1.Білімділік: оқушылардыңҚарқыт атаның өмірі туралы білімдерін
тереңдеті,толықтыру.
Оған арнаған атақты қылқалам шеберлерінің суреттерімен
таныстыру,әндерін үнтаспада тыңдау;
2.Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуне ықпал ету,ойлау
шеберлігін,сөйлесу,жазу мәдениетін жетілдіру,білімге деген құштарлығын
арттыру;
3.Тәрбиелік: адамгершілікке баулу, саз өнер,бейнелеу өнері дүниесіне сүйіспеншілігін арттыру;
Сабақтың типі:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ – жауап, шығармашылық жұмыс,көрнекілікпен
жұмыс,мәнерлеп оқу,аудару,топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Қорқыт атаның суреті, атақты адамдардыңҚорқыт туралы
сөздері,домбыра,үнтаспа т.б.
Пәнаралық байланыс: тарих, бейнелеу, ән-күй, қазақ тілі
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,оқушыларды түгендеу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айту.
Үй тапсырмасын тексеру: Әбунасыр туралы мазмұндау.
I. Ой туғызу – побуждение.
Балалар,қазір сіздерге тақтада жазылып тұрған бірнеше эпиттерді ұсынамын, ал сендер кім туралы екенін айтыңдар.
(тақтада алдын ала жазылып, қағазбен жабылып тұрған сөздер ашылып оқылады) – әлемге әйгілі ақын, қобыз деген музыкалық аспап жасаған.
- дұрыс, бұл сөздер ұлы Қорқыт ата туралы. Бүгінгі сабағымыз Қорқыт атамызға арналады.
Сабақтың түрі – аралас сабақ.
Мұғалімнің кіріспе сөздері:
Сегізінші ғасырда Сырдария өзенінің бойы түркі халқының атақты ақыны, күйші Қорі өмір сүрген. Ол — қобыз деген музыкал аспапты алғаш жасаған, ел есінде сақтальш кал талай тамаша күйлерді шығарған күйші.
Қорқыт — әлемге әйгілі ақын. Оньщ жырлар халық ауыздан ауызға таратып, сақтап келі Сол жырлардың бір тобы Қорқыт ата кітабьи басылып шықты. Қорқыт жырларында ту халқының жауға қарсы күресі, ел корғаі батырлардың ерліктері мен істері суреттелінг "Қорқыт ата кітабы" қазіргі кезде Германиян Дрезден қаласының кітапханасында сақтаулы. неміс, орыс, қазақ, әзербайжан және тағы бас елдердің тілдеріне аударыяған.
Қорқыттың өз бейнесі түркі халықтарык. арасында аңызға айналған. Көптеген аңызда{ Қорқыт бабаның желмаясына мініп, ада^ааі бақытты өмір сүретін, ешқашан өлім болмайт жерлерді іздегені туралы айтылады.
II.Сабақ тақырыбының мағнасын ашу – осмыление.
Топпен жұмыс. Оқушылар алдын ала дайындап әкелген тапсырмаларымен өз ойларын ортаға салады.
1 топ –бұл топ оқушылары Қорқыттың өмірі мен шығармашылығы туралы жаңадан жинақтаған мәліметтермен таныстырады. 34-35бетте
2 топ - Ә.Қастеевтің «Қорқыт» атты суретіне сипаттама беру.
3 топ - бұл топ оқушылары Қорқытты тек қана ақын емес әнші екенін көрсетуі қажет.
III. Оқушылардың ой -пікірлері – рефлексия
1.Инсерт стратегиясы
2.Венн диаграммасы
Бағалау.
Үйге тапсырма: 34-35 бет мазмұндау.
Тақырып: Қорқыт ата кітабы.Дерсеханұлы Бұқашжан туралы жыр.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардыңҚарқыт атаның кітабы туралы білімдерін
тереңдеті,толықтыру.
