kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мұнай сабақ

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Лексикалық тақырып: Қазақстан мұнайы.

Грамматикалық тақырып:Фонетика.

Мақсаты:         

 1 Білімділік
Қазақстан мұнайы модулі бойынша кең көлемде мәлімет беру,мұнай өндіру жайында мағлұмат беру.                           

2. Дамытушылық
Проблемалық жағдай туғыза отырып, оқушылардың  логикалық ойлау қабілетін дамыту, іздену, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.               
3. Тәрбиелік
 Туған елінің байлығын,еңбек арқылы келетін құрметті және өз елінің әлемдік рыноктағы рөлін сезіне білуге, өз жеріне, өз Отанына деген патриоттық сезімді тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: баяндау, проблемалық сұрақ-жауап, ой-толғау,ізденіс, аударма.

Сабақтың көрнеілігі:суреттер,Қазақстан мұнайы туралы сурет-көрме, интерактивтік тақта,үлестірме карточкалар.

Оқыту формасы: жұптық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: жағырапия,қазақ әдебиеті,экономика.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру, өткенді еске түсіру.

Мұғалім интерактивтік тақтадан Қазақстан мұнайы жайында сурет –көрме көрсетеді.

Енді мәтінге көңіл бөлейік.

мәтінді мәнерлеп оқу

таныс емес сөздермен жұмыс

Сөздік

Газмұнай кен орны – газонефтяное месторождение

мұнайдың пайда болуы-происхождение нефти

мұнай өндіру өнеркәсібі – нефтедобывающая промышленность

мұнай өнімдері – нефтепродукты

бұрғылау – бурение

бұрғылау құбыры – бурильная труба

бұрғышы, бұрғылаушы – бурильшик

мұнай өндіру әдісі – метод добычи нефти

құбыр – труба

мұнай құбыры – нефтепровод

мұнайлы қабат – нефтеносный пласт

жағатын май – смазочное масло

қайнау – вскипать

сұрыптау – выбраковка

лақтыру, шығарып тастау – выбрасывать

газдың атуы, газ атындысы – выброс газа

бөліну,

шығу – выделение

сығу – выжимание

Тапсырма: Жаңа сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құрастырыңдар

Мәтінмен жұмыс

1. Мәтінді мұқият түсініп оқыңыз.

2. Мәтін бойынша жоспар құрыңыз.

3. Қазақ тіліне тән дыбыстары бар сөздерді теріп жазыңыз.

4. Мұнайдың қасиеті жайында баяндаңыз.

5. Мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға жазбаша жауап жазыңыз.

а) «Нафта» сөзінің мағынасы қандай?

б) Ерте кезде адамдар мұнайды қандай мақсаттарда пайдаланған?

в) Мнай мен газ блақтары алғаш қай жерлерде кездескен?

  1. -жаттығу. Берілген сөздермен сөйлем құраңыз.

Мұнай, құбыр, бұрғы, өндіріс, жер қойнауы, мұнара, бұрғышы, ұңғы.

2-жаттығу. Көп нүктенің орнына ұ, ү, ы, і әріптерінің тиістісін қойып

көшіріңіз. Жуан, жіңішке дыбыстардың айтылуына назар аударыңыз.

М.най мен газд.ң шаруаш.л.ққа қажетт.л.г.нен енд. олард..здеп

табу жағ.нан көң.л бөл.нд.. Алғашқ. кездерде б.л кендерд.ң көз.н

тәж.рибес. мол адамдар ғана табатын болды. Жерг.л.кт. хал.қ м.ндай

адамдард. «.зш.» деп атаған. Әс.ресе, Апшерон т.бег.н қон.стаған хал.қ

арас.нда м.ндай адамдар көптеп кездесет.н. Б.рақ олар бабадан атаға,

атадан балаға қалған б.л көс.птер.н елге жария ете бермей, қ.пия.стаған.

Көп ж.лдар бой. м.най өнд.рет.н қ.д.қтар ос.лард.ң қол.нда болған.

Қ.д.қтар тек қана олард.ң с.лтеу.мен таб.л.п және арш.л.п келген.

3-жаттығу. Мәтінді орыс тіліне аударыңыз.

Мұнай – сұйық табиғи шикізат. Ашық сары, жасыл және қошқыл қоңыр,

кейде қара түсті болып келетін, ультракүлгін сәулелерден жарық шығаратын

сұйықтық. Генетикалық тұрғыдан алғанда мұнай шөгінді жыныстар қабатымен

бірге көмілген, көбіне көмірсутектің түрленіп терең өзгерістерге ұшырауынан

жаралған. Заттың өз алдына оқшауланып шоғырлануынан жиылған табиғи концентрат болып саналады.

