Күні: | Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 5 Тақырыбы: Абай Құнанбайұлы. «Қыс» өлеңі |
Мақсаты | Өлең авторымен таныстыру, өлең мазмұнын ашу, мағынасын түсіну, әдеби теориялық білімдерін тереңдету,өлеңдегі кейіпкердің ойы мен сезімін өз сезімдерімен салыстыру |
Жалпы мақсат | Автор және оның шығармашылығына тоқталу, Қыс өлеңін сатылай кешенді талдап, білімдерін толықтыру, өз бетімен жұмыс жасап, қорытынды шығаруға дағдыландыру Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже | А.Құнанбаев туралы білімдері толығады, өмірі,шығармашылығы жайлы ақпарат алады.Өлеңнің мазмұнын түсініп, талдайды, табиғаттың әсемдігін, қыс мезгілінің ерекшелігін біледі.Сыни тұрғыдан ойлау арқылы еркін сөйлейді, өз ойларын ортаға салады |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Топтастыру, |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Сабақты алдымен сыныпта атмосфералық ынтымақтастырудан бастаймын. Шаттық шеңберінде тұрып ақ тілек айтқызу Ұйымдастыру Үй тапсырмасын сұрау Ы.Алтынсариннің әңгімесін мазмұндау | Мұғаліммен сәлемдеседі. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.Бір-біріне тілек айтады, сабаққа жақсы көңіл-күй орнайды. . |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | Сурет көрсетіп, сабақтың тақырыбын ашу Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру | Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. | Мұғалім берген тапсырманы орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, шапшаңдылық таныту, өз ойларын жеткізу. |
Түсіну | Топтастыру Топтық жұмыс 1-топ Өмірнамасы 2-топ Қара сөздері 3-топ Поязия, аудармасы | Топтастыру әдісімен Абай жайлы алғашқы білімдерін тексеру Топтық тапсырма Тақырыпқа байланысты ресурс беру | Ресурспен жұмыс жасайды, өз білімдерін толықтырады |
Қолдану | Қыс өлеңін мәнерлеп оқу Лирика туралы мәлімет айту Лирика – грек тілінен енген сөз. Әбдебиеттің суреттеп отырған өмір құбылысына өзінің оны қалай түсінуін аңғартатын, күйініш, сүйінішін көрсететін көлемі шағын өлеңдік шығармалар Өлең бойынша қысты сипаттау | Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, . | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Топ бойынша жаңа тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді |
Сергіту сәті | «Балапандар биі» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. |
Талдау | Деңгейлік тапсырмалар 1.Зымыран сұрақтар 2.Антоним сөздерді тауып, лирика түрлерін айту 3.Өлеңге сатылай кешенді талдау | Бағыт-бағдар беріп, нұсқау арқылы тапсырмаларды орындатады | Берілген сұрақтарға нақты жауап беру. Деңгейлік тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
Жинақтау | Ой толғау «Мен ұнататын мезгіл» | Сабақты қорыту үшін ойтолғау жазады | Тақырыпты меңгере отырып ойтолғау орындау арқылы сабақты жинақтайды |
Бағалау | Бағалау критерийлері мен бағалау шкаласын | Әр топқа бағалау апарқьтарын тарату | Бағалау шкаласы арқылы өз білімдерін топпен жеке бағалау |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин) | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |