Просмотр содержимого документа
«Орнамент. Круговая композиция.»
План-конспект відкритого уроку
6 клас
Тема: Орнамент.Види і типи орнаментів. Композиція у колі.
Мета: поглибити знання учнів про поняття орнамент, як різновид оздоблення у декоративно-прикладному мистецтві; ознайомити учнів із правилами створення композиції, її особливостями; навчити створювати орнаменти в колі на основі набутих знань; розвивати увагу, логічне й образне мислення, творчість, художні та естетичні здібності; виховувати наполегливість, цілеспрямованість; прищеплювати учням любов до народного мистецтва.
Матеріали, обладнання, наочність:презентація, музичний супровід, інструкційні - плакати, малюнки із зображенням різних орнаментів, картки для практичної роботи.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент
• Привітання з дітьми;
• Перевірка присутніх на уроці;
•Організація робочого місця, наявність матеріалів, обладнання, пристосувань.
ІІ. Повідомлення теми уроку та плану роботи:
Вчитель: Діти, тема сьогоднішнього уроку: «Орнамент. Види і типи орнаментів. Композиція у колі».
Та працюємо ми сьогодні за таким планом:
1.Перевірка знань які ви отримали в 5-му класі під час вивчення теми орнамент- 3хв.;
2. Перегляд презентації та обговорення, що нового ви дізналися з неї-5 хв;
3. Відповіді на питання по презентації -3 хв.;
4. Виконання практичної роботи-орнамент в колі-15 хв;
5. «Жива галерея» та оцінення робіт-10 хв;
6. Домашне завдання- 4 хв.
ІІІ. Перевірка знань учнів (2 слайд презентації):
Вчитель:Діти, згадаємо з уроків образотворчого мистецтва, що називають орнаментом? Який орнамент ми виконували минулого року?
(Відповідь учнів)
Так, орнамент— це декоративна композиція, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються, чергуються. Минулого року ми виконували орнамент стрічковий з виростанням геометричних, рослинних та тваринних мотивів!
Вчитель: А що ми знаємо про ритм та рапорт? (Відповіді учнів)
Ритм-це систематичне повторення одного й того елементу зображення! Ритм також зустрічається в музиці, в танцях.
Частину художніх елементів, які ритмічно повторюються по всій довжині і ширині, називають рапортом.
Рапорт-повторювальний у незмінному вигляді фрагмент орнаменту.
Вчитель: Які види та типи орнаменту ви знаєте?
Види:
1) Геометричний орнамент- складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються.
2) Рослинний - складається з рослинних елементів, декоративно стилізованих квітів, листя, гілок тощо.
3) Зооморфний - характеризується орнаментальними композиціями, як реалістичними, так і стилізованими зображеннями птахів, тварин, риби.
Типи:
1) Стрічковий - у вигляді прямої або криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу або обрамляє його;
2) Сідчастий – уся поверхня заповнена узором й чергування зображення відбувається в сітчастому (шахмотному) порядку;
3) Центричний (розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, трикутник або іншу багатокутник розташований у центрі.
Вчитель:Так, молодці діти! А тепер пропоную переглянути презентацію й перевірити чи правильно ви дали відповіді!(Перегляд слайдів презентації 3 - 16)
Вчитель: Відповіді на питання ви дали правильно! А що ж ви нового дізналися з даної презентації? Чого ми не розглядали в 5 класі під час вивчення теми орнамент? (Відповіді)
Вчитель: Ми дізналися більше про види орнаменту! Що ще крім геометричного, рослинного й зооморфного (тваринного) є ще п’ять видів! ЦЕ…
Антропоморфний - стилізоване зображення силуетів людей.
Предметний - складається із зображення предметів побуту, знарядь праці, атрибутики театрального мистецтва, музичних інструментів тощо.
Каліграфічний - утворюється з окремих літер або елементів тексту.
Пейзажний - реалістичне або стилізоване зображення мотивів природи, архітектурних пам’яток тощо.
Геральдичний - це композиція із зображенням гербів, орденів, медалей, емблем, значків (наприклад, бджола символізує працьовитість, підкова - щастя, якір-надію, дзеркало -правду, ліра - музику, лев -могутність).
Також, дізналися що це композиція й які вимоги до створенняй побудови композиції!
Композиція- це творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом, кольором, формою. Композиція виробу повинна відповідати певним художнім вимогам:
• форма, призначення та якість матеріалу оздоблювального виробу;
• узор повинен відповідати характеру і роду виробу;
• мотив повинен відповідати вимогам до даного виробу, не повинен заважати його практичному призначенню.
Основними правилами композиційної побудови є:
а) відповідність основній темі;
б) знаходження композиційного центра;
в) пропорційність і симетричність розташування елементів узору;
г) рівновага й закон ритму.
