Пән мұғалімі | Пәні | Сабақтың тақырыбы | Сынып | Күні |
Молдабаева Жанна Маратқызы | Ежелгі дүние тарихы | Ежелгі Грекия | 6А | 27.02.2015ж |
Сілтеме | Интернет, Дүние тарихы оқулық 2011 Атамұра |
Оқыту мақсаттары | Ежелгі Грекияның орналасқан жері мен табиғаты мен таныстырып, Крит-Ахей мемлекеттері және олардың күйреуі туралы мағлұмат бере отырып, б.з.б. ХІ-ІХ ғасырлардағы Грекияның негізі кәсіптерімен таныстыру. |
Дамытушылық | Оқушылардың қосымша деректермен, ақпарат құралдарымен таныстыра отырып, олардың дүниетанымын, ой-өрісін дамыту. |
Тәрбиелік | Еңбек ету арқылы өнерді дамыту нәтижесінде гректердің өз кезіне лайық өнер ошақтарының салаларын дамыта отырып,дүниежүзілік өнердің көркеюіне үлес қосқандығына тоқталып, оқушыларды ізгі дәстүрлерге тәрбиелеу |
Оқу мақсаты | -Ежелгі Грекиядағы алғашқы өркениет ошақтармен танысып, шаруашылығы жайлы жан-жақты мағлұмат алу; -Топпен жүмыс істеуге дағдылану; |
Күтілетін нәтиже | -Грекияның орналасқан жері мен табиғатын біледі; - Крит-Ахей мемлекеттері және олардың күйреуі жайлы айта алады; |
Негізгі идеялар | Оқушылардың сабаққа деген жауапкершіліктерін арттыру |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Іс-әрекет түрлері | Рольдік ойын Аукцион ойыны | Диалогтық әңгіме | Топпен жұмыс | Бірін-бірі бағалау |
Қолданылған модульдер | Жаңа әдіс-тәсілдер | СТО | Дарынды және талантты оқушымен жұмыс | Жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру |
Сабақ кезеңдері | Мүғалім әрекеті | Бөлінген уақыт | Оқушы әрекеті | Рефлексия |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныптағы психологиялық ахуалды жақсарту | 1.Сәлемдесу 2. Шаттық шеңбер құру: Мен сендерді көргеніме қуаныштымын, қане бір-біріңнің көздеріңе қараңдаршы. Мен сендердің көздеріңненмейірімділікті, әсемдікті, достықты көркіп тұрмын. Енді бір-бірімзіге жылы сөздер айтып, сәттілік тілейік! 3. Топқа бөлу: суреттер арқылы топқа бөлу | 3 минут | 1 Амандасады 2. Шаттық шеңбер құрып, бір-біріне жақсы сөздер айтады 3. Оқушылар назары ватманға жазылған «Алтын ережеге» аударылады. 4. Партада суреттер тұрады,оқушылар суреттерді таңдап, сол сурет орналасқан партаға отырады. Топ ішінде: -баяндамашы -топ басшы -таймкипер сайлайды | |
Теориясы: «Түсіну» (неге? неліктен? себебі? не үшін?сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшінқойылады) | Миға шабуыл -Ұлы Қытай қорған неліктен салынды? -Кімдерден қорғану үшін? | 2 минут | Оқушылар өз ойларын айтып, сұрақтарға жауап береді | |
3. Теориясы:«Қолдану» Практикасы: «Қолдану»(мәтінмен жұмыс жүргізу) | Рольдік ойын. Қытай данышпаны Конфуцийдің тақуа дәруішке (монах)өзінің 3 шәкіртін сипаттап беруін ұсыну. | 5 минут | 1оқушы- Конфуций 2оқушы-Тақуа дәруіш (монах) 3оқушы-автор |
|
5.Теориясы: «Жинақтау» (Қорытынды шығар,анықтама бер, мазмұнды жүйеле, кестені, тірек сызбаны толтыру | «Аукцион ойыны» Аукционға қытайлықтар ойлап тапқан «жібек мата», «компас», «қағаз», «шай» өнімдерін мақтап