Просмотр содержимого документа
«М??а?али М??атаев »
Сабақтың тақырыбы: Мұқағали Мақатаев (1931-1976)
«Қара өлең», «Елім барда»
«Анау- аспан, мынау-бақ»
«Қайырлы түн»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың мәнерлеп оқу, жаттау, өлең табиғатын түсіну дағдысын қалыптастыру, ақын шығармаларының идеялық мазмұны негізінде өлең құрауға, талдай білу жолдарына үйрету.
Тәрбиелік: оқушыларды сөз өнерін бағалай білуге тәрбиелеу, қабілет-икемділік қасиеттерге баулу
Дамытушылық: оқушылардың ойлау, сөйлеу, өз ой-пікірін еркін жеткізе білуін дамыту, эстетикалық талғамы жоғары өлең шығаруға, көркем сөйлеуге үйрету
Сабақтың түрі: тіл ұстарту элементтері аралас сабақ, сайыс сабақ
Әдіс тәслдері: жеке және топтық жұмыс, СТО стратегиялары-ой-қозғау, болжау, мағынаны ажырату.
Көрнекілігі: қанатты сөздер, интерактивті тақта, электронды оқулық.
Пәнаралық байланыс: музыка, қазақ тілі, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру. а)Оқушыларды 4 топқа түрлі түсті жеміс-жидектер арқылы бөлу.
(М. Мақатаевтың өлеңдері туған жер атауларына байланысты: «Мұқағали ауылы», «Қарасаз ауылы», «Поэзия ауылы», «Райымбек ауданы» топтары).
Әр топтан топ басшысын сайлап бағалау бетшесі арқылы топ мүшелерін бағалау.
Бағалау бетшесі
№
Аты
Үй жұмысына қойылған баға
Сабаққа атсалып қатысуы
Сұрақтарға жауап беруі
Қорытынды
1
2
3
4
5
6
ә) Психологиялық дайындық. Топ мүшелері орындарынан тұрып, бір-біріне жылжып іштен тілек айтады. Барлығы хормен:
Бір,екі,үш
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
ІІ «Қызығушылығын ояту». Үнтаспа арқылыМ.Мақатаевтың өлеңін тыңдау (өз даусы).
1)- Балалар,енді тыныштық, бейбітшілік тақырыбында жазылған қай өлеңін білесіздер? (Қайырлы түн)
Ендеше автор орындығына шығып, осы өлеңді жатқа айтып береміз! (бір оқушы шығып мәнерлеп, жатқа «Қайырлы түн» өлеңін оқиды).
2) Поэзия, ақындық туралы айтылған қай өлеңі бар?
-«Қара өлең» өлеңі. (Автор орындығы).
3)-Қысқы көрініс,табиғат лирикасына арналған қай өлеңі бар? (Автор орындығы).
-«Анау-аспан,мынау-бақ» (Автор орындығы).
4) Тіл өнері жайында жазылған өлеңі
-«Елім барда» (Автор орындығына шығып бір оқушы орындайды).
IV. Жаңа сабақ:
Дәйексөз (слайдқа).
«Қазақтың тілін білген адам Мұқағали поэзиясын сүймеуі мүмкін емес. Мұқағали поэзиясын сүйген адам еліне, жеріне ие, табиғатқа жанашыр бола алады». (К. Ахметова).
-Қара сөз, қара шалғын өлеңде өстім,
Жыр жазсам оған жұртым елеңдестің.
Өлсе өлер мұқағали мақатаев
Өлтіре алмас алайда өлеңді ешкім. Деп ақынның өзі жырлағандай Мұқағали өлгенімен жез қылыштай жырлары өлген жоқ.
Мұқағали Мақатаев 1936 жылы 9 ақпанда Алматы обылысы, Райымбек ауданы,Қарасаз ауылында туған. Мұқағали Мақатаев қазақтың ақиық ақыны,қара өлеңнің құлагері атанған.Мұқағали поэзиясы түрлі тақырыптарға бөлінеді: Ана туралы,табиғат лирикасы,махаббат лирикасы, туған жер,отан, соғыс тақырыбы.
Ақынмын деп мен қалай айта аламын, Халқымның өзі айтқанын қайталадым. Күпі киген қазақтың қара өлеңін, Шекпен жауып өзіне қайтарамын,- деп ақынның өзі айтқандай, Мұқағали мен халықтың арасында рухани- табиғи байланыс мықты.
Атырауға барсаң да,Арқа мен Алтайға барсаң да алдыңнан Мұқағали шығады.Біресе сәбише шаттанып,біресе қайғысын қара жер де ауырсынғандай кейіпте, енді бірде ақылы мен сезімін көзінен қара ұқтырған сәл мұңдылау түрінде қарсы алдыңда батыр тұлғасымен қасқая қарап тұрғандай.Мұнайшы да Мұқағали әнін салады, балықшы да,малшы да Мұқағали жырларымен айта алмай жүрген ойларын жұртқа естіртеді. « Әу» деп ән салатындардың айта алмай жүрген ойларын жұртқа естіртеді. «Әу» деп ән салатындардың бәрі Мұқағалидың сөзіне әуен шығарады.Тарбығатай мен Атырауда,Баянауыл мен Қазығұртта жүрсе де, қазақ атаулы желісіне үйірілген құлындай Мұқағали жырымен табысып, шұрқырасып жатқаны.Нағыз өнер құдіреті деген осы.Мұндай ақыны болған халық-бақытты халық.