2.Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуне ықпал ету,ойлау
шеберлігін,сөйлесу,жазу мәдениетін жетілдіру,білімге деген құштарлығын
арттыру;
3.Тәрбиелік: адамгершілікке баулу, саз өнер,бейнелеу өнері дүниесіне сүйіспеншілігін арттыру;
Сабақтың типі:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ – жауап, шығармашылық жұмыс,көрнекілікпен
жұмыс,мәнерлеп оқу,аудару,топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Қорқыт атаның суреті, атақты адамдардыңҚорқыт туралы
сөздері,домбыра,үнтаспа т.б.
Пәнаралық байланыс: тарих, бейнелеу, ән-күй, қазақ тілі
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,оқушыларды түгендеу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айту.
Үй тапсырмасын тексеру: Қорқыт ата туралы мазмұндау.
Сабақтың түрі – аралас сабақ.
Мұғалімнің кіріспе сөздері:
Сегізінші ғасырда Сырдария өзенінің бойы түркі халқының атақты ақыны, күйші Қорі өмір сүрген. Ол — қобыз деген музыкал аспапты алғаш жасаған, ел есінде сақтальш кал талай тамаша күйлерді шығарған күйші.
Қорқыт — әлемге әйгілі ақын. Оньщ жырлар халық ауыздан ауызға таратып, сақтап келіСол жырлардың бір тобы Қорқыт ата кітабьи басылып шықты. Қорқыт жырларында ту халқының жауға қарсы күресі, ел корғаі батырлардың ерліктері мен істері суреттелінг "Қорқыт ата кітабы" қазіргі кезде Германиян Дрезден қаласының кітапханасында сақтаулы. неміс, орыс, қазақ, әзербайжан және тағы бас елдердің тілдеріне аударыяған.
Қорқыттың өз бейнесі түркі халықтарык. арасында аңызға айналған. Көптеген аңызда{ Қорқыт бабаның желмаясына мініп, адамдға бақытты өмір сүретін, ешқашан өлім болмайт жерлерді іздегені туралы айтылады.
II.Сабақ тақырыбының мағнасын ашу – осмыление.
Топпен жұмыс. Оқушылар алдын ала дайындап әкелген тапсырмаларымен өз ойларын ортаға салады.
1 топ –бұл топ оқушылары Қорқыттың кітабы туралы жаңадан жинақтаған мәліметтермен таныстырады. 36бетте
2 топ - лексикамен жұмыс.
3 топ - бұл топ оқушылары Қорқыттың Дерсехан ұлы Бұқашжан туралы не атылада екенін айту.
III. Оқушылардың ой -пікірлері – рефлексия
1.Инсерт стратегиясы
Бағалау.
Үйге тапсырма: 36 бет мазмұндау.
Тақырып : Тоқсандық бақылау
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: өткен материалды қайталау,еске түсіру,бекіту;
2.Дамытушылық: берілген тапсырмаларды тез ойлап,тез шешуге,қатесіз сөлйлеп,өз ойларын еркін айту, ауызекі сөйлесу, дағдыларын дамыту, арттыру
3.Тәрбиелік: қазақ әдебиет сабағына қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: дәстүрден тыс,аукцион сабағы
Сабақтың көрнекілігі: ақындар мен жазушылардың портреттреі,кітап көрмесі,нақыл
сөздер. баға
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезең: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу, сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
1-тапсырма: Сүрақтарға жауап беріңцер.
1. "Қорқыт ата кітабы" неше жырдан түрады?
2. Дерсехан неліктен қайғыратын еді?
3. Балалар асық ойнап жүргенде қандай оқиға болды?
4. Балалар не істеді?
2 – тапсырма:
1. Дерсеханның баласы бүқаны қалай жықты?
2. Қорқыт ата баланың атын қалай қойды?
3. Бүқашжан қандай болып өсті?
жоспар бойынша мәтінді толық түрде әңгімелеп беріңцер:
3 - таспсырма:
1 Балалардың асық ойнап жүруі.
2. Бүқаға Дерсеханүлының қарсы түруы.
3. Қорқыттың балаға ат қоюы.
қорытындысы:
үйге қайталау.
Тақырып: Ыбырай Алтынсарин.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұлы ақынЫбырай өмірі мен шығармашылығы жөніндегі оқушылардың
білімдерін тереңдету,білімдерін толықтыру;
2.Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыта отырып,олардың жазбаша және
ауызша тапсырмалар арқылы тілдерін дамыту,мәтіннің негізгі ойын
түсінуге үйрету,өзіне керекті ақпаратты мәтіннен ала білуге үйрету;
мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу
мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
3.Тәрбиелік: Ыбырай шығармаларын түсіну арқылы оқушылардың бойына адами
құндылықтары сіңіру,жаман мен жақсыны айыра білігу үйрету
өлеңімен таныстыра отырып,шығарманың негізгі
идеясы мен тақырыбын ажырату; мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
Сабақтың типі: жаңа тақырыпы игерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу,кесте құрастыру, өлең мәтіні н мәнерлеп оқу,
шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ақынның суреті, Ыбырай туралы папка, ақынның шығармаларыныа
тұратын кітап көрмесі.
Пәнаралық байланыс: ҚР тарихы, қазақ тілі, орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Үй тапсырмасын тексеру. Қорқыт туралы мазмұндау.
I.Ой қозғау – побуждение
1. Бұрын Ыбырай туралы тақырыптарды өткендіктен,сынып оқушылары «Инсерт» стратегиясы
арқылы білімдерін қайталайды, жүйелейді,толықтырады.
Білемін
Білдім бүгін сабақта
Білгім келеді
I. Ой қозғау – побуждение.
Поэзия разминкасы - Ыбырай өлеңдерінен үзінді жатқа айту.
II. Жаңа тақырыптың мағынасын ашу – осмысление.
1. Оқушылар Ыбырайдың өлеңімен таныса отырып, шығарма кестесін оқу,аудару .
Шығарманың аты
Авторы
Кейіпкерлер
Әрекет
жемісі
Мағынаға
мақал
Өз ойым
III.Ой – толғау – рефлексия
1.Сұрақ –жауап.
Үйге тапсырма: өмірбаянын айту, кесте толтыру, бір өлеңін жаттау.
Бағалау.
Тақырып: Абай Құнанбаев.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұлы ақын Абайдың өмірі мен шығармашылығы жөніндегі оқушылардың
білімдерін тереңдету,білімдерін толықтыру;
2.Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыта отырып,олардың жазбаша және
ауызша тапсырмалар арқылы тілдерін дамыту,мәтіннің негізгі ойын
түсінуге үйрету,өзіне керекті ақпаратты мәтіннен ала білуге үйрету;
мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу
мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
3.Тәрбиелік: Абай шығармаларын түсіну арқылы оқушылардың бойына адами
құндылықтары сіңіру,жаман мен жақсыны айыра білігу үйрету
өлеңімен таныстыра отырып,шығарманың негізгі
идеясы мен тақырыбын ажырату; мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
Сабақтың типі: жаңа тақырыпы игерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу,кесте құрастыру, өлең мәтіні н мәнерлеп оқу,
шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ақынның суреті, Абай туралы папка, ақынның шығармаларыныа
тұратын кітап көрмесі.
Пәнаралық байланыс: ҚР тарихы, қазақ тілі, орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
2010жылы ұлы Абай Құнанбаевтың туғанына 165 жыл толады. Қаншама жылдар өтсе де Абай тақырыбы ескермейді, керісінше ол жұлдыздай жарқырай түседі. Оның тамаша тағылымдары үлкенге де,кішінің де ойында жүрсе жақсы болар еді. Абай шығармалары – адамға керекті ақылдың,кеңестің қайнар көзі. Біздің сабағымыздың эпиграфы болыт алынған С.торайғыровтың өлеңінің жолдары осының анық айғағы.
Абай өлеңдері, қара сөздерінің мағыналары терең,түсініп оқыған адамның жүрегінің түбіне терең бойлайды. Оның шығармалары адамның өзін-өзі тәрбиелеуінде де, мұғалімнің,тәрбиешінің,сынып жетекшісінің бала тәрбиелеуінде де алар орны ерекше.