4-тапсырма Әр жұп дұрыс, мәтінді пайдалана отырып бұрыс сөйлемдерді құрып бір-біне сұрақ-жауап жұмысын атқарады.  

Сөйлемдердің дұрыстығын, не бұрыстығын анықтаңдар.

 Үй тапсырмасы: терминдерді жаттау; мәтінді мазмұндау. 

Сабақты қорытындылау, бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мұнай сабақ»

Сабак кезеңдері

Оқытушының іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық..


  1. Сәлемдесу

2. Барлығымыз ортаға шығып, шаттық шеңберін құрайық! Енді бір – біріміздің қолымыздан ұстап, алақан жылуын сезінейік! Жақсы, балалар,  орындарына жайғасып отырыңдар.

бүгін сыныпта кім кезекші?

3. Кезекшімен сұхбат.

Оқушылар бір- біріне жылы лебіздер айтады.

Кезекші сұрақтарға жауап беріп, өз міндетін атқарады.


Топқа бөлу. Қызығушылықты ояту


Балалар, 3 топқа бөлінеміз.

Үстелдерінде қиынды қағаздан әріптер жатыр. Сол суреттер бойынша 3 топ қалыптасады. Ал кәнеки, топтың атауын атап , мағынасын айтып шығыңдар

Бағалау парағын тарату.
Сабақтың әрбір кезеңінде топ басшысы топ мүшелерін жалпы бағалап отырады.  Сендер сабаққа белсенді қатысуға тырысыңдар

Барлық топ мүшелеріне сәттілік тілеймін.


«ынтымақ»,

«бірлік»,

«бостандық» деген 3 топ құрастырылады

Қызығушылықты ояту . Психологиялық ортаны қалыптастыру


Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру үшін қазақ ақыны М.Мақатаевтың өлеңінен үзінді оқумен бастағым келеді.

Мен оның түнін сүйем,күнін сүйем,

Ағынды өзен,асқар тау,гүлін сүйем.

Мен оның қасиетті тілін сүйем,

Мен оның құдіретті үнін сүйем.

Бұл өлең не туралы? Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы  қандай деп ойлайсыңдар?

Дұрыс айтасыңдар







сабақтың тақырыбын  айтады


бүгінгі сабағымыздың  тақырыбы – Менің Отаны-Қазақстан . Сабақтың мақсатымен таныстырамын

1. Қазақстан Республикасының әнұраны орындалады.

Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді және тақырыпты жазыңдар.

Дәптерлерін ашып, бүгінгі күнді және тақырыпты жазады.

 


Үй тапсырмасын тексеру

Үйге қандай тапсырма берілді?

Үйлеріңде дайындаған мақал- мәтелдерін тыңдаймын.

дайындаған мақалдарды жатқа  айтып шығады


Балалар, 3 топқа бөлінеміз

топтың атауын атап , мағынасын айтып шығыңдар

Бағалау парағын тарату.
Сабақтың әрбір кезеңінде топ басшысы топ мүшелерін жалпы бағалап отырады.  Сендер сабаққа белсенді қатысуға тырысыңдар

Барлық топ мүшелеріне сәттілік тілеймін.


«ынтымақ»,

«бірлік»,

«бостандық» деген 3 топ құрастырылады

Жаңа тақырып

Қазақстан туралы не білеміз, ассоциациалық алаң  құрастырайық


Оқушылар ассоциациалық алаң құрайды

Миға шабуыл

«Жүзден жүйрік» Викториналық сұрақтар

1.Қазақстан қандай мемлекет?

2.Қазақстанның астанасы қай қала?

3.Қазақстан қайда орналасқан?

4.Қазақстан Республикасының рәміздеріне нелер жатады?

5.Туған жеріміз Қазақстан қай жерінде орналасқан?

6.Отан дегеніміз не?

7.22-қыркүйек қандай мереке?

8. Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы қашан енгізілді?

9. Қазақстан Республикасының Ата заңы қашан қабылданды?

Сұрақтарға жауап береді


Тақтаға  назар аударыңдар. «Қазақстан- тәуелсіз, егеменді, көп ұлтты мемлекет» бейнеролигін көрсетемін.


бейнеролигін қарайды

Оқулықпен жұмыс

Грамматикалық тақырып

Тәуелсіз, құқықтық, қазақстандықтар деген сөздерді сөз құрамына талдайық.

Электрондық оқулықпен жұмыс

Адамбаева, 10с 67-70бб мәтімен жұмыс

Мәтінді түсініп оқыңдар

Түсініксіз сөздермен сөздік жұмысын атқарыңдар.(жаңа сөздер беріледі)

Жаңа сөздермен сөз тіркестерін, одан кейін сөйлем құрастырыңдар.

