kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жаңа жылдық естеліктер

Нажмите, чтобы узнать подробности

уаукниеел ев гкыгке гыегугеееееееееееееееееееуууууууууууупа

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жаңа жылдық естеліктер»


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

5 сынып

ІІ оқу тоқсаны

Аптасына 1 сағаттық Ежелгі дүние тарихы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ежелгі заман тарихы

Бөлім:

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?

Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану

Өзгеріс пен сабақтастық.

Сабақтың мақсаты

Месопатамия аумағында мемлекеттердің пайда болуы мен дамуын және олардың мемлекетаралық қарым-қатынасын білу;Вавилонның қуатты империяға айналуындағы Хаммурапидің қызметін бағалау

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру

Хаммурапи заңдары мен ҚР Конституциясын олардың мағынасын айтпастан көрсету. Екі суреттің арасындағы байланыс және заңдардың мемлекет үшін маңызы жайлы оқушылардың пікірін тыңдау

Тақырыпты (оқушылар жазып алады) және сабақ мақсатын айту (1 минут).

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

«Вавилон» деп аталатын презентация

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Тарихи дерекпен жұмысты ұйымдастыру.

Оқушылардың бір тобы Геродоттың «Тарих» еңбегінің үзіндісімен жұмыс жасайды. Ал қалған тобы Су тасқыны туралы аңызды оқиды.

Содан кейін оқушылар сұраққа жауап береді.

Геродоттың «Тарих» еңбегі бойынша сұрақтар:

  1. Месопатамияның жер ерекшеліктері қандай?

  2. Месопотамиялықтарқандаймәдениетжасады?

  3. Месопатамиялықтардақандайбілімболды?

Саргон I патшаның Аккад империясы тек 200 жыл ғана өмір сүріп, Месопотамияға басқа империялардың бақылау орнатқандығын түсіндіру. Бірінші Вавилон, Хетт, Ассирия, Екінші Вавилон және Парсы патшалықтары бейнеленген уақыт сызығын көрсету. Аталған империялардың басшылары өз елдерін келесідей нәрселерге негізделе отырып басқарғандығы жайлы әңгімелеу:

  • Заң;

  • Жақсы ұйымдастырылған әскер;

  • Патшаның беделі.

Оқушыларға келесі нәрселерді айту:

  • Хаммурапи өз билігі тұсында Месопотамияны біріктірді (б.з.б. 1793-1750 жж.);

  • Хаммурапи қоғам өмірін реттейтін әрі адамдарға жаза түрлерін тағайындайтын заңдар шығарды.

1-тапсырма

Зерттеу жүргізіп, төмендегі сұрақтарға жауап берулері қажет:

  • Хаммурапидің заңдары қаншалықты әділ болды?

  • Заң алдында бәрі тең бе еді?

  • Бұл заңдарда діни сенім көрініс тапқандығы жайлы қандай дәлелдер бар?

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

2-тапсырма

Келесі сұрақтарды талқылау:

  • Хаммурапидің заңдарына сәйкес, қайсы қылмыс ауыр, қайсысы жеңіл болды?

  • Оқушылар бұл туралы қайдан білді?

3-тасырма

Вавилон империясы ұзақ өмір сүрмегендігін, бірақ оның заңдарының біразы сақталып қалып, оларды Хетт және Ассирия сияқты кейінгі патшалықтар пайдаланғандығын түсіндіру

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын

Мәтінмен жұмыс

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды









Зерттеу нәтижесінде оқушылар келесідей тоқтамға келуі керек: Хаммурапи империясының жетістікке жетуі оның шығарған заңдарының арқасында орын алды








Оқушылар ауыр қылмыстарды бір түспен, жеңіл қылмыстарды екінші түспен белгілеп, өз шешімдерін негіздейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Алақан-жұдырық»












«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін





«Вавилон» деп аталатын презентация


















«Хаммурапидің заңдары» деп аталатын мәтін








Хаммурапидің заңдары





Бекіту






Сабақты қорытындылау

Ертеде кейбір күшті мемлекеттердің дамыған құқық жүйесі болған.

Үйге тапсырма

Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Табыс сатысы» әдісі:  сатының суреті, сатының

1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,

3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект







Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ежелгі заман тарихы

Бөлім:

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

Таяу және Орта Шығыстағы империялардың қалыптасуына соғыстың қалай әсер еткенін талдау; империялардың басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіну; ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттау

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ынтымақтастық атмосферасын құру: Сәлеметсіздер ме! Оқушылар «Достар шеңберін» құрып, бір-біріне тілектер айтады.

