыл түс бес,сары түс төрт,қызыл түс үш деген бағаның белгілерін алдым. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1:постер қорғау 2:АКТ-ны Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1 Венн диаграммасы 2 диалогтік оқыту Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Сабақ тақырыбы: Оралхан Бокей « Тортай мінген ақ боз ат» | Мектеп:№ 56 |
Күні:27.04.2017 | Мұғалімнің есімі:Шынбаева г |
Сынып:7 сынып | Қатысқандар саны: 23 | Қатыспағандар саны 1 |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оралхан Бөкейдің өмірі мен шығармашылығы Тортай мінген ақ боз ат әнгімесі мен таныстыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Сабақ өту барысында Әнгімені Сайын Мұратбековтың Жусан иісі мен салыстыру арқылы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау . |
Жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту,кейіпкерге талдау жасау | |
Оқушылардың басым бөлігі:өз ойларын еркін жеткізуге тырысып жатты,сабақ барысында оқушылар бір- бірімен еркін тіл табысып пікірлерін тыңдап,өз пікірлерін айта отырды |
|
Кейбір оқушылар:ойларын ойын ашық білдіре алмай қиналған оқушылыр болды |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: ....(істей) алады.Оқушылар шығарманы оқи отырып талдайды,өз сөздері мен ойларын жеткізеді. |
Негізгі сөздер мен тіркестер:пір тұтар,таза достық |
| |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:бірін бірі тыңдайды,пікірлерін білдіре алады. |
| Талқылауға арналған тармақтар:Шығарманың атауы жусан иісі,Тортай мінген ақ боз ат екі шығарманың үндестігі, бір бірінен айырмашылығы |
| |
| Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? |
| Тортайдың бұл дүниеде пір тұтар жалғыз ақ нәрсем бар деп айтуының себебі не? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар:Талапты да арманшыл балаларға мінездеме жазуға |
Алдыңғы тақырып | Төлен Әбдіков қуанған мен қорыққан бірдей шығармасындағы ауыл адамдарының мінездеріне шолу,қазақ салты бойынша қаза болған адамды қалай естірткен |
Жоспар | |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы | Шаттық шеңберін құру арқылы оқушылар бір бірі мен соңғы үш күн ішінде болған жаңалықтары мен бөліседі.сәттілік тілейді | АКТ –ны пайдалану |
Ортасы | Кестемен жазбаша жұмыс әнгіменің мазмұнын талдау. Шығармадағы тұрақты тіркестердің мағынасын ашу. Жусан иісі мен Тортай мінген ақ боз ат шығармасын салыстыру. Тортайға хат | Топтардың бірін бірі бағалауы |
Аяқталуы | Білемін ,білдім, білгім келеді? | Екі тілек бір ұсыныс сабақты осылай өткізсек екен деген ұсыныстарын айтып жатты. |
Қосымша ақпарат Аян мен Тортайдың Баяғыда бір жетім бала болыпты деп басталатын ертегісін құрау |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай Жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Кестемен жұмыс жасату барысында кейіпкерлерге мінездеме беру | Білемін,білдім,білгім келеді? Екі тілек бір ұсыныс әдісі арқылы оқушылар алдағы уақытта да сабағымызды осылай өтсек деген ұсыныстарын білдіріп жатты. | Бүгінгі өмірмен байланыстыру |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушылар сабаққа етене араласып өз ойларын еркін жеткізіп тіпті кейбіреулері кейіпкерлерге мінездеме беруде сол кейіпкерлердің образына еніп,мінездерін ашып көрсетіп жатты. Оқушылардың сөйлеу шеберліктерін арттыру мақсатында мұғалімдер көп ізденімізді қажет ететін сияқты.Сол іздену барысында сабақ түрлене түсетініне көзім жетті. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1:Кестемен жазбаша жұмыс 2:Әнгіменің мазмұнын талдау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1:Диалогтік 2Шығамашылық жұмыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім Мен өзім сабақ өту барысында мұғалім талаптанып іздене түссе сабағыңда жандана түсетінін байқадым.Балаларда ойын бүкпесіз айтып өзін еркін сезініп пікірлерін білдіре білді.Мен өз сабағымда көбіне шығармашылық жұмысқа ден қойған сияқтымын. |