Просмотр содержимого документа
«"Менің атым Қожа" ашық сабақ»
Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаев. Менің атым Қожа.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды Б.Соқпақбаевтың шығармаларымен таныстыру. Мәтін мазмұны мен идеясы арқылы баланың шындыққа көзқарасын қалыптастыру.
Дамытушылық: Мәтін мазмұны бойынша талдау арқылы шығармашылық қабілеттерін ұштау, әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,
өзінше ой түюге баулу, топпен жұмыс істеуге бағыттау, ізденуге талпын- дыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сыни ойлау дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Қожа бейнесі арқылы оқушыларды адамгершілікке, мәдениетті- лікке, әдебиетті сүюге, үлгі-өнеге алуға шақыру. Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға тәрбиелеу. Алған білімдерін өмірде қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, оқулық, Б.Соқпақбаевтың «Менің атам Қожа» кітабы, Абдулла Қарсақбаевтың «Менің де атым Қожа» фильмінен үзінді, слайдтар, кесте, кері байланыс парағы.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: Миға шабуыл, ой шақыру, мәнерлеп тізбектей оқу, талдау, шығармашылық жұмыс,СТО, диалогтік оқыту, топтастыру, топтық жұмыс, «Ойлан, тап!» ойыны, «Оқиғалар тізбегі» ойыны, «Теріп алу» стратегиясы, кері байланыс, бағалау.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
* Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Біздің топта ұл-қыздар,
Тату-тәтті жүреміз.
Күнге созып қолды біз,
Тек жақсылық тілейміз..
ІІ. Топқа бөлу: Геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлемін.
1-топ: шаршы. 2-топ: дөңгелек
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру. («Кішкене доп» ойыны) (слайд №1)
Сұрақтар:
Мәтін тақырыбы қалай аталады? (Оқымысты бала)
Мәтін кім туралы? (Әлкей)
Ауыл қайда көшті? (Жайлауға)
Ауыл қай жерге киіз үй тікті? (Шідерті өзенінің бойына)
Әлкей қандай бала? (Зерек бала)
Оқуды неше жасында үйренді? (4-5 жасында)
Әлкей үлкендерге не айтып берді? (Батырлар жырын)
Жаз шыға Әлкейдің әкесі қайда кетті? (Баянауылдағы Қоянды жәрмеңкесіне)
Әкесі Әлкейге не әкеліп берді? (Кітап)
Әлкейдің қолына тиген кітабы кімдікі болды? (Абайдың өлеңдері)
Елі Әлкейді кім деп атап кетті? (Оқымысты бала)
ІҮ. Қызығушылықты ояту:
Мұғалім: -Балалар, тақтаға назар аударыңыздар. Біз қазір сіздермен бейнефильм тамашалап көрейік.
Мұғалім: Балалар, қандай фильмнен үзінді көрдіңіздер?
(оқушылардың жауаптары тыңдалады)
Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақ барысында,үй тапсырмасын тексеру кезінде сіздер мен біздер сөйлесудің қандай түрі арқылы сөйлестік? (диалог)
* Диалог дегеніміз не? (екі немесе одан да көп адамдардың сөйлесуі)
- Бүгін біз диалог арқылы сөйлессек, бүгінгі біздің басты кейіпкеріміз бізге қарсы шығып, монолог арқылы сөйлесем дейді.
- Ендеше, назарларыңызды тақтаға аударып, мына бейнефильмді тамашалап көрейік. (Қожаның айна алдында өзімен өзі сөйлесуінен үзінді көрсетіледі) (слайд №3)
- Монолог дегеніміз не екен?
(Монолог- әдеби шығармада кейіпкердің өзіне-өзі қарата айтылған, ішкі сырын білдіретін ойы. Бұл ой кейіпкердің көңіл күйін, қуанышын, ренішін, күдігін байқатады).
Ендеше, өздеріңіз көрген бейнефильмдегі Қожаның өзімен өзі сөйлеуі монолог деп аталады.
Мұғалім: Сонымен, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» атты әдеби шығармасы. (слайд № 4)
Ү. Мағынаны тану.
Автор туралы түсінік беру.
(слайд көрсетіледі)
Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
«Ойлан, тап!» ойыны. Кімнің сөзі екенін айтыңыздар? (слайд)
Қадыров Қожаның жеке бас құпия кеңесі ашық деп жариялаймын.
Күн тәртібінде бір-ақ мәселе- тәртіпті, үлгілі оқушы болу үшін мен бұдан былай не істеуім керек? – Ал,сөйле, батырым! (Қожаның сөзі)
Шыбыным, жалғыздан-жалғыз отырып та адам жиналыс өткізе ме екен? Түн болса сарылып көп оқисың. Осы сенің ұйқың қанбай жүр ғой деймін? (әжесінің сөзі). (слайд )
Өзіңіздің бойыңыздағы бір жағымды, бір жағымсыз қылықтарды жаза
қойыңыздар.
Кеңестің қаулысы бойынша Қожаның бойындағы басты қандай кемшіліктер аталды?
Қожа өз сөзінде өзін түзетуге «серт беремін» дей ме, жоқ, «тырысамын» дей ме?
Оның серт бермеу себебі неліктен? Қалай ойлайсыздар?
Адамның өзін-өзі сынауы оңай ма? Өз ойыңызды дәлелдеңіз?
Әңгімеден Қожаның жақсы адам болатынына сенер ме едіңіздер?
Мұғалім: Ендеше, балалар, сіздер Қожаның бойындағы жағымсыз қасиеттерден аулақ болуларыңыз керек екен. Ал жағымды қасиеттерін бойымызға қалыптастыруымыз қажет.
ҮІІ. Кері байланыс: Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Сабақтан кейінгі сезім күйім? (слайд)
( кері байланыс парақшасын толтырады)
(мұғалімнің критерий арқылы бағалауы, бағалау парақшасын толтыруы).
ҮІІІ. Үйге тапсырма: «Менің қиялымдағы Қожа...» қандай болу керек? деген тақырыпта эссе жазып келу. Мәтінді оқып мазмұнын айту.(слайд)