kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ тақырыбы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ қмж. Мұғалімдерге арналған. Қазақ әдебиеті бойынша

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ тақырыбы»

«Ж.Бәрібаев атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Бекітемін

Мектеп директоры А.Есмаханова





Тиімді сабақ


Қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесін талдау






Тексерген ДӘІЖО З.Сарыбаева

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі А.Қараева





Мерзімі 09.02.2023 Уақыты 16.55- 17.40 Сыныбы : 7 «Б»


Бөлім:

3-бөлім. Балалар мен үлкендер

Педагогтің аты-жөні:

Қараева Айдана

Күні:

09.02.2023

Сыныбы: 7«Б »

Қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесін талдау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.1.1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.

7.2.4.1 Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу.


Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдай алады

Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу

Достық шеңбері” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Бағалау парағын тарату. Ережесін таныстыру

Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар бір-бірінің қолдарына ұстап, шеңбер құрады. Бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар алдын ала «шақыру қағаздары» арқылы 4 топқа бөлінеді


1 -топ

2-топ

3- топ

4- топ


Ынталандыру сөздері



слайд


Өткен білімді еске түсіру

4 минут


(үй жұмысын пысықтау)

Оқушылар сендер Көксерек әңгімесінің мазмұны таныссыңдар. Олай болса, өткен білімді пысықтап, сұрақтарға жауап беріп көрейік

1. «Көксерек» әңгімесі не туралы?

2. Құрмаштың көкесі қандай қателік жасады?

3. Көксерекке 3 сөзбен мінездеме бер.

4. Ауыл адамдары Көксеректі неге ұнатпады?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді, егер көмек керек болса, топтан көмек сұрай алады

Мадақтау, оқушыны ынталандыру сөздері


ҚБ: жүйріксің


Қаламдар

Сұрақтар

слайд



Сабақтың ортасы

30 минут






1-тапсыр

маға

17 минут

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады


1-тапсырма «Кинолента әдісі»

Топтық тапсырма

Әңгіме желісін еске түсіре отырып, әңгіме сюжетінің құрамдас бөліктеріне талда.

Әңгіме желісі әр топқа әңгіменің әр түрлі бөлігі беріледі. QR кодта беріледі

1-топ Көксеректің ауылға келуі. Көксеректің мінезі

2-топ. Көксеректің ауылдан кетуі. Көксеректің жаралануы.

3-топ. Көксерек пен Құрмаштың соңғы кездесуі

4-топ Аққасқа мен Көксеректің шайқасы

Мұғалімнің тиімді сұрақтары:

1.Адамдар жауыз ба, қасқырлар ма?

2.Көксерек не себепті ауылға тыныштық бермей, малдарын жеп кете берді?

3.Көксеректің тойымсыз, ашқарақтығын сипаттай отырып, автор не айтқысы келді деп ойлайсың?

4. Автор неліктен оқиғаның шешімін Құрмаш пен Көксеректің өлімімен аяқтады ?

Топтық жұмыс:

Оқушылар топ болып

Берілген мәтін бойынша әңгіме сюжетінің құрамдас бөліктеріне талдау жасайды.


1-топ Көксеректің ауылға келуі. Көксеректің мінезі

2-топ. Көксеректің ауылдан кетуі. Көксеректің жаралануы.

3-топ. Көксерек пен Құрмаштың соңғы кездесуі

4-топ Аққасқа мен Көксеректің шайқасы


Саралау: ЕҚБ( ерекше қабілетті оқушылар үштік одақ құрып, постерге тапсырманы жеке орындайды)

ЕБҚ: «Көксерек» әңгімесі желісін тұтас талдайды.

Топтар шығып қорғайды.


Әр топтың тапсырмасын орындаған соң, «дананың кілттері» арқылы басқа топтағы оқушылар кері байланыс береді.


Кері байланыс кілттері:

«Мен келісемін» кілті

«Қосатыным бар» кілті


Жалпы балл -6

Критерий:

Сюжеттік құрылымын талдайды

Дескриптор:

-оқиғаның басталуын табады – 1б

-оқиғаның байланысын табады -1б

Оқиғаның дамуын баяндайды -1б

Шиеленісуіне мысал келтіреді -1б

Шарықтау шегіне дәлел келтіреді –1б

Оқиғаның шешімін өмірмен байланыстырады-1б

ҚБ: алғырсың!


