Просмотр содержимого документа
«Шалкиіз жырау «Би Темірге айтқан бірінші толғауы»»
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіз жырау «Би Темірге айтқан бірінші толғауы»
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі:Шалкиіз толғауларының өзіндік көркемдігі,ой тереңдігін,тіл кестесін ,мазмұнын ашу.Шалкиіздің көмейінен күмбірлеген жыр төгілген классикалық дәрежедегі жырау екендігін дәріптеу.
2. Дамытушылығы:Оқушылардың өздігінен іздену, ойлау, есте сақтау, шығармашылық, ізденушілік қабілеттерін арттыра отырып, өз пікірі бар сауатты оқушы тұлғасын қалыптастыру;
3.Тәрбиелігі:Сөз өнерін түсініп, қадірлей білуге, өз білімін бағалай алуға, өзгенің пікірін тыңдап, бағалай білуге, Шалкиіз секілді жыраулардың өмірі мен толғауларын меңгерту арқылы адамгершілікке, тарихын, әдебиетін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Сабақ түрі: Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы,қазақ тілі.
Әдістер: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, іздену, өздік жұмыстар
Көрнекіліктер:слайдтар,таблица, Қ.Бітібаева «Әдебиетті тереңдетіп оқыту», Бес ғасыр жырлайды. І том. Интерактивті тақта.
Сабақ барысы:I Ұйымдастыру кезеңі. / Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, сабаққа назарын аудару/
II. Үй тапсырмасын сұрау . а/Қазтуған жыраудың өмірін оқып, «Алаң да алаң, алаң жұрт» өлеңін жаттауға сұрау.
ә/.Қазтуған жырының маңызы.Қиял байлығы, суреттеу шеберлігі ,таза ұлттық рух,ұлттық тіл тазалығы.
б.Қазтуған толғауы-орта ғасырлық әдебиеттің алтын мұрасы-жыраулықтың тамаша үлгіде екендігі.
III.Жаңа сабақ: Шалкиіз. «Би Темірге бірінші толғауы»
1.Шалкиіз өмірі мен шығармашылығынан мәлімет:
Шалкиіздің алшын руы,Қияс табынан шыққандығы туралы дерек.Зерттеуші ғалымдардың топшылауынша өмір сүрген уақыты:1465-1560 жылдар.Әкесі Тіленші дала шонжарының бірі болған.Шешесі Ноғайлының ұлы биі-Мұсаның қызы.Шалкиіз шығармалары 1883 жылы В.Радловтың,дағыстандық Мұхаммед Османовтың кітабында жарық көрді.
Сахара жұлдызы,дала данасы,сөз құдіреті,пірі-Шалкиіз көмейінен күмбірлеген жыр тогілген классикалық дәрежедегі жырау.
«Би Темірге бірінші толғауы»: Темірдің іс-әрекетіне риза болмай шығарған толғауы.Толғауда Темірді аспандата,асқақтата мадақтайды,тіпті фантастикалық бейнеге жеткізеді.
Темір бейнесін жасаудағы поэтикалық тіл:
Метафоралар: алдаспаным
қағдам,арабы торым
алтынсың,жібексің,сұңқарсың
Ақыл-нақыл,афористік сөздер: «Жоғары қарап оқ атпа
Жуық түсер қасыңа» т.с.с.
«Құладан жаман қу аламас»
Салыстыру,балау: «Сен алтынсың-мен тұлмын
Сен жібексің-мен жүнмін»
Мінездеу,суреттеу: «Кендір баулы ақ желкен
Көк теңізді жал толқынға жеткіздің»
Эпитет,теңеу: ақ сұңқарым
Сынып оқушыларын 3 топқа бөліп,тапсырмалар берілді:
1-тапсырма:Темір тұлғасы,бейнесін көрсететін сөздерді жинақтап жазу,ол сөздер ішінен теңеу,метафора сияқты көркемдегіш сөздерді табу.
2-тапсырма: Толғаудағы ассонанс пен аллитерацияны табу,қай дыбыстар көп пайдаланылған. Мысалы: «Ж», «Т», «С» дауыссыз дыбыстарының жиі кездесуі.
3-тапсырма:Жырдағы қайталанулардың,әсіресе сөздердің басқы буындары қайталанып келетін қатарды табу.