Тақырыбы | Махамбет Өтемісұлының өлеңдері |
Мақсаты | Махамбет Өтемісұлының өлеңдерінің кереметтілігі жайлы ой бөлісіп, ойын жеткізе білуге үйретіп,ақынның өлеңдерін талдату. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар өткен тақырыптарын түсінеді, құрамы мен құрылысы туралы мәліметтер алады, ақынның өлеңдерін талдай алады. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”, «Талнтты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту» |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Бұл мәлімет шындық па әлде жалған ба?», «Венн диаграммасы», « Кезбе тілші» |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук, интербелсенді тақта,жұлдызшалар, |
Бағалау критеийі | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату 5-9 ұпай- «3» 10-13 ұпай- «4» 14-15 ұпай- «5» |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды «Лашын, қызғыш, құмай» топтарына бөлу. (Сабақтың тақырыбы Махамбет өлеңдері. Сондықтан өлеңдерде кездесетін құс атаулары арқылы бөлдім) Топ ережесін еске түсіремін. «Шаттық шеңберін» құру. Оқушылармен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 6 оқушыдан 3 топқа бөлінеді. Топқа бөліну мақсатын болжайды. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Бағалау |
Білім Қызығушы-лық- тарын ояту | Бұл мәлімет шындық па әлде жалған ба? | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. | 4 оқушы шығып, үй тапсырмасында екі жалған мәлімет, бір шын мәлімет айтады, қалған оқушылар мұқият тыңдап, қатесін түзетеді. С.Сарайидың шығармашылығы «Түркіше Гүлстан» шығармасының маңызы. | Өткен тақырыпты қайталайды |
Түсіну | « Дауылды жырдың тарланы-Махамбет» | Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз беттерінше дайындық жасату | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді. 1М.Өтемісұлының өмірі 2Өлеңдері 3Күйлері | Оқушы ізденеді. |
Қолдану | Тақырыптар туралы постер қорғату Тақырып: Махамбет Өтемісұлы және оның өлеңдері | Топтарға тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында өз пікірлерін сурет арқылы қорғату, ол үшін конвертке салынған сұрақтар таратылады. Тапсырмалар туралы өз ойларын суретке салады, кастинг ұйымдастыру. | 1.Берілген тапсырманы уақтылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып, тапсырманы қорғау. 2. «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» тақырыбында кастингке шығады. | 1.Оқушылар өз ойларын анық жеткізе біледі. 3Шығар-машылық-тары шыңдала-ды, актерлық шеберлік-тері артады. |
Талдау | «Поэзия минуты» | 1. Оқушыларға ресурстарды тарату, білімдерін тереңдету. М.Өтемісұлының өлеңдерінің тақырыптарын жік-жікке бөлгізу. 2. «Поэзия минутын» өткізу | 1.Әр топқа салыстыру парағы таратылады, сол арқылы салыстырады, нәтижесін тақтаға шығып көрсетеді. 2. Тақтада жасырылған суреттерге қарап, Махамбеттің өлеңдерін айтады. 3 Шығу тарихына тоқталады. 1. Исатайға арналған өлеңдері. 2. «Мен» деп басталатын өлеңдері. 3. Ерлікке, өрлікке үндейтін өлеңдері. Бір өлеңіне СКТ жасайды. | Махамбет өлеңдерін өмірде пайдалана алады. |
Жинақтау | «Махамбет Өтемісұлы» тақырыбына «Кезбе тілші» тәсілі | Әр топтан кезек-кезек бір оқушыдан шығып, өз сұрағын тілші ретінде қояды.Бірінші өз сұрағыммен бастап беремін. | Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізеді. 1Сіздің Махамбетіңіз қандай? 2 Махамбеттің арманы орындалды ма? 3 Қазақта найзаның ұшымен, білектің күшімен кіндік қаны тамған елін қорғаған азаматтар болды ма? | Махамбет туралы тың идеяларды айтады, өлеңдері-нің шығу тарихын біледі. |
Бағалау | «Соңғы сөзді мен айтайын...» Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдаршам, бағалау парақшалары | Бүгінгі күннің Махамбеті болсаңыз немен және кіммен күресер едіңіз? Қандай тақырыпта өлең жазар едіңіз? Бағалау парақтарын жинау. | Ойын жинақтап, пікіралмасады. Бірін-бірі бағалайды. Критерийге сәйкес және бағалау парақтары арқылы бағалау. | Критериймен жұмыс жасайды. |
Рефлексия | «Шынжыр» арқылы оқушылар-дың сабақ бойынша рефлексиясы | Сыртына-ұнамағаны Ішіне-ұнағаны | Ұсынылған шынжырды толтырады. | Өз пікірін айта алады. |
Үйге тапсырма | | 15 тест сұрағын дайындау. «Махамбет рухымен сырласу» хат жазу. Бір өлеңіне СКТ. | Күнделіктеріне жазып алады. | |