Слайд

Постер

Qr код

Смарт-

фон



2-тапсыр

маға

13 минут

2-тапсырма.

Жеке жұмыс. Жазылым

Оқушылар ұсынылған тақырыпқа 30-40 сөз көлемінде ойтолғау оқиғаны дамытып жазу ұсынылады.

Тақырыбы: Егер мен жазушы

ның орнында болсам, әңгімені

былай аяқтар едім.........


(Көмек қажет еткен оқушылар «құтқарушы арқан» жіпке тізілген көмекті ала алады

(әр оқушы 1 көмек алуына рұқсат) Саралаудың қолдау тәсілі қолданылады


Қарқыны жылдам оқушыларға негізгі тапсырманы уақытынан бұрын орындап бітсе, «хабарландыру тақтасынан» қосымша тапсырма алып орындауына болады. (саралаудың қарқын тәсілі қолданылады)

Хабарландыру тапсырмалары:

1.Ауыл адамдарының Көксерек туралы жағымсыз пікір қалыптасуына не себеп болды?

2. Көксеректің ашқарақ, тойымсыз екендігі ненің белгісі?

3.Көксеректің мінезі туралы айт

4. Аққасқа мен Көксеректің қандай ұқсастығы бар?

Оқушылар берілген тақырыпқа ойтолғау жазады.

«құтқарушы арқаннан» көмек алуына болады.


1.Қолдауды аз қажет ететін оқушылар (ЕҚБ): -тақырыпқа сай мақал-мәтелдер, нақыл сөздер

ала алады.

2.Қолдауды орташа қажет ететін оқушылар:

-жоспар беріледі

3.Қолдауды көп қажет ететін оқушылар: (ЕБҚЕ) - ойтолғаудың басталуы беріліп, жалғастыру ұсынылады.


«Дананың кілттері» арқылы өз іс-әрекетіне рефлексия жасайды

«Менің авторлық көзқарасым» кілті

«Менің ұтымды жауабым» кілті


Қосымша тапсырма орындаған оқушыларға тжб-да 1 көмек көрсетіледі.





Жалпы балл- 4

Критерийі:

ойтолғау жазады

Дескриптор:

-оқиға желісін жалғастырып жазады– 1 б

-мәселенің шешу жолын ұсынады -1 б

-сөз көлемін сақтайды -1 б

-өз көзқарасын мысалмен дәлелдейді– 1 б



ҚБ: Асығың алшысынан түсті


Слайд


Жіпке ілінген қағаздар







Сабақ

тың соңы Бекіту

6 мин



















Кері байла

ныс

бағалау

3 мин

Сабақты оқушылар «Ойлаудың 6 қалпағы» арқылы қорытындылайды

  1. Көксерек әңгімесі маған былай әсер етті.....

  2. Көксерек –табиғатынан қатал жаратылыс, адамдар қателік жасады.Себебі....

  3. Әңгеменің жақсы тұстары...

  4. Әңгімеден менің түйген ойым

  5. Әңгімені жаңаша қырынан талдау үшін.....

  6. Әңгіменің берер тәрбиелік мәні...



Мадақтау , талпындырушы сөздер.


ҚБ: Мергенсің!






Үйге тапсырма: Көксерекке мінездеме жазу

Кері байланыс «түрлі-түсті стикер » арқылы

Сабақ бойынша алған әсерін, сұрағын мұғалімге жазып жолдайды.


Оқушылар бағалау парағына өз ұпайларын есептеп шығарады. Мұғалім тыңдап, өз қорытынды бағасын шығарады.

Бағалау парағына қосымша мұғалім бағасы: Тек ҚБ: асығың алшысынан түсті стикерін алған оқушылар - 3

ҚБ: Алғырсың, мергенсің стикерін алған оқушылар -4

ҚБ: Жүйріксің стикерін алған оқушылар – 5


1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады.

Слайд, бағалау парақтары

стикерлер





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ тақырыбы

Автор: Қараева Айдана Бауыржанқызы

Дата: 16.09.2023

Номер свидетельства: 636656