Лексикалық тақырып. Сөздердін синонимдерін, антонимдерін табыңдар.

Мәтіндегі әр бөлімінің негізгі ойын білдіріңдер.

Тапсырма. төмен берілген сөздерді сөз құрамына

тәуелсіздік, бостандық, мемлекетіміз қандай қосымшалар жалғанған? Неліктен? Үндестік заңы деген не? Карточкаларымен жұмыс.

Бектұров 432-433 бб

Мәтінді оқиды,

сөздік жұмысын атқарады,

лексикалық тапсырмаларын орындайды,

карточкалармен жұмыс атқарады





Ал, енді, мәтіннің мазмұнын түсіндік,  енді ойын ойнайық.

«Өз жұбыңды тап» ойыны.
Ойынның шарты: берілген сұраққа дұрыс жауап немесе оқылған жауапқа қойылатын сұрақты дұрыс таба білу қажет.

1. Қазақ елі қандай халық (Қазақ елі - ержүрек, достыққа адал, бауырмал, қонақжай халық)

2. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы» Заңы қашан қабылданған (16 желтоқсан «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы» Заңы қабылданған.)

3. Президенттің сайлауы қашан болды? (Президенттің сайлауы болды.)

4. Конституция дегеніміз не? (Конституция дегеніміз – мемлекеттегі барлық адамдар ұстанатын Заңдар кітабы)

5. Біз Елбасымыздың сындарлы саясатының арқасында татулығы мен бірлігі жарасқан, әлемді аузына қаратқан көп ұлтты тәуелсіз мемлекетпіз. (Біз Елбасымыздың сындарлы саясатының арқасында қандай мемлекетпіз?)

6.Қазақстан тәуелсіз Республика болып қашан жарияланды?
1991 жылы 16 желтоқсанда жарияланды.
7. Тәуелсіздік не әкелді?
Республиканың барлық халықтарына еркіндік, бостандық әкелді.

8.Туған жер дегеніміз не?
Ол адамның туып-өскен жері, сол елдің тарихы, мәдениеті, әдебиеті, тілі, салт-дәстүрі, табиғаты

9.Қазақстан қандай мемлекет? (Тәуелсіз , егеменді, көп ұлтты мемлекет)

Топ басшылары топ мүшелеріңді бағалап отырыңдар

«Сөз көркі-мақал» мақалдарды жалғастыру.

1.     Бірлік болмай, ... (тірлік болмас)

2.     Отан- … (отбасыдан басталады).

3.     Жері байдың …        (елі бай)

4.     Туған жердей жер болмас,… (Туған елдей ел болмас)

5.     Кісі елінде сұлтан болғанша, ...(өз еліңде ұлтан бол)

6.     Батыр туса-ел ырысы, …    (Жаңбыр жауса-жер ырысы)

7.     Ел іші…         (алтын бесік)

8.     Күш – білімде, ...(білім – кітапта)

9.     Еліңді сүйсең- …    (ерлік істейсің)

10.  Байлықтың атасы - ...(еңбек)

11.  Әркімнің өз жері... (жұмақ)

12. Ана сүті бой өсіреді (ана тілі бой өсіреді)





Жұптық жұмыс Оқушыларға араластырылып біреуіне сұрақ, біреуіне жауаптар үлестіріледі. Бірінші отырған бала сұрағын оқығанда оқушы қолындағы жауапты тексеріп, дұрыс болса жауап беру қажет.


















мақалдың бірінші бөлігін  айтқанда, екінші бөлігін айтып, мақалды орыс тіліне аударады


Берілген сөздерден сөйлем құрастыру:«Топтастыру» статегиясы 
І 24 Тәуелсіздігімізге толдыжыл Жерінің 9-орында аумағы дүниежүзінд ол бүкіл жөнінен е тұр.

ІІ. Қазақстан құқықты азаматының не айтылған істеуіне және қандай істеріне салынатыны Конституцияда тыйым.

Ата 1995 қабылданды жаңа Заң жылы

ІІІ. ҰлттарҰйымына Бұл біз Біріккен күнде мүшеміз жолында

Еліміз күресті көп тәуелсіздік, бостандық,



Тапсырманы орындайды


Бекіту

Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар.
Дұрыс – бұрыс ойыны
1. Біздің Отанымыз – Қазақстан.
2. Жері байдың – елі бай.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – орыс тілі.
4. «Тіл туралы» заңы 1993 жылы қабылданды.
5. Республикамыз үлкен емес.
6. 1995 жылы жаңа Ата Заң қабылданды.

