Просмотр содержимого документа
«Академиялық шешендік сөз.»
Турысбекова Жанар Кажимовна
ШҚО, Үржар ауданы,Таскескен ауылы
«Үржар колледжі» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні оқытушысы
Пән аты: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:Академиялық шешендік сөз.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Академиялық шешендік сөздің түрлері,мақсаты туралы түсінік беру.
Академиялық шешендік сөздерге тән стильдік сипаттар,академиялық шешендік сөздердің ерекшеліктері жайында мағлұмат беру.
Дамытушылық: Студенттерді ой қорытуға,ой түюге баулу,шығармашылық жұмысқа жұмылдыру арқылы таным-түсініктерін дамыту.
Тәрбиелік:Студентерді ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақ типі: іздендіру сабағы Сабақтың әдіс - тәсілдері: түсіндіру,сұрақ-жауап,шығармашылық зерттеу.
Пәнаралық байланыс:тарих.
Көрнекілігі: слайдтар,суреттер.интерактивті тақта
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, дайындығына назар аудару.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
3.Жаңа сабақ.
Мұғалім:Күнделікті дайындықты,үнемі толықтыруды,жетілдіруді қажет ететін,уақыт пен қоғамның тынысын дәл бағамдап отыруымен,жаңашылдық сипатымен,ғылыми негіздерінің тереңдігімен ерекшеленетін шешендік сөздің маңызды бір тегі-академиялық шешендік.
Академиялық шешендік сөздің мақсаты-тыңдаушыларға ғаламды танудың жолын көрсету,жаратылыстың заңдары мен заңдылықтарын түсіндіру,шындықты логикалық жүйемен аша отырып,адамның ғылми-танымдық өрісін кеңейту,дүниедегі алуан құбылыстардың табиғатын саналы түсінуге жол ашу.
Академиялық шешендік сөзге жоғары оқу орындарында оқылатын дәрістер.ғылыми баяндамалар,ғылыми хабарламалар,шолулар,ғылыми-көпшілік дәрістер жатады.Тыңдаушылармен бетпе-бет отырып сөйлеу шешеннің ерекше қырағылығын талап етеді.Шешен мен аудиторияның арасында біртұтастық,тікелей байланыс болады.
Аудиторияны өзіне бағындыру,ықыласына бөлену-үлкен өнер.
Ғалым Р.Сыздықова: «Біздің заманымыздағы жоғары оқу орнының оқытушысы кәсіби дәрісші болып саналады.Ол-ғылым мен техниканың,әдебиет пен өнердің табыстарын тиісті аудиторияға жеткізуші,насихаттаушы адам.Ал дәріскердің басты құралы-шешендік.Бұл типтегі шешендік сөздің негізгі сипаты тілдік-көркемдеуіш элементтерден емес, айтылған ойдың қажеттігінен, дәлелдігінен және ақпарат беретін мақсатынан танылуға тиіс.Мұндағы аргумент мақалдатып-мәтелдетіп берілмейді.Психологиялық эффект те сөздің «сылдырап өңкей келісімімен» емес,логикалық желінің күштілігімен,қорытынды түйіннің дәлелділігімен жасалады»,-дейді.
Академиялық шешендіктің басты ерекшелігі-шешендік сөздің ғылыми,танымдық негіздерінің мықты болуы,деректік мағлұматтардың дәлдігі,пайымдама,тұжырымдардың обьективтілігі,түйіндеулердің дәйектілігі.Академиялық шешендікте дәріскер мен аудиторияның жиі кездесуі,қарым-қатынасының біршама тұрақтылығы да оның өзіндік ерекшелігі болып табылады. «Сөз шешендік қисынға,ой-пікір жүйелілігіне,ұғымдар үйлесіміне негізделуі тиіс»,-деген әл-Фараби тұжырымы осы академиялық шешендікке сәйкес келеді.Академиялық шешендікте формалдық пен әсіребоямалыққа орын жоқ.Шешеннен психологиялық мәдениет талап етіледі.
4.Бекіту.
93-тапсырма.Мәтінді оқу,мазмұнына лайық ат қою.Академиялық шешендікке тән белгілерді атау.