kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әдебиеттік оқу "Саяхат"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған білім мазмұнына негізделіп жасалған сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу "Саяхат"»

Пән: Әдебиеттік оқу

8 – бөлім Саяхат

Мектеп: №15 гимназия

Мұғалімнің аты-жөні : Шымырқызы Мөлдір

Сынып: 2 «В»

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Саяхатшылар. Әдібай Табылды

Осы сабақта қол жеткізілетін ОБ сілтеме)

2.2.1.1 Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу/ рөлге бөліп/ мәнерлеп оқу;

2.2.4.1 Мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау.

Сабақ мақсаттары

•шығарманы дауыстап, мәнерлеп оқи біледі;

•шығарманың жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады;

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу, қолдану, талдау

Бағалау критерийлері

Білім алушы: Шығарманы дауыстап, мәнерлеп оқи біледі. Шығарманың жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады.

Тірек сөздер

жолдорба, шежіре, күнқағар.

Құндылықтарды

дарыту

Оқушылардың ойлау, пікірін айту дағдылары дамиды.

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды.

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар шығармаларды жанрына қарай анықтайды, ойын дәлелдейді. Ойын жеткізуде сөйлемді дұрыс құруға қалыптасады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

- Балалар біз бүгін саяхатқа шығамыз.

- Сендер саяхатқа шығып көрдіңдер ме?

Сөздікпен жұмыс.

- Саяхатқа шығардан бұрын бүгінгі сабағымыздағы жаңа сөздермен таныс болайық.

- Жолдорба, шежіре, күнқағар, карта, түсбағдар.

Оқушылардан өз ойларын сұрап, сосын жауаптарын толықтыру.

- Саяхатқа шығу үшін бізге қандай заттар керек болады?

- Карта, түсбағдар, жолдорба, сусын, дәрі-дәрмек, күнқағар т.б.

- Ондай болса кім: карта, түсбағдар, дәрі-дәрмек, жолдорба, күнқағар болады? (қолдарына сурет бере отырып 5 топқа оқушыларды біріктіру).

Топтарға ат қою. 1. Алғырлар. 2. Тапқырлар. 3. Білімпаздар. 4. Жалын. 5. Балбұлақ.







Жолдорба, шежіре, күнқағар, карта, түсбағдар – сөздері.








Қима суреттер

Сабақ ортасы

3 минут









2 минут












3 минут






2 минут





3 минут













3 минут






2 минут







3 минут










5 минут









6 минут



























«Али мен Аияның саяхаты» видеороликті көріп талдату.

- Аия қайда бармақ болды?

- Неге?

- Балалар бүгінгі тақырыбымыз не туралы болмақ?

- Саяхат.

- Біз бүгін сахатшы боламыз.

- Саяхатшы дегенде ойымызға не келеді?

- Саяхатқа шығатын адам.

Оқу мақсатымен таныстыру:

1. Өлеңді мәнерлеп оқу;

2. Жанрлық ерекшеліктерін анықтауды үйренеміз.

- Енді бүгінгі сабақтың бағалау критерийлерін анықтап алайық.

Оқушылармен анықтап, тақтаға жазу.

Бағалау критерийлері:

•шығарманы дауыстап, мәнерлеп оқи біледі;

•шығарманың жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады.

Суретпен жұмыс.

- Балалар алдарыңда сурет қималары тұр, ішінен саяхатқа қатысты суретті іріктеп алыңдар.

- Таңдап алынған суретті тақтаға ілеміз.

- Осы таңдаған сурет бойынша топпен әңгіме құрастырамыз.

Тапсырманың негіздемесі: тапсырма оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға көмектеседі.

Критерийі: кемінде 3-4 сөйлем болуы керек.

Тапсырманың орындалуы:

Әрбір топ сурет бойынша құрған өз әңгімесін мазмұндайды. Барлық оқушылардың қатысуы қадағаланады. Ресми емес талқылауда оқушылар өз ойларын ортаға салады. Мұнда әрбір ойдың құнды екендігі ескеріледі, ешқандай шектеу жасалмайды,

идеялар сыналмайды, түзету енгізілмейді. Оқушы теріс қорытынды жасаған кезде де, оның қызығушылығын арттырып, қолдау көрсетіледі. Барлығы тыңдалып, қорытынды шығарылады.

- Құрастырған шығарма жанрының қай түріне жатады? (әңгіме)

- Әңгіменің жанрлық ерекшелігі неде?

Әңгіме— оқиғаны қара сөзбен баяндайтын шағын көркем шығарма жанры.

- Тағы қандай шығарма жанрларын білеміз?

- Мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлең.

Оқиық

Тапсырманың негіздемесі: тапсырма оқушылардың түсініп оқу дағдысын дамытуға көмектеседі.

Шығарманың авторы Әдібай Табылдының өмірімен, шығармасымен таныстырып өту.

Тапсырманың орындалуы:

•Өлеңді жылдам қарап шығу үшін оқушыларға уақыт беріледі;

•Оқушылар өлеңнің тақырыбына қарайды;

•Жанр туралы болжамдар жасайды;

Өлең – шағын көлемді поэзиялық шығарма. Ырғағы мен ұйқасы қалыпқа түскен, шумағы мен бунағы белгілі тәртіпке бағынған нақысты сөздер тізбегі.

•Оқушылар қою қаріппен берілген сөздердің мағынасын түсіндіреді.

Оқушыларға өлеңді бірінші іштей оқу, топпен тізбектей оқу, топтар арасында дауыстап 2 қатардан бөліп оқу тапсырылады.

- Балалар жолдорба, шежіре, күнқағар, карта, түсбағдар не үшін қажет? Өз ойларыңды топта талқылап стикер қағаздарға жазып тақтадағы суреттердің тұсына оқи отырып ілеміз.

Әр топтан бір оқушы шығып, оқи отырып іледі.

Жазайық

Тапсырманың негіздемесі: тапсырма оқушылардың жазылым дағдысын дамытуға бағытталған.

Тапсырманың орындалуы: «Қызықты саяхат» тақырыбында 102 беттегі суреттің біреуін топпен таңдап жолдорбаға салдым, күнқағар кию, фотаға түсіру, компаспен бағдарлау сөз тіркестері қолдана отырып жеке әңгіме құрау тапсырылады.

Критерийі: кемінде 2-3 тірек сөзді қолдануы керек.

Оқушылар сөз тіркестерін

қолдана отырып, сөйлемдер құрастырып жазады, қабілетті оқушыларға мәтін құрастырып жазуды тапсыруға болады. Мысалы, Жаз мезгілі. Жазда адамдар саяхатқа көп шығады. Олар өздерімен бірге қажетті

заттарды алады. Мен өзіммен бірге көзілдірікті, құтыдағы суды, картаны алдым. Оларды қолдорбама салды. Басыма күнқағар кидім. Аяғыма ыңғайлы аяқ киім кидім. Ұнаған жерлерді фотосуретке түсірдім.

Әсіресе, маған ұшып жүрген көбелектер өте ұнады.

Көбелектердің түсі әртүрлі. Біреуі-сары, екіншісі- көгілдір.

Бұл тапсырма жеке және топта орындалады.

- Бұл жазған шығарманың қай жанрына жатады?

- Жанрдың ерекшелігі неде?

- Әңгіме.

Қазақстан телеарнасы, «Али мен Аия» Алакөлге саяхат.

0.40-1.06







Оқу мақсаты (тақтада, оқушылардың алдына қойылады).

Бағалау критерийлерін жазатын маркер, қағаз.





Орман, туризм, ауылға қыдырып бару, қала, Бурабайда демалу т.б. суреттер (әр топқа 3 суреттен тарату).





















Қазақстан телеканалы. Таңшолпан бағдарламасы «Әдібай Табылдиев 90 жаста» 1.51-2.54



















Суреттер, 3 түсті стикер, фломастерлер.










«Жолдорбаға салдым, күнқағар кию, фотаға түсіру, компаспен бағдарлау» тірек сөздері.



















Сабақтың соңы

3 минут




3 минут















2 минут


Топтық жұмыс.

- Әр топ екі сұрақтан дайындайды, сосын сағат тілімен келесі топтарға сұрақтарын оқиды, ал келесі топ өз жауабын айтады.

Соңында жалпы ұпайы есептеліп, айтылады.

«Монолог» әдісі. Топтық жұмыс.

Топтарға жолдорба, түсбағдар, күнқағар, карта, сусынның суретін таңдап. Сол таңдаған затының образына кіріп іштей сөйлеуге дайындалады. Сосын топтан бір оқушы шығып монологын оқиды.

Оқушылардың білімін бағалау..

Рефлексия.

- Балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай еді?

- Шығарма жанрының ерекшелігі неде?

- Мақсатымызға жеттік пе?

Трек сигналдарын көтеру арқылы оқушылар сабаққа баға

береді. Қызыл түс - кейбір мәліметтер түсініксіз болды, жасыл түс- барлық материал түсінікті, сабақтың қызықты өткендігін көрсетеді.

Тақтаға топ аттарын жазып қою.

1. Алғырлар.

2. Тапқырлар.

3. Білімпаздар.

4. Жалын.

5. Балбұлақ.



Қима суреттер










Қызыл, жасыл түстер.


Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Жазылым, айтылым қабілеті жоғары оқушылардан өз ойларын тұжырымды, дәлелді жеткізе білулері күтіледі.

Оқушы жұмыс жасағанда грамматикалық ерекшеліктерді ,сөз таптарын ажырат алулары тексеріледі.

Мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтай алуы тексеріледі. Сурет пен шығарма үзіндісімен салыстыра алуы.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталу сергіту сәтін орындау барысында қарастырылады.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Әдебиеттік оқу "Саяхат"

Автор: Шымырқызы Мөлдір

Дата: 01.06.2018

Номер свидетельства: 471905