Үй тапсырмасын тексеру. Ыбырай туралы мазмұндау.
I.Ой қозғау – побуждение
1. Бұрын Абай туралы тақырыптарды өткендіктен,сынып оқушылары «Инсерт» стратегиясы
арқылы білімдерін қайталайды, жүйелейді,толықтырады.
Білемін
Білдім бүгін сабақта
Білгім келеді
I. Ой қозғау – побуждение.
1.Бұрын оқып жаттаған Абай өлеңдерін еске түсіру мақсатыенда, оқушыларға Абайдың қандай
өлеңдерін білесіңдер?- деп сұрақ қоя отырып,
«Ассоциация» стратегиясы арқылы көрсетуді талап ету. Поэзия разминкасы - Абай
өлеңдерінен үзінді жатқа айту.
II. Жаңа тақырыптың мағынасын ашу – осмысление.
1. Оқушылар Абайдың өлеңімен таныса отырып, шығарма кестесін оқу,аудару
барысынды толтырады.
Шығарманың аты
Авторы
Кейіпкерлер
Әрекет
жемісі
Мағынаға
мақал
Өз ойым
III.Ой – толғау – рефлексия
1.Сұрақ –жауап.
Үйге тапсырма: өмірбаянын айту, кесте толтыру.
Бағалау.
Сабақтың тақырып: «Ғылым таппай мақтанба»
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: АбайҚұнанбаев туралы алған білімдерінм жинақтап,кеңейтіп,толтыру.
2.Дамытушылық:зерттеу,салыстыру,талқылау барысынды өз тұжырымын басқалармен
салыстыруға,өз ойын еркін айтуға үйрету арқылы оқушының таным
мүмкіндігін дамыту;
3.Тәрбиелік:оқушылардың коммуникативтік қабілеттері арқылы ауызекі сөйлеуге, таза қазақ
тілінде сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілік құралдары: Абай шығармаларының көрмесі, ақынның суреті, Абай
туралы айтылған пікірлер, газет-жорнал материалдары.
Сабатың типі: оқушылардың білімін тексеру
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айту.
2. Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Сабақтың барысы:
I.Ой қозғау – побуждение
Сынып оқушылары Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін оқып шығады.
1 топ –мазмұнын айтуға дайындалады
2топ - мәтін бойынша 4,5 сұрақтармен жұмыс істейді, өз пікірлерін айтады.
Сұрақтар бойынша жұмыс:
Сұрақтар мен тапсырмалар: 50 бет.
II. Жаңа тақырыптың мағнасын ашу – осмысление
Сұрақтармен жұмыс:
1.Абайдың бес асыл іс дегені не? – 1 топ
2.Ақын жастарды неге шақырады? – 2 топ
3.Өлеңнің идеясы неде? – 3 топ
III. Ой түйіні, пікір алысу – рефлексия.
«Автор орындығы» стратегиясы арқылы.
Жоғарыда берілген 1,2,3 сұрақтарға әр топтан 1-2 оқушы ортаға шығып өз ойларын айтады,немесе дәптерге жазғаннын оқып береді.
Сабақ қорытындысын мұғалім жасайды: - Абай шығармашылығы туралы;
3.Тәрбиелік:отанымызға,туған өлкемізге деген сүйіспеншілігін арттыру-ұлы адамдарды
құрметтеуге халықтың өткені мен бүгінгісін танып,білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жазба жұмысы,білімдерін жинақтау,жүйелеу,
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,әңгімеклеу,қазақьтың әдеби тілінің гормасына сай
сөйлей білуге үйрету
Сабақтың көрнекілігі: Ахмет Байтұрсынұлысуреті, кітап көрмесі
Пәнаралық байланыс: ҚР тарихы,қазақ тілі; орыс әдебиеті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен сұхбатттасу,тіл дамыту жұмыстар (бір
шағын тақырып бойынша әңгімелесу)
I.Ой қозғау – побуждение
Сынып оқушылары А. Байтұрсыновтың «Аққу, шортан, һәм шаян» өлеңін түсініп оқып шығады.