Қара өлең
Қалқам, мен Лермонтов,Пушкин де емен, Есенинмін демедім ешкімге мен. Қазақтың қара өлеңі- құдіретім, Онда бір сұмдық сыр бар естілмеген.
Жат жерді жастанғанда жазатайым, Қанымен жазды, мүмкін, ағатайым, Қасиетіңнен қара өлең айналайын, Қазақтың дәл өзіндей қарапайым.
Түзу-түзу жыртылған аңыздайын, Аңызыма неге нәр тамызбайын. Қара өлеңі қазақтың қаза болса, Қара көзден неге қан ағызбайын.
Ақынмын деп мен қалай айта аламын, Халқымның өзі айтқанын қайталадым. Күпі киген қазақтың қара өлеңін, шекпен жауып өзіне қайтарамын.
Елім барда
Не сыйлайды, не береді келер күн ?! Не де болса тірі тұрсам көрермін. Желідегі құлынымын мен елдің, Көгендегі қозысымын мен елдің.
Не сыйласын, несін берсін ел маған?! Тұрсақ екен елім де аман, мен де аман. Таулар – менің таусылмайтын бақытым, Ал ырысым- ұланғайыр кең далам.
Не істемекпін алтын,гауһар, жақұтты? Оларды іздеп өткізбеймін уақытты. Мен бақытсыз бола қойман сірә да, Туған елім болса екен бақытты!
Қайырлы түн
Қайырлы түн! Жер- Анам, Көк аспанды жамыл да, Таңға дейін дін аман, Тәтті ұйқыда дамылда.
Орманың да шуламасын, Суларың да туламасын. Ақ басты ала тауларың да, Күңіренбесін, жыламасын.
Шамыңды өшір, Түсіре ғой пердеңді, Қайырлы түн, алып жер! Дүбірлетіп сенің ұлы кеудеңді, Таптамасын танктер.
Қайырлы түн, Көк аспан, алып жерді төсен де, Таңға дейін тәтті ұйқыда толаста, ұшырама кеселге.
Қайырлы түн, Ақ аспан, алып жерді төсен де, боз көрпеңді айқара жап иыққа. Сенің нұрың тыныштықпен жарасқан.
Қайырлы түн,ұйықта! Шашу болып жұлдыздардың шашылды, Айың келіп ақ мойныңа асылды. Шәйіге орапп әлдилесен құс жолы тыныштық деп аталатын жас ұлды...
Анау- аспан, мынау-бақ
Анау – аспан, мынау – бақ, Аспанда бұлт, бақ жадау. Мамық ұшты қылаулап, Қыс та келіп қалған – ау.
Аспан, жердің арасын, Дәрігер қыс алуда, Табиғаттың жарасын Ақ дәкемен таңуда.
Тоңдырып ап маңайын Тағы көйлек сұрап жүр. Бақыты кезіп, тал-қайың Жалаң аяқ жылап жүр.
Қу бұтағын құшақтап, Түксиеді кәрі емен. Қыс- тазалық,қыс- аппақ, әрі өкініш, әрі өлең.
Анау- аспан,мынау- бақ
1. Авторы – М.Мақатаев 1931-1976 жылдары өмір сүрген,Алматы облысы Райымбек ауданынан шыққан қазақтың біртуар ақыны.Қазақ радиосында, «Лениншіл жас» газетінде еңбек еткен.
2. Тақырыбы- қыс көрінісі,яғни, қоғамдық шындық көрінісі.
3.Жанр түрі-өлең- белгілі бір өлшеммен қиыннан қиыстырып,үйлесімді ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз жүйесі.
4. Идеясы – қыс мезгілінің еркелігін дәріптеу,яғни ақынның өз ойы,қуанышы, бақытты сәті.
5.Шумақ – 4 шумақтан тұрады.шумақ –аяқталған синтаксистік біртұтас ой.
Дәрігер қыс алуда Бақты кезіп тал-қайың Жалаң аяқ жылап жүр түкседі кәрі емен.
11. Түсіндірме сөздік. Бақ жадау – жұтаң, жайқалған жасыл жоқ.
12. Тәрбиелік мәні. Өлең қыс мезгілінің қатал сынынан сүрінбей өтуге,қысты адам бейнесінде суреттеп, қызығын да көруге шақырады,қыс көрінісінен ләззат алуға,әр мезгілдің рахатын көре білуге тәрбиелейді.