Үй жұмысы: Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?

Тапсырма: «Домино» әдісі. Сөйлемді жалғастырыңыз.

Сөйлемдер

1

ХХ-ХІХ

ғасырларда


2


«Құдайға апаратын қақпа»

3

б.з.д 1792-1750 жж. патшалық етті


4

Хаммурапи І Вавилон әулетінің


5


Ирархия

6


Шенеуліктер

7

Жергілікті билік органдары


8

Патша соты 3- ке бөлінді


М: дұрыс жауаптарын интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушылар өз-өздерін бағалайды:

Дұрыс жауабы:

  1. Вавилон патшалығы әлсірей бастады

  2. Вавилон сөзінің мағынасы

  3. Хаммурапи

  4. Алтыншы патшасы болды

  5. Вавилон патшалығын қатал жүйесі

  6. Атқарушы билік

  7. Қауымдық кеңес пен ақсақалдар

  8. Шіркеу, Қауым, Аймақ

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Бағалау критерийі:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын біледі:

Дескриптор:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын, әлеуметтік құрылымын жазады:

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау



Мадақтау







Кері байланыс: 0-3 – сен тырыстың

5-6- сен жақсы тырыстың,

5- сен барлығын таптың, жарайсын.



Хаммурапи заңдары




Жаңа білім




«Миға шабуыл» әдісі

Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ не жайлы болмақ? -Не туралы айтамыз?

- Жарайсындар! Жауынгерлердің мықты қарулануы, қалаларды жаулап алу, билеушілер, жаңа жерлер.

О) сабақтың тақырыбын айтады: бүгінгі қарастыратын сұрағымыз:

Неліктен Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар қуатты болды ?

Содан кейін оқушылар сабақтың тақырыбын жазады.

1-тапсырма бойынша кестені толтырыңыз:


Ассирия

Вавилон

Парсы

Географиялық орны




Астанасы




Бұл жердегі қазіргі мемлекет атауы




Бағындырған жерлері




Басқыншылық жорықтардың салдары




ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

2-тапсырмаТаяу және Орта Шығыс

империяларының әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін сәйкестендіріңіз:


Империялар

Әлеуметтік құрлымы

Шаруашылығы

1

Ассирия

3

20 сатраптар

2

Егіншілік

2

Жаңа Вавилон

2

Шенеуліктер, елшілер, абыздар

3

Қол өнер, құрылыс ісі

3

Парсы

1

Әкімдер, шенуліктер

1

Мал, бау-бақша, металлургия

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Бағалау критерийі:

-мемлекеттер

дің басқыншылық соғыстары нәтижесінде мемлекеттердің шекараларындағы өзгерістерді талдау;

- мемлекеттер

діңгеографиялық орнын атайды;

- мемлекеттер

діңтерриториясында қазіргі орналасқан мемлекетті атайды;

Дескриптор:

- мемлекеттер

діңгеографиялық орнын атайды;

- мемлекеттер

діңтерриториясында қазіргі орналасқан мемлекетті атайды;

- мемлекеттер

діңбағындырған жерлерді жазады;

-мемлекеттер

діңжүргізген басқыншылық жорықтардың нәтижелерін атайды

Бағалау критерийі:

-Таяу және Орта Шығыс империяларының әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін сәйкестендіреді:

Дескриптор:

мемлекеттердің

әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін анықтайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»





Ассирия империясы

Жаңа Вавилон империясы


Парсы империясы


Ежелгі әлем тарихы оқулығы Жаңа Вавилон патшалығы, Ассирия және Парсы империясы тараулары.










«Дүние тприхы », 5 сынып, НИШ, авторы: С.Р.Ахметов, А.М.Ибраева,

А.А.Кулымбетова, .С Магзумова, А.А.Маркабаева

Бекіту






Саралап оқыту тәсілі мақсатынды әр түрлі деңгейде сұрақтар ұсыну.

1. Қай ғасырда Ассирия өрлеу кезеңін бастан кешірді? ХVІІ

2. Ассирияда қанша мың әскер болды? 120

3. Ассирияда жаулап алған жерді қалай атады ?провинция

4. Жаңававилонның патшасын ата? ІІ Навуходоносор

5.Вавилондықтардың басты кісібі қандай? егіншілік

6. Парсы елінің валютасы қандай? дарик

7. Парсылардың негізгі қаруы? садақ

8. Парсылардың құдіретті патшасы кім? І Дарий

Үйге тапсырма:

  1. Кестеден нақты мәліметті анықтау

  2. Бейнемәліметтер қарау

  3. Таңдауы бойынша әр ежелгі патшалыққа тарихи дерек бойынша талдау жасау.

