Просмотр содержимого документа
««Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі»
Сабақ жоспары
Пән: қазақ әдебиеті
Сынып: 5
Cабақтың тақырыбы: «Қырық өтірік» ертегісіндегі Тазша бала бейнесі
Сабақтың мақсаттары: 1. Білімділік. Ертегідегі Тазша бала бейнесін талдай отырып, кейіпкерге талдау үлгілерін үйрену. 2. Дамытушылық. Салыстыру, көркем бейнелі тіркестерді тапқызу арқылы ізденгіштікке, Тазша бейнесін сомдау арқылы әртістікке, өз ойларын жүйелі жеткізуге баулу 3. Тәрбиелік. Кейіпкер бойындағы байқампаздыққа, тапқырлыққа, батылдыққа, шешендікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Түрлендірілген сабақ Көрнекі құралдар: Тазшаның суреті, Тазшадан келген хат, оқулықтар, жай тақта.
Сабақтың барысы
Оқушылармен амандасу;
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Тілектер гүлшоғы» деген әдісті пайдаланып, сабақты бастау.
І Үй тапсырмасын сұрау. «Автор орындығы» әдісті пайдаланып оқушылардан үй тапсырманы сұрап шығу.Үйге осы ертегі бойынша бөлімдерге бөліп ат қою.
ІІ.. Қызығушылықты ояту. Мұғалім: Оқушылар, бізге ертегілер әлеміндегі тазша баладан хат келіпті. Хатында «Сәлеметсіңдер ме, менің қымбатты достарым! «Қырық өтірік» ертегісін оқып, менің тапқырлығыма, шешендігіме тәнті болған шығарсыңдар. Тұрмыстық, шаруашылық заттар мен жан - жануар, жәндіктер, яғни табиғат әлемін қисыннан қиыстырып, әңгіме, өлең құрастырдым. Бұл менің көп білетіндігім, білімділігім. Сондықтан алға қойған мақсатыңа жету үшін білімді болу қажет. Менің басқа да қырларым өте көп, сіздерді ертегілер әлеміне терең еніп, үлгі алуға шақырамын» депті. Ендеше Тазша бейнесін жан - жақты талдайық. III.Дәптермен жұмыс.Мағынаны тану. І. Мінездеу. ( Тазша балаға мінездеме жасау)
ІV.Тақтамен жұмыс. І. Салыстыру (Тазша бейнесін басқа ертегідегі кейіпкермен салыстыру)
Y. Сергіту сәтін өткізу.
VI. «Сана сая жолы» әдісі бойынша «Ханға ақыл беру».
VII.Сабақты бекіту. Оқушыларға тест беру.
Тест 1. «Қырық өтірік» ертегісі ертегінің қай жанрына жатады? а) шыншыл ә) қиял - ғажайып б) аңыз в) хайуанаттар жайлы 2. Ертегінің басты кейіпкері кім? а) Хан ә) Тазша бала б) Инелік в) Халық 3. « — Жаным - ай, жас бала көрінесің! Сенен естияр талай адамдар да айтамын деп келіп, айта алмай кеткен. Жарқыным, өлуге асығып жүрген не қылған баласың? Тілімді ал да, қайта ғой!» - кімнің сөзі? а) Хан ә) Тазша бала б) Инелік в) Халық 4. «Құрығым аласа болған шығар»,— деп, құрықтың басына... жалғадым, көрінбеді. а) қынымды ә) тебенді б) пышағымды в) қамшымды
VIII.Сабақты қорытындылау.
«Кофе араластырғыш» таяқшаларын пайдаланып, оқушыларға сұрақтар қойып, сабақты қорытындылау.
IX.Үйге тапсырма беру: Өтірік өлең құрастырып келу.Бейнелеу (Ертегіден ұнаған тұсының суретін салу )
X.Бағалау. «Баспалдақ» әдісі арқылы оқушылардың бір – біріне қойған бағалары тыңдалып, мұғалім сөз соңында оқушылардың сабаққа қатысулары туралы айтып, баға қойылады.