Вчитель (продовжує): Щоб орнамент виглядав гарно, необхідно правильно розмістити йього на виробі, а форми й розміри її повинні гармоніювати з формою й розмірами виробу. Узор має бути і не занадто маленьким, і не дуже великим, розміщувати його потрібно перш за все на тій частині, яка більше привертає до себе увагу. Якщо узори симетричні, то не можна допускати зміщення елементів вгору чи вниз, вліво чи вправо. Саме тому орнаментальну смугу на виробах слід виконувати з середини рапорту й середини малюнка.
Вчитель: А зараз, пропоную поглянути на екран телевізора й дати відповідь на питання (слайд 17):
Де найчастіше зустрічається орнамент? (Відповіді учнів)
- у вишивці (рушники, національний одяг…); - на предметах побуту (розпис тарілок, ваз, дощечок, глечиків …); - в оздоблені побуту (в інтер'єрі та екстер'єрі); - в ткацтві ( створення габеленів, килимів…)
Гра «Блеф – клуб» (Так чи ні ?)(слайд 18)
Орнамент – використовується для зображення тільки в вишивці?(Ні)
Рапорт – частина орнаменту, яка повторюється лише тричі?(Ні)
Геральдичний орнамент – це композиція із зображенням гербів, медалей, емблем, значків?(Так)
Композиція – це творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом, кольором та формою? (Так)
ІV. Доповнення вчителя:
Вчитель: Діти, вашій увазі було представлено символи в українському зображені (вишивці) та значення кольорів! Ці знання допоможуть вам під час виконання практичної роботи!
Ми часто бачимо на рушниках, предметах побуту, в ткацтві різноманітні рослини - квіти, дерева, кущі, птахів, звірів, павучків, вужиків, зірочки, хрестики, крапочки, кривульки, ромбики, трикутники та інші зображення. Усе це - символіка, через яку розкривається ставлення українців дотаких філософських понять, як Всесвіт, життя на Землі, народження, осмислення свого місця та покликання.
Орнамент, передає характерні ознаки тієї чи іншої місцевості, різняться між собою технікою виконання та кольоровою гамою. Художня якість яка здебільшого залежить від композиції малюнка. Щоб виконати хорошу орнаментальну роботу треба мати знання кольоровознавства та розуміти, що означає кожен мотив у символіці українського мистецтва.
Мотиви - характерний елемент орнаменту.
Ми вже говорили про знаки - символи, які змінювалися з розвитком суспільства і набули магічного значення. Звернімося ще раз до їх тлумачення. Хрест символізує поєднання сонячної батьківської та вологої материнської енергії, вогонь; трикутник -гори, круг, ромб, квадрат - сонце й місяць. Крім того, ці символи можуть вишиватися разом із додатковими прямими, зламаними, схрещеними лініями. Пряма лінія символізує поверхню землі, ламана - воду. Полуниця є символом сонця, її вишивають на дитячому одязі як оберіг. Хміль - символ кохання, виноград - радості та краси створення сім’ї. Ластівка - символ доброї звістки. Жіноча фігура з піднятими або опущеними руками і головою у формі квадрата чи ромба означає богиню Землі, матір природи, яка створює гармонію життя.
V. Практична робота (дітям роздається завдання з певним варіантомта пояснюється завдання) (додаток 1,2)
Вчитель: Діти, ви отримали альбомний листочок з композицією в колі! Але вона не ще завершена! Ваше завдання:
- 1 варіант - завершити зображення в колі використовуючи простий олівець та виконати орнамент з геометричним, рослинним та антромоморфними мотивами в кольорі;
2 варіант - завершити зображення в колі використовуючи простий олівець та виконати орнамент з геометричним, рослинним та зооморфним (тваринними) мотивами в кольорі;
(Звучить музика, діти виконують завдання)
VI. «ЖИВА ГАЛЕРЕЯ» - діти виходять до дошки, щоб продемонструвати свої роботи, під час якої проводиться аналіз над помилками.
Рефлексія (слайд 19):
Вправа «Закінчи речення»
1.Сьогодні на уроці ми …
2.Найбільше мені сподобалося …
3.Я дізналась (дізнався) …
4.Найбільше труднощів я відчула (відчув) …
5.Я оцінюю свою роботу …
VII. Підбиття підсумків заняття
1. Що нового дізналися на уроці?
2. Назвіть види й типи орнаментів?
3. Що називають композицією?
4. Які вимоги ставлять до створення композиції?
5. З якими мотивами-символами ви ознайомилися на уроці?
6. Чому на Україні велике значення має колір й малюнок в орнаменті? Із чим це пов’язано?
VIII. Оцінювання роботи учнів на уроці.
ІХ. Домашнє завдання та прибирання робочого місця і приміщення.