1 топ –мазмұнын айтуға дайындалады
2 топ – мәтінді рөлге бөліп оқиды
3 топ - мәтін бойынша 4,5,6,7 сұрақтармен жұмыс істейді, өз пікірлерін айтады.
Сұрақтар бойынша жұмыс:
II. Жаңа тақырыптың мағнасын ашу – осмысление
Сұрақтармен жұмыс:
1. пікір алысу,қазіргі заман мен салыстыру – 1 топ оқушылары
2.Ақын қандай көңіл – күймен жазды деп олайсыздар? – 2 топ оқушылары
3. Балалар,өз пікірлеріңді ортаға салыңдар. – 3 топ оқушылары
III. Ой түйіні, пікір алысу – рефлексия.
«Автор орындығы» стратегиясы арқылы.
Жоғарыда берілген 1,2,3 сұрақтарға әр топтан 1-2 оқушы ортаға шығып өз ойларын айтады,немесе дәптерге жазғаннын оқып береді.
Сабақ қорытындысын мұғалім жасайды:
Бағалау:
Үйге тапсырма:52-53бет, рөлмен бөліп алған сөздерді жаттап алыңдар.
Тақырып: Жамбыл Жабаев «Балама хат».
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұлы ақын Жамбылдың өмірі мен шығармашылығы жөніндегі оқушылардың
білімдерін тереңдету,білімдерін толықтыру;
2.Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыта отырып,олардың жазбаша және
ауызша тапсырмалар арқылы тілдерін дамыту,мәтіннің негізгі ойын
түсінуге үйрету,өзіне керекті ақпаратты мәтіннен ала білуге үйрету;
мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу
мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
3.Тәрбиелік: Жамбылдың өлеңдерін түсіну арқылы оқушылардың бойына адам
құндылықтары сіңіру,жаман мен жақсыны айыра білігу үйрету
өлеңімен таныстыра отырып,шығарманың негізгі
идеясы мен тақырыбын ажырату; мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
Сабақтың типі: жаңа тақырыпы игерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу,кесте құрастыру, өлең мәтіні н мәнерлеп оқу,
шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ақынның суреті,Жамбыл туралы папка, ақынның шығармаларыныа
тұратын кітап көрмесі.
Пәнаралық байланыс: ҚР тарихы, қазақ тілі, орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
"XX ғасырдың Гомері" атанған жыр дүлдүлі Жамбыл ата 1846 жылы қазіргі Жамбыл облысы Шу өзені бойындағы Жамбыл тауының баурайында туған. Жастайынан өленді қолма-қол суырып салып айтатын қабілеті болтан. Жасөспірім баланың өнеріне, таудай талабына суйсінген Жетісудың атақты ақьшы Сүйінбай оған ақ батасьш берген. Жамбылдың оны үстаз түтып, "Менің пірім — Сүйінбай, сөз сөйлемен сыйынбай" дейтін себебі сондықтан. "Өлең сөздің даңғылы" атанған Жамбыл талай рет ақындар айтысына қатысқан, халықтың сөзін сөйлеген ол бірде бір рет жеңіліл көрмеген.
Ақынның заман шындығын жырлаған, туған өлкеге, Отанға, қазақ халқының бүрынғы өткен батырларына арнаған көптеген өлендері бар. Жамбыл балаларға да арнап өлең шығарған.
Ақын ата 1945 жылы жүз жасқа аяқ басқан шағында Алматы маңындағы өз ауылында қайтыс болды. Ақын бейітінің басына зәулім Мавзолей салынған.
Қазақстанда бір облыс, бірнеше аудан, көшелер Республикалық филармония ақын атымен аталады. Әсем қала Алматыда ақын атаға қойылған екі ескерткіш бар.
Үй тапсырмасын тексеру. А. Байтұрсынов туралы мазмұндау.
I.Ой қозғау – побуждение
1. Бұрын Жамбыл туралы тақырыптарды өткендіктен,сынып оқушылары «Инсерт» стратегиясы арқылы білімдерін қайталайды, жүйелейді,толықтырады.