  4. Тарихи дерек бойынша жұмыс жасау.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» Әр оқушыға тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу.

Мен.............................білдім

Мен..............................орындай алдым

Маған.........................қиын болды

Маған........................көмегі қажет


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ежелгі заман тарихы

Бөлім:

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау;

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

Ежелгі Орта Азия империялары және олардың қалай құрылғандығын зерттеу

Орта Азиялықимпериялардағыбасқаруісінсалыстыру

Империялардыңэкономикалықдамуынсипаттау

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.

(М) Оқушылардың жауабы тыңдалып болғаннан кейін, бүгінгі өтетін тақырыптың алдыңғы тақырыптың жалғасы екендігі ескертіледі. Енді бүгінгі сабақта ежелгі Орта Азия империялары жайында деректер зерттелетіні туралы айтылады.

Қазіргі замандағы Қазастанның картасына назар аударыңыз. Қазақстан Оңтүстікте қандай елдермен шекаралас? Қалай ойлайсыздар картада көрсетілген мемлекеттер аймақтық тұрғыдан ежелден осылай қалыптасқанба?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

мадақтау

Қазіргі замандағы Қазастанның картасы

Жаңа білім




1 – тапсырма «Шындық немесе жалған» тапсырмасы


Деректер

 

Ақиқат

 

Жалған

 

А

ЕскендірЗұлқарнайын (АлександрМакедонский) шығысқа қарайбеталып, б.з.б. 330 жылыӘмударияданөтіп, СоғдыелініңастанасыСамарқанқаласынбасыпалды.

 


 

В

Бактрия – бүгінгі Ресей мен Қазақстан аймақтарында ірге көтерген ежелгі мемлекет. Бактриялықтардың басты кәсібі мал шаруашылығы болды.


 

С

Кушандық билеушілердің ішіндегі ең әйгілісі Қанышке. Ол елде 23 жылдан астам билік жүргізді. Сол кезде Кушан мемлекеті гүлдене түсті.

 

 

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

2 – тапсырма

«Суреттер сөйлейді» тапсырмасы


ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

3 тапсырма

«Венн диаграммасы» тапсырмасы



. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

4 – тапсырма

ҚҚҚ талдау стратегиясы

Орта Азия империялары жайында саяси ахуалды айқындау


ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Дескрипторы:


IV ғасырда Александр Македонскийдің жорығы бағытының ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.

Ежелгі Бактрия мемлекетінің орналасу аймағының ақиқат болмаса жалған екенін анықтайды.

Дескрипторы:

Атты әскерлердің ерекшеліктеріне қарап қай империяның әскері екенін анықтайды.

әскердің жасақталу шеберлігін анықтайды.

Дескрипторы


Орта Азия империялары жайында қызықты мәліметтер келтіреді.

Жалпы шекаралық аймақтарының құнды жағын жазады.

Көршілесимпериялардыңүздіксізшабуылдарынанқауіптуғызғанқиынжақтарынайқындайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін







Деректер




Кесте










Суреттер















ВЕНН диаграммасы














ҚҚҚ кестесі



Бекіту






Сабақты қорытындылау

«Үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма?

Үйге тапсырма

Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»





Кері байланыс

Мен.............................білдім

Мен..............................орындай алдым

Маған.........................қиын болды

Маған........................көмегі қажет


Тақырыпты меңгергенін анықтау

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект







Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру;

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

Үндістанның ежелгі өркениеттерінің ерекшеліктерін зерттейді

Тарихи деректердің мазмұнын түсінеді

МохенджоДаро қаласының жойылу себептерін анықтайды

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, жыл сайын,адами құндылықтарды дәріптеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға ежелгі қаланың қираған түрі көрсетіледі

  • Нені көріп тұрсындар?

  • Бұл қала қайда орналасқан деп ойлансындар?

  • Не себепті қала қиралып түр?

Мохенджо Даро қаласы туралы қысқаша шолу жасау

Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

мадақтау


Жаңа білім




Үндістан өркениетіне шолу жасау

Кескін картамен жұмыс

Тапсырма 1:картаны пайдаланып, Үнді аңғарындағы өркениеттердің қалыптасуының мерзімін уақыт сызығына түсіріңіз. Осы уақытта тағы қандай өркениеттер болғанын есіңізге түсіріңіздер

Мохенджо-Даро қаласындағы қазба жұмыстары туралы деректі талдау

Үнді халқының дағдылары туралы не айта аласыңдар, жауапты дәлелдеңіз

Қаланың күйреу себептері қандай болуы мүмкін?

ЕББоқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

Қаланың күйреу себептер сызбасы


Сызбаны талдау.Қалай ойлайсындар, Мохенджо Дароның жойылуының себептері қандай болды?

Практикалық тапсырманы ұйымдастырып орындау.

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Мәтінмен жұмыс

Дескрипторлар.

Оқушылар:

Өркениеттердің қалыптасуын анықтап түсіндіреді.




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Оқушылар тарихи деректен мәтін оқып (арий тайпалары туралы) және Мохенджо Даро қаласының қазба жұмыстары жүргізіліп жатқан орында жасалынған фотосуретті талдайды.

Дескрипторлар.

Оқушылар:

Деректерді талдап қорытынды шығарады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»

Ақпараттық мәтін









Тірек-сызбалар















Сызба материалдары

Бекіту






Сабақты қорытындылау Хараппа өркениетінің жойылуының себептері келтірілген болжамдардың қайсысын дәлелдей алу мүмкін?

Үйге тапсырма

Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Көз байлағыш, бағалау парақтары

2- сабақ барысында ұнағаны, 1- жақсартуға болатын нәрсе

Кері байланыс

Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

- не білдің,не үйрендің?

- түсініксіз болған тұстар бар ма?

- тағы не үйренер едің?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын қолдану;

5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

Үндістан мемлекетінің әлеуметтік құрылымы мен ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын түсінеді.

Ашока император түсындағы Индуизм мен буддизмге сипаттама бере алады.

Үндістандағы "касталық жүйе" мен индуизмнің басымдығына талдау жасайды.

Құндылықтарға баулу


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері. Тимбильдинг «Жүректен жүрекке» тренингі.

Ой қозғау

АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып сурет көрсету арқылы сұрақтар қойылып, жаңа тақырыптың оқу мақсатымен анықталады.

1. Суреттен кімді байқадыңдар?

2. Үнді қызы екендігін қалай анықтадыңдар?

3.Неліктен үнді қыздары маңдайына қою қызыл түсті ноқат қояды?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды


Қ.Б.Оқушылардың дұрыс жауаптарын смайлик арқылы мадақтау.




Жаңа білім




Тапсырма 1.Квест әдісі. Джигсо тәсілімен мәтінді оқу, ақпаратпен жұмыс

1- Индуизм дегеніміз не?

2- Будда деген кім?

3- Ашока патшаның талпынысы

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Тапсырма 2.

1-.Суретпен жұмыс

2- «Эйлер шеңбері» әдісі

Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.

Идеялар жинақталып, сараланады

А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша идеялар сараланады.



Не? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

Дескриптор

1.Касталық жүйенің ерекшеліктерін айтады;

3.Брахмандар, вайшилер, кшатрилер мен шудраларды ажырата алады;

1.Индуизм мен буддизм діні туралы біледі;

2.Индуизм мен буддизмнің айырмашылығын түсіндіре алады;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»




«Жұлдызшалар»



АКТ, стикер, күлдіргілер, плокат, маркер, түрлі-түсті қағаздар




Эйлер шеңбері

Бекіту






Кім шапшаң ойыны арқылы сабақты жинақтайды, тақырыпқа қатысты сұрақтар беруі,сұрақ- жауап арқылы өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»



Ақпараттық ка

рточка

Кері байланыс

«Бақылау картасы»

Мен бүгін не білдім?

Не үйрендім?

Менің байқағаным...


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін «касталық жүйе» ұғымын қолдану;

5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

касталық жүйенің ерекшеліктерін зерттеу

индуизм мен буддизмнің айырмашылығын түсіну

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру



Тақырыпқа шығу мақсатында Брахма құдайының бейнесі көрсетіледі

Суретке байланысты үш сұрақ құрастырыңыз

Талқылау, үнді қоғамының құрлымы қандай болғаны туралы қысқаша шолу жасау

Сабақ тақырыбымен мақсаттары анықталады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;


мадақтау


Жаңа білім





М Брахманизм, карма, реинкарнациялау, касталық жүйе туралы түсінік беру

Үнді қауымы туралы мәтінді (таратпа) алып, касталарды зерттейді.

Сипат-сы

Брахмандар

Кшатриилер

Вайшьилер

Шудралар

мәртебе





Дене бөлігі





Киім түсі





ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Тапсырма 2:мәтіңді оқып, төменде келтірілген касталарды сипаттайтын сын есімдерді сәйкестендіріңіз:

Бағынушы, сауатты, қызмет етуші, ауқатты, билеп төстеуші, құқықсыз, қорғалған, діншіл, бұйрық беруші, кедей.


