Тақырыбы: ЫбырайАлтынсарин «Әке мен бала» әңгімесі | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Н.К.Мусабаева |
СЫНЫП:5 б | Қатысқандар:14 | Қатыспағандар:0 |
Осы сабақ арқылы жүзегеасатын оқумақсаттары | 5.1.1.1. Болжау 5.1.6.1.Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру. 5.2.6.1. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау. |
Сабақмақсаттары Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау; Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру. | Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжай алады. |
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді. |
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді. |
|
Тілдікмақсат | Оқушылар орындай алады: Қарапайым деңгейде тілдесе алады. |
Пəнге қатысты сөздікқор мен терминдер: Ескітаға - старая подкова Ұста – кузнец Шие – вишня Азға қанағат ету –довольствоваться малы Көптен құр қаласың – останешься ни с чем |
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ескі таға, азға қанағат ету. |
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Шығарма не жайында? 2. Баланың істегенісі дұрыс па? 3. Баланың әкесі дұрыс істедіме? Неге? 4. Сендер әкелеріңнің тілін аласыңдар ма? |
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? Әкесі шиені жерге неге тастап отырды? |
|
Ишара: қол шапалақтау |
|
Алдыңғы оқу: | Жазушының өмірі туралы біледі,сөздердің аудармасын түсінеді. |
Жоспар Күтілетін нәтиже : 1.Ыбырай Алтынсарин әңгімесімен танысады; 2.Мәтіннің мазмұнын түсінеді 3. Өз ойларын ашық айта біледі. 4.Оқушылардың сөздік қоры молаяды. |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 5мин 10мин | Сәлемдесу, психологиялық ахуал. Оқушыларды шеңбер құрып тұрғызып, құлақтарына «Бәйтерек», «жапырақ» деп сыбырлап, топқа бөлу. Оқушылар алақандарын ыстық болғанша қатты уқалап, көздеріне басады. Солай бірнеше рет істейді. Бұл әдіс көру жүйесін жақсартады. Үй тапсырмасы Қай облыста дүниеге келген? (Қостанай облысында дүниеге келген). Кімнің тәрбиесінде болды? (атасы Балғожа бидің тәрбиесінде) Ы.Алтынсарин кім? (ұстаз – жазушы) | «Австриялық жауын» стратегиясы «Сұрақ конверт» стратегиясы «Кофе таяқшасы» стратегиясы |
Ортасы 20 мин 7 мин | Сендер отбасы мүшелерінің атауларын білесіңдер, отбасындағы кімді бәйтерекке, кімді жапыраққа теңер едіңдер? Әке – бәйтерек, бала- жапырақ . Мақал- мәтел арқылысабақтыңтақырыбынашады. Ыбырай Алтынсариннің «Әке мен бала» әңгімесімен танысамыз. Әке Бала «Әке мен бала» видеосын көрсету Мәтінмен жұмыс. 1топ «Әке» ұғымы 2 топ «Бала» ұғымы Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды. Әке мен бала әңгімесінің мазмұнынантүйген ойын жазады. Әке: Үлкен кісі Тағаны алады Ақылды адам Шие сатып алды Еңбектенді
Бала: Жас бала Алғысы келмейді Ақылсыз бала Шие сатып алмады Еңбектенбеді Бағалау Сұрақтар: Әкесі баласына жерде жатқан тағаны алма,- деді (жалған) Баласы тағаны алды (жалған) Әкесі тағаны сатты (ақиқат) Ақшасына алма сатып алды (жалған) Ақшасына шие сатып алды (ақиқат) Бала әкесінің қолынан түскен шиені оншақтырақ иіліп жерден алып жеді (ақиқат) | «Қабырғадағы рөл» стратегиясы Мультфильм «Қабырғадағы рөл» стратегиясы «Ақиқат пен жалған» стратегиясы |
Соңы 3 мин | Үйтапсырмасына «Еңбек туралы мақал-мәтелдер жаттау. | |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеттіоқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімінтексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс –Денсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
Мәтіннен мақал-мәтелді тапқызамын. Аз жұмысты қиынсынсаң-көп жұмысқа тап боласың. Азға қанағат ете білмесең-көптен құр қаласың. | «Ақиқат пен жалған» стратегиясын қолдану (қызыл және жасыл стикерлер арқылы), сабақ жүру барысында әр дұрыс жауапқа стикер беріп отырамын). | Қазақ тілі, дене шынықтыру. |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқуміндеттері орындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсыіске асты ма(тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарымақандай өзгерісенгіздім жəне неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақтаберілген сұрақтарға жауап беріңіз. Ыбырай Алтынсарин әңгімесімен танысты; Мәтіннің мазмұнын түсінді; Өз ойларын ашық айта білді. Оқушылардың сөздік қоры молайды. Сабақ барысында қойған мақсатым орындалды. Жаңа сөздермен таныса отырып, шығармашылықпен жұмыс жасады. Сабақ жоғары деңгейде өтті.Тапсырмалар оқушының жас ерекшелігіне сай жасалды. Уақыт үнемді пайданылды. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Топтардың аты мен жаңа тақырып арасындағытбайланыстың болуы; 2: «Ақиқат пен шындық» стратегиясын қолданғанда оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін байқадым. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытумен оқуға қатысты)? 1: Үй жұмысын сұрауға арналған сұрақтар мөлшерін көбейту керек еді. 2:Сабақ соңында қысқаша әңгіме кестесін жүргізген тиімді болар ма еді?Мысалы: Әңгіме тақырыбы: Авторы: Оқиғаорны: Басты кейіпкерлер: Әңгіме не туралы? Оқиға қалай аяқталды? Шешімді кім жасады? Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесісабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабақта оқушылардың шығармашылықпен жұмыс жасауына көбірек көңіл бөлу; 2: Әр дұрыс жауапқа стикер беру арқылы бағалау оқушының белсенділігін арттыратынын байқадым, алдағы уақытта да жүзеге асыруды жөн көрдім. |