kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ұлы жеңіс жаңғыруы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі пәнінен ашық

сабақ жоспары

Тақырыбы: «Зат есім»

2 «а»сынып

                                                                                                     Букенова А.Ж.

                                                             2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы:Зат есім

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға зат есім ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Зат есім  туралы білімдерін кеңейте түсу.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету.
  2. Дамытушылық: Жаңа технология  элементтерн  пайдалана отырып шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелеу,жеке, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап. Көрнекілігі: карточка, кесте, сематикалық карта,тест

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

                              Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

   - сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

 Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ Операциялық кезеңі

Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Ол үшін 18сурет таратылады ( доп, сағат,машина)

І-топ   « доп   »

ІІ-топ  «  сағат»

ІІІ-топ «машина»

-Балалар қазір бізде қазақ тілі сабағы.Сабағымызды бастамас бұрын мынаған көңіл бөлейікші.Плакатқа жазылған  сөзді оқимыз . « Білімін көп болса, досың көп болады»

Сендер де көп оқып білімді болсандар достарың көп болады.

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру»

ІІ.Қызығушылықты ояту. « Ой қозғау»

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын.Сөйлемдегі ой иесі боламын.Не істеді? Сұрағымен көркейемін, толамын.

-Бұл қай сөз табы деп ойлайсыңдар?  -Зат есім.

-Ендеше зат есім туралы білетінімізді есімізге түсірейік.Әр топтан жауап алу.Оқушылар өз ойларын айтады.

ІІІ.Мағынаны түсіну.

-Дұрыс, ал зат есім дегеніміз не?Зат есімге мысалдар келтіру.Ережені айту

Дәптерлерді ашып бүгінгі күн жазу.Көркем жазу сәті: Зз әрпі.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Тапсырма№1 Төмендегі сөздерге жалғауларын жалғандар.
Оқушы, терезе, сабақ,жұмыс,гүл, дос, үй,бақша,сынып, доп, өзен, кеш,жұлдыз

Тапсырма№2 Артық сөзді тап.

Суретші, Астана, құрылысшы,әнші,ұшқыш.

Жаңбыр,алмұрт,дәптер,кітап,қалам.

Қыс, көктем,сыйлық,күз,жаз.

Мейрам,қаңтар,мамыр,сәуір,ақпан.

Тапсырма№3 Сәйкестендір

Әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма№4 « Ішіне  -сыртына» әдісі бойынша

 Зат есім бар сөздер ішіне жазу.

Жеңіс күні 9 мамыр –бүкіл дүние жүзі бойынша үлкен мейрам.Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсің!

Сематикалық карта

Сан есім

Сын есім

Етістік

Зат есім

Ойнады

доп

әдемі

төртеу

биік

оқушы

биледі

оныншы

Сергіту сәті:

Тест « Зат есім білімін анықтау»

1.Зат есім нені білдіреді?

а) заттың саын    б) затттың қимылың   в) заттың атын

2.Кім? сұрағына жауап беретін сөзді тап.

а)Жандос    б) дәрі    в)  күлді

3. Бөлме деген сөзге қойылатын сұрақты тап.

а) Не істеді?  б)Не?     в) Кім?

4.-шы жұрнағы қай сөзге лайық?

а)ән     б) торғай    в) қобыз

5.Мәтіңді көрсет

а) б     б)Бала     в)Қыс.Қар жауып тұр.Ағаштар ақ көрпеге оранған сияқты.Төңірек түгел аппақ қар.

6. Жалқы есімдерді тап.

а)Ауыл,қала,ел.     б) Мәди,Алакөл, Ақтөс.   в)Қобызшы,жел

ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау  :   -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?
  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма:  Карточкамен жұмыс

Күнделікті енді алайық.

Үй тапсырмасын жазайық.

Қазақ тіліден алған білімді.

Ұмытпай есте сақтайық.

3. Оқушыларды бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Ұлы жеңіс жаңғыруы"»








Тақырыбы: Ұлы жеңістің жаңғыруы















Өткізген: Букенова А.Ж.







Тақырыбы: Ұлы жеңіс жаңғыруы.

Мақсаты: Оқушыларды адамгершілікке, Отанын сүюге, оны қорғауға баулу. Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, оларға патриоттық тәрбие бере отырып, өз елін, жерін қастерлейтін саналы да парасатты азамат етіп тәрбиелеу.
Өткізілу барысы:
1. Кіріспе
2. «Жеңіс күні» Баяндама
3. Ұлы Жеңіске мың тағзым! (жеңіс туралы әндер, өлеңдер оқу)
4.Ешкім де, еш нәрсе де ұмытылмайды! (оқушылардың шығармашылығы)
5.«Отты жылдар елесің, кітаптан оқып білесің...» (кітап көрмесі)
6.Қорытынды