Будданың суреті көрсетіледі

Буддизмнің пайда болуы және Ашока патшаның талпынысы туралы қысқаша шолу жасау

Интерпретация

«Адамды оның туған ортасы емес, тәртібі не төменгі кастаның мүшесіне, немесе брахманға айналдырады»

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Мәтінмен жұмыс


ДескрипторларМәтін бойынша касталардың мәртебесін анықтайды

Мәтін бойынша касталардың қай дене бөлігіне жататының анықтайды.

Мәтін бойынша касталардың киім түсін анықтайды.

Дескрипторлар сын есімді кастамен дұрыс сәйкестендіреді







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»


Ақпараттық мәтін


Кесте








Сәйкестендіру кестесі





Будданың суреті

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Будданың бұл пікірі индуизмның қандай басты белгісіне қарама қайшы болып табылады сұрағына талдау қорытынды жасайды

Үйге тапсырма

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка




Кері байланыс

Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

- не білдің,не үйрендің?

- түсініксіз болған тұстар бар ма?

- тағы не үйренер едің?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи дерекөздерді түсіндіру

Дәлел

Сабақтың мақсаты

касталық жүйенің ерекшеліктерін зерттеу

индуизм мен буддизмнің айырмашылығын түсіну

Құндылықтарға баулу

Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру кезеңі:амандасу;түгендеу;

«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына бір топ екінші топқа сұрақтар қою.

Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға үнді сауда керуеннің суреті көрсетіледі.

Өздеріңді көпес ретінде елестетіңіздер. Жұпта келесі сұрақтарды талқылаңыздар:

Басқа елдерде сату үшін қандай тауарды апаратын едіңіздер?

Үнді тауарларын сатуға қай мемлекеттерге бағыт аласыз? Неліктен?

Талқылау

Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




«Өрмекші» әдісі

Тірек –сызбаны толықтырып, Ежелгі Үндістанның шаруашылық жүйесін сипаттаңыз.





Шаруашылықтыңқандай түрлері ерекшедамыды?






ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау



« Бэкроним» әдісі

С

Шаруашылық иегерлеріне қандай міндет жүктелді?


Шаруашылықтыңдамуына не әсеретті?


АБАҚ ТАҚЫРЫБЫНА БАЙЛАНЫСТЫ мағыналы сөйлемдерді мәтінге қою арқылы толтырады және сөздерден сөйлем құрайды.

Көп нүктенін орнына қажетті мәліметтерді жазыңыз:

Ауа райындағы жиі болып тұратын

өзгерістер, шаруашылық қажеттіліктері

.....................................................пен ...................................білімді жетілдірді.

Үнділіктердің жыл санауы бойынша бір жыл ......... күнге, ол ...... айға, әрбір ай ..... күнге бөлінді. Б.з.-дың V-VІ ғасырларындағы үнді оқымыстыларыжердің

…..................................................... екенін білді.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Картамен жұмыс (жеке оқушылар) әр оқушы Үндістанның шекарасын белгілейді


ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне өзекті ойларды, аяқтарына тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын тиянақтап пысықтайды.









Дескриптор:


Ежелгі Үндістанның шаруашылықтың түрлерін атайды;

Ежелгі Үндістандағы шаруашылықтың дамуын жазады;


Шаруашылық иелерінің міндеттерін анықтайды

Дескриптор Білім алушы


Мәтінді қажетті сөздермен толықтандырады;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін







Тірек-сызбалар











Үлестірмелі қағаздар
















карта




















Бекіту






Сабақты қорытындылау Үнді саудасын жоғары деңгейде дамыту үшін қандай бағдарда жұмыстар жүргізілді?

Үйге тапсырма«Сингх саудагердің алыс сапардан үйіне оралуы» тақырыбына әңгіме жазып келу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка




Кері байланыс

Сабақтың аяғындағы кері байланыс:

«плюс-минус- нәтиже»

«П» - «плюс» - сабақ барысында өзіне ұнағанынын бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсідер т.б

«М»- «минус»- сабақта өзіне ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады.

«Н» - «нәтиже» -оқушылар өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы, проблеманы шешу жолдары жайлы жазады.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Жаңа жылдық естеліктер

Автор: Сатыбалдин Бахтияр Айтжанұлы

Дата: 20.01.2025

Номер свидетельства: 663890