Білемін
Білдім бүгін сабақта
Білгім келеді
I. Ой қозғау – побуждение.
1.Бұрын оқып жаттаған Жамбылдың өлеңдерін еске түсіру мақсатында, оқушыларға Жамбылдың қандай өлеңдерін білесіңдер?- деп сұрақ қоя отырып «Ассоциация» стратегиясы арқылы көрсетуді талап ету. Поэзия разминкасы: Жамбылдың өлеңдерінен үзінді жатқа айту.
II. Жаңа тақырыптың мағынасын ашу – осмысление.
1. Оқушылар Жамбылдың «Балама хат» өлеңімен таныса отырып, шығарма кестесін оқу,аудару
1.Білімділік: Қазақстанның көрнекті ақыны Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы
туралы білімдерін тереңдету.»Дала» өлеңімен оқушыларды
таныстыру, негізгі идеясын көтеру;
2.Дамытушылық: мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Табиғатқа деген махабатын арттыру.
3.Тәрбиелік:Адал достыққа үндеу,махаббаттың белгісін айта отырып,балалардың табиғатқа ізгілік қарым-қатынасын дамыту; қоршаған ортаны
қорғауға шақыру; экологиялық тәрбие беру; жақсылық пен жамандықты ажырата
білуге баулу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы
Қолданатылатын әдіс-тәсілдер: дамыта оқу
Көрнекі құралдар: С.Сейфуллиннің портреті,С.Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы туралы
суреттер, қосымша материалдар.
Сабақтың эпиграфы: «Ол өз елін сүйген. Ол нағыз ақын болған,ал нағыз ақынның
халқы өмір сүрсе,ол да мәңгілік өмір сүрген»
Р.Сейсенбаев.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу
сыныптағы оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
оқушыларды түгендеу
2. Үй тапсырмасын тексеру:
1. «Инсерт» стратегиясы арқылы Ж. Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы.
2. Ж. Жабаевтың «Балама хат» өлеңін жатқа айту .
I. Сабақтың тақырыбы бойынша ой қозғау – побуждение.
Мұғалімнің кіріспе сөзі: балалар, тақтаға қараңдар. Бүгін сабақта тағы бір белгілі ақыны Сәкен Сейфуллин туралы әңгімелесеміз.
Сөздікпен танысу: дала — степь
қушаеын жайган —раскрыл объятия келген сагынып — соскучившись бейт бір жас баладай — как младенец кестелі жібек көрпедей — как шелковое одеяло шаттанып —радоваться жасыл шөп — зеленая трава иісін аңқытып — с душистом запахом тэн мен жанды балқытып — здесь: отдыхали и те.и
майысып гулдер буралды — здесь: танцующиеся
Ұжымдық жұмыс.
Біріншіден, мына сұрақтарға жауп беріп алайық:( тақтада плакатқа жазылған сұрақтар ілініп тұру керек):
1.Сәкен Сейфуллин кім?
2.Оның шығармашылығымен қандай сыныпта таныстыңдар?
3.Оның қандай шығармаларын білесіңдер? Осы сұраққа жааптарыңды «Ассоциация» арқылы көрсетіңдер.
* Үнтаспадан «Сарыарқа» күйін ақырын ойнатып қою.
II. Сабақ тақырыбының мазмұнын ашу – осмысление.
Ұжымдық жұмыс:
Сүрақтарға жауап беріңцер:
1. Сәкен Сейфуллин кім, оның өмірі жөнінл білесіндер?
2. Сәкен естелігінде әке-шешесі жөнінде не деп жады.
3. Өлең неге "Дала" деп аталған?
4. "Құшағын жайған кең дала" дегенді ке түсінесіндер?
III. Оқушылардың ой-пікірін білу – рефлексия.
Әр топ оздеріне берілген тапсырмаларды орындап болғаннан кейін 1-2 оқушы дауыстап жауаптарын оқиды. Қалған топ оқушылары жауаптарды толықтырып отырады.