7. Республикамызда 10 облыс бар.

8. Жаңа Қазақстан мемлекетін әлем таныды
9. Бұрын Қазақстан Республикасы өз тәуелсіздігін алғанға дейін Америка Құрама Штаттары деген ірі империяның құрамында болған.
«Полиглот» ойыны 

Рәміздер – символы – symbols

Ту – флаг– flag

Тіл – язык– language

Отан – Родина– Monherland

Мемлекет – государство–state

Халық – народ–people

Достық – дружба– friendship

ынтымақ – согласие-agreement

бостандық – свобода-freedom

Тәуелсіздік – Независимость - independence




Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтайды














Сөздерді қазақ және ағылшын тілдеріне аударады







Рефлексия.

Стратегиямен жұмыс.

«Еркін жазу» стратегиясы бойынша өз елін мадақтап,Қазақстанға жарнама

жасау.

Ал енді Топ басшылары оқушыларға қойған бағаларын айтып шығыңдар.
Бағалау парағын тапсырады.

Тапсырмаларды орындайды

Үйге тапсырма

1.«Менің Отаным-Қазақстан» тақырыбына эссе жазу.

2.Мәтіннің мазмұнын айту.

Қосымша: презентация жасау

Сабақтың қорытындысын шығару.

Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазады




Қазақстан – тәуелсіз мемлекет.

Бұрын Қазақстан Республикасы өз тәуелсіздігін алғанға дейін Кеңестік Республикалар Одағы деген ірі империяның құрамында болған. Мұнда 15 одақтас ел болды. Дүние жүзіндегі барлық халықтардың ой - арманы - бостандық, тәуелсіз болу, ешкімге кіріптар болмау, ата - баба салттарын бойға сіңіру, өз байрағын көкке көтеру. Сондықтан біз өз тәуелсіздігімізді алдық. Осы жолда қазақ елі көп қиындықтарды бастан кешірді.
Біздің Отанымыз Қазақстан көне замандардан басталған тарихы, аса бай ел. Қазақ елі - ержүрек, достыққа адал, бауырмал, қонақжай халық. Ынтымағы жарасқан көптеген ұлт өкілдері тұрады. Қазақстанда өмір сүріп жатқан әрбір адам өз Отанын жанындай жақсы көреді, сүйеді, көк байрағын көкке көтеруді мақтаныш тұтады.
Қазақстан халқының мемлекеттік тілі – қазақ тілі. Қазақ тіліміз арқылы күллі әлем мәдениетін, тарихын, әдебиетін танимыз.

16 желтоқсанда еліміз Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі күнін атап өтеді. Дәл осы күні «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы» Заң қабылданған. Оған дейін Қазақстан Республикасы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрамында болған. 1991 жылы 16 желтоқсаннан бастап Қазақстан жеке егеменді мемлекетке айналды. Қазақстанның өз Елтаңбасы, Туы, Әнұраны, Конституциясы бекітілді. Еліміз тәуелсіздік жолында көп күресті.
1.Сөздік жұмысын атқарыңдар.

Кеңестік Республикалар Одағы -

Одақтас ел-

Кіріптар болмау-

Мақтаныш тұтады-

Егеменді мемлекет-

2. Мәтінді түсініп оқыңдар, аударыңдар.

3. Жоғары берген сөздермен сөз тіркестерін , одан кейін сөйлем құрастырыңдар.

4. Мәтіннің негізгі ойын білдіріңдер.

5. Лексикалық тапсырма.Төмен берлген сөздердің синонимдерін табыңдар

Бостандық

Байрақ

Көне заман

Күллі

Конституция

Дүние жүзі

Халық

Ержүрек














24

Тәуелсіздігімізге

толды

жыл




Жерінің

9

орында

аумағы

дүниежүзінде

ол

бүкіл

жөнінен

тұр.





Қазақстан

Ата

1995

қабылданды

жаңа

Заңы

жылы


Республикасының



құқықты

азаматының

не

айтылған

істеуіне

және

қандай

істеріне

салынатыны

Конституцияда

тыйым.




Ұлттар

Ұйымына

Бұл

біз

Біріккен

күнде

мүшеміз




жолында

Еліміз,

күресті

көп

бостандық

тәуелсіздік



Қазақстан – тәуелсіз мемлекет.

Қазақстан-Еуразия құрлығындағы ең үлкен мемлекеттердің бірі. Еліміздің жер көлемі ұлан-байтақ. Қазақстанның кең даласын, биік тауларын, ормандары мен көлдерін көрген адам оны еш уақытта ұмыта алмайды. Біз жер шарының осындай сұлу, бай өлкесінде тұрамыз. Ол - біздің Отанымыз.