1-Жүргізуші: Жеңіс күні 9-мамыр – бүкіл дүниежүзі бойынша үлкен мейрам. Әсіресе, бұл мерекені екінші дүниежүзілік соғыстың бар ауыртпалығын өз мойнымен көтеріп, Отан үшін от кешіп, соғыстың қанға бөккен даласында қайсарлықпен шайқасқан, Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.
2-Жүргізуші: Аз емес зар жылаған, егілген жан,
Аз емес өшкен өмір, төгілген қан.
Кеудеге зілді қасірет салды соғыс.
Қирады талай арман көңілге алған
Ұлы Отан соғысына қатысқан: Бауыржан Момышұлы, Мәншүк Мәметова, Әлия Молдағұлова, Мәлік Ғабдуллин, Талғат Бигелдинов т.б.және де өз жерлестеріміз де бар.
Ол кісілерге құрметпен бас иеміз. Ал осы бейбіт өмірге жете алмаған, ерлікпен қаза тапқан ағаларымыз бен апаларымыздың рухына бас иіп, еске алайық. Жеңіс туын желбіретуде қан кешіп, кеудесін оққа тосқан боздақтарымызды бір сәт үнсіздікпен еске алайық.
(1 мин үнсіздік)
1-Жүргізуші: 1941 жылы 22 маусым күні таң шапағы жаңа ғана арайланып келе жатқан кезде елімізге қауіп төнді. Халқымыз адам айтқысыз қиын – қыстау кезеңге душар болды. Фашистік Германия елімізге опасыздықпен басып кірді.
2-Жүргізуші: Ұлы Отан соғысы басталды. Отанымыздың басына ауыр күндер туды.
1-Жүргізуші: Қазақстанда соғыстың алдында 6, 2 миллион халық тұратын еді. Осы жылдары республикамыздан 1 млн. 196 мың 164 адам қару асынып, майданға аттанды. Республикадан еңбек армиясына 700 мың адам жіберілді. Сонда Қазақстаннан соғыс жылдары әскери комиссариаттары арқылы 1 млн. 900 мыңдай адам сапқа тұрды.
2-Жүргізуші: Иә, кім де болса өз Отанын қорғауға қашанда дайын. Ұлы Отан соғысы туралы толығырақ мәлімет алу үшін баяндамашыға сөз берейік.
1-Жүргізуші: Бұл жылдары жүрегі Отаным деп соққан әр азамат барынша күресе білді. Әрбір азамат өз Отанына деген антын орындап шықты. Олай болса сұрапыл соғыс және елін, жерін қорғаған майдангерлер туралы өлең жолдарын тыңдау үшін оқушыларға сөз берейік!
1-оқушы: «Майдангерлер»
2-оқушы: «Екеуін де көтерді ол» Ж.Молдағалиев
3-оқушы: «Мен соғысты жек көрем!» (Қ.Жұмағалиев)
4-оқушы: «Соғыс» Қ.Әбдіқадыров
1- оқушы: «Жеңіс күні» Т.Молдағалиев
2-оқушы. «Болмасын соғыс»
3-оқушы: «Сен құрметте оны»

1-Жүргізуші: Қазақ даласы небір төңкеріс, небір көтеріліс, небір жеңіс пен жеңілісті, қызық пен қиындықты өткерді емес пе? Ата – бабаларымыздың осындай ерлігінің бірі – Ұлы Отан соғысындағы жеңісі. Сонау 1941 жылы бейбіт жатқан елге Германия фашизмдері ашқан соғыс қазақ ұлдарын да жалмап, ананы баласыз, баланы әкесіз, әйелді жесір қалдырғаны әрбір адамның жүрегінде.

2-Жүргізуші: Біздің Қазақстанда да соғыс оты шарпымаған шаңырақ кем де кем. Жүз мыңдаған ата – әкелеріміз соғыстың алғашқы сәтінде – ақ майданға аттанды. Осы қан майданда мерт болған ерлердің рухына, бүгін арамызда асқар таудай болып жүрген аталарымызға басымызды иіп тағзым етейік. Олардың ерлік істерін ешкім де ешқашан да ұмытпауға тиіс.
2- Жүргізуші:
Барша халық жеңіс күнін тойлайды,
Жас сәбилер думандатып ойнайды.
Ардагерлер көздеріне жас алып,
Ұрпақтардың амандығын ойлайды.
1- Жүргізуші: Соғыс бітті … Ауыр да азапты жылдар артта қалды, біздің еліміз бейбітшілікті сүйеді. Ананы – баладан, баланы – анадан айырған сұм соғысқа жол жоқ …
2-Жүргізуші: Ешкім де, еш нәрсе де ұмытылмайды! деген келесі бөліміміз бойынша оқушылардың шығармашылығына береміз!

1-Жүргізуші: Ұлы Отан соғысы тақырыбын оқырмандарға толық және дұрыс түсінік беретін, майдангерлеріміз туралы, еліміз, жеріміздің тарихы туралы нақты дерек беретін Ұлы Отан соғысы жайында жазылған кітаптар мен естеліктер болып табылады. Осы мақсатпен көрме ұйымдастырылған болатын, ендеше сөз кезегін мектебіміздің кітапханашысына берейік.
2-Жүргізуші:
Жеңем деген ел сөзін!
Тұрды ажалдан жоғары
Өмір, адам жұлдызы,
Тұрды ажалдан жоғары
Жеңіс туы қырмызы,
Тұрды ажалдан жоғары
Отан, ұрпақ болашақ.
Тұрды ажалдан жоғары
Өмір нұры жарқырап.

1-Жүргізуші:
Жасасын Жеңіс!
Бақытты елім күле бер!
Тәуелсіз болып болашағына жүре бер!
Болмасын соғыс!
Болмасын соғыс!
Болмасын!
Осы тілекпен барша халайық түрегел!

2-Жүргізуші: Осымен сіздерге арнаған «Бейбіт күн жасасын әлемде» атты кешіміз аяқталды. Қонаққа келген әжелерімізге рахметімізді айтамыз, денсаулықтарыңыз мықты болсын! Жеңістен жеңіске жетіп жүре беріңіздер! Қатысқан барлық оқушыларға алғысымызды білдіреміз!. Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсін!

1-Жүргізуші: Сау болыңыздар!






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
"Ұлы жеңіс жаңғыруы"

Автор: Букенова Алмагуль Жумагуловна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415792