Қара өлең
Авторы – М.Мақатаев(1931-1976). Қазақтың ақиық ақыны Алматы облысы Райымбек ауданының Қарасаз аулында дүниеге келген. “Бәсіре” “Соғады жүрек”, “Қош бол, махаббат” т.б жинақтарының авторы.
Тақырыбы: Тіл өнері, өлең – жыр құдіреті. Тақырып – автордың айтайын деген ойының негізгі арқауы.
Жанр түрі – поэзия-(өлең). Өлең дегеніміз- белгілі бір өлшемнен қиыннан қиыстырып, үйлесімді ырғақпен келетін өрнектің сөз жүйесі.
Идеясы – халық өмірін қастерлеу, сөз өнерін бағалау, ел алдында кішіпейіл, ізетті болу, борышын адал атқару. Идея – тақырып арқылы автордың айтайын деген ойы мен мақсаты, арманы.
Шумақ саны – 4 шумақ.
Тармақ саны – 16 тармақты.
Бунақ саны – 3 бунақты.
Ұйқас түрі – Қара өлең ұйқасы(а-а-б-а)
Әдеби теориялық ұғымдар:
Эпитет – сұмдық сыр, жат жер, қара сөз;
Метафора – Құдіретім, дәл өзіндей, күпі киген қазақтың қара өлеңін, шекпен жауып өзіне қайтарамын.
Ауыспалы мағынадағы сөздер.
Қазақтың қара өлеңі қаза болса,
Көзден неге қара қан ағызбаймын.
Негізгі түйін, тәрбиелік мәні. Қара өлеңді қастерлеуге тәрбиелейді. Сөз өнерін жетік меңгеруге, ұлттық құндылымызды дәріптеуге үйретіп, паториоттық сезімді оятады.
Елім барда
1.Авторы – М. Мақатаев – қазақ халқының сүйікті ақындарының бірі, күллі қазақ даласы М.Мақатаевтың өлеңдерімен сусындап жүр. “Бәсіре”, “Өмір – дастан” т.б жыр дастандары әдебиетіміздің асыл мұралары.
2. Тақырыбы – еліне, жеріне деген ыстық ықыласы. Тақырып дегеніміз – белгілі бір дәуірдегі қоғамдық шындықтың сәулесі.
3. Жанр түрі – өлең, себебі, өлең дегеніміз – белгілі бір өлшеммен қиыннан қиыстырып, үйлесімді ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз жүйесі.
4. Идеясы – тақырып арқылы өмір шындығын суреттеген , өз көзқарасы, дүниетанымы тұрғысынан бейнелейді де, өз мақсат-муддесін білдіреді. Яғни бұл өлеңнің идеясы – елінің болашағына еңбек етіп, туған даласының амандығын тілеп, халқы үшін өмір сүретіндігін білдіреді.
6. Шумақ – 3 шумақтан тұрады. Шумақ – аяқталған синтакситік біртұтас ой.
М . Мақатаевтың «ҚАЙЫРЛЫ ТУН» өлеңіне байланысты бейбітшілік, Отан тақырыбында Постер жасау.
Қорытынды:
Оқушылар, Мұқағали Мақатевтың «Елім барда», «Қара өлең», «Анау- аспан, мынау- бақ» «Қайырлы түн» өлеңдерін қайталап сатылай кешенді талдау жасадық, әдеби теориялық ұғымдарын түсіндік. Осы өлеңдердегі ақын идеясын ойға түйдік.
Ендеше 4 топқа бірдей 5 жол өлең тапсырмасын беремін.
СИНКУЭН - 5 жол өлең.
Зат есім 1 сөз Кім?
Сын есім 2 сөз қандай?
Етістік 3 сөз Не істейді?
Сөйлем 4 сөз
Синоним
Мұқағали өлеңдерінен не үйрендік,не түсіндік?
Қайырлы түн
Қара өлең
Елім барда
Анау- аспан, мынау-бақ
Мазмұны
Тақырыбы
Шумағы
Буын саны
Ұйқасы
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: М. Мақатаевтың шығармашылығы туралы ой-толғау жазып келу.
Бағалау бетшесі
№
Аты
Үй жұмысына қойылған баға
Сабаққа атсалып қатысуы
Сұрақтарға жауап беруі
Қорытынды
1
2
3
4
5
6
Керекті сөздерді тап!!!
Қалқам, мен ..........,Пушкин де емен, Есенинмін демедім ешкімге мен. Қазақтың қара өлеңі- .........., Онда бір сұмдық сыр бар естілмеген
&&&
⃰⃰⃰⃰⃰⃰Не сыйласын, несін берсін ел маған?! Тұрсақ екен ................, мен де аман. .........– менің таусылмайтын бақытым, Ал ырысым- ұланғайыр кең далам.
&&&
Шамыңды өшір, Түсіре ғой .............., Қайырлы түн, алып жер! Дүбірлетіп ............ ұлы кеудеңді, Таптамасын танктер.
&&&
Қу бұтағын құшақтап, Түксиеді ......... емен. Қыс- тазалық,қыс- аппақ, әрі ..........., әрі өлең.