Он алтыншы желтоқсан. Бұл күні Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесінің жетінші сессиясында ”Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы” Конституциялық Заң қабылданды. Ақ Жайықтан Алтайға, Атыраудан Алатауға дейінгі ұлан-байтақ жерді алып жатқан миллиондаған қазақтың Отаны болды, яғни терезі тең мемлекет болып танылды. Енді ол-Қазақстан Республикасы. Астанасы-Арқаның төрінде орналасқан Астана қаласы.

Нұрсұлтан Назарбаев еліміздің тұңғыш Президенті болып сайланды. Қазақстан-әр түрлі ұлт өкілдері тату тұрып жатқан ел. Қазір еліміздің Мемлекеттік Туы, Елтаңбасы, Әнұраны, жаңа Ата заңы, ұлттық валютасы бар.

Сөздік

Жер көлемі – объем, размеры

Кең дала – широкиая степь

Ұмыта алмайды – не забудет

Өлке- край

Жоғары Кеңесі – Верховный Совет

Сайланды – был избран

Ұлт өкілдері – представители народностей

2. Мәтінді түсініп оқыңдар, аударыңдар.

3. Жоғары берген сөздермен сөз тіркестерін , одан кейін сөйлем құрастырыңдар.

4. Мәтіннің негізгі ойын білдіріңдер.

Синонимдер

Ұлан-байтақ жер - кең, аумағы үлкен жер

Тәуелсіз-егеменді - дербес

Ұлт өкілдері - халықтар

Беделді - маңызды

Терезесі тең – қатар, бірдей

Ата заң – конституция

Ұлттық валюта-төл теңге





Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі

«Павлодар химия-механикалық колледжі»КМҚК


Келісілді Бекітемін

Колледж әдіскері / _______ Директордың ОІ жөніндегі

20__ ж _____ «____» орынбасарының қ/а

_________ И.Иванова

20__ ж _____ «____»









Ашық теориялық сабақтың

әдістемелік өңдеуі





Пән: Кәсіби қазақ тілі

Тақырыбы: Қазақстан – тәуелсіз мемелекет. Үндестік заңы.




Құрастырған:Якубова Н.А.





Тілдер_пәндері ЦӘК - нің

мәжілісінде талқыланды және мақұлданды.

Хаттама №_____

20__ ж _____ «____»

ЦӘК төрайымы___________ Якубова Н.А.







Павлодар, 2016 ж/г

Өткізу күні:_04.02.2016.

Топ: ТНВ-14-9

Мамандығы : 0816000 « Химиялық технология және өндіріc»

Сабақтың тақырыбы : Қазақстан – тәуелсіз мемелекет. Үндестік заңы.

Сабақтың мақсаттары :

Білімділік:

Қазақстан мемлекеті туралы алған білімін тиянақтау, мәтінмен таныстыру, жаңа сөздермен жұмыс жүргізу. Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Дамытушылық:

Оқушылардың танымдық ықыласын молайту, қызығушылығын, белсенділігін арттыру.Оқиғаға сыни көзқараспен қарап, өз пікірін еркін жеткізу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік:

Оқушыларды Отанын сүюге тәрбиелеу, бойларына «Елім» деген патриоттық сезім ұялату.

Сабақ типі: аралас_

Ұйымдастыру формасы: жеке, жұптық, топтық

Өткізу әдіс-тәсілдері: Ойын, деңгейлік оқыту технологияларының элементтері, әңгімелеу, сұрақ-жауап, ойландыру, мәнерлеп оқу, қайталау, аударма, ой қозғау,сұрақ- жауап, қорытынды жасау практикалық, іздендіру, көрнекілік, слайд топтамасы, сұрақ-жауап

Пәнаралық байланыс: тарих. жағрафия

Құрал–жабдықтар, көрнекті оқу құралдар

проектор, компьютер, бейнеролик, презпнтация, үлестірмелі материалдар, карточкалар

Сабақ ұзақтығы/Время проведения занятия: 90 минут

Өткізілетін орны: 203 к.

Әдебиет:_ Адамбаева, Қазақ тілі, 10с 67-70бб, Атыкова Қазақ тілі,,11с.53б, Бектұров Ш.К. Қазақ тілі, 47б











Оқушының тегі

Үй тапсырмасы

ассоциация

викторина

Мәтінмен жұмыс

мақал

































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Мұнай сабақ

Автор: Якубова Нурила Амангельдиновна

Дата: 05.03.2017

Номер свидетельства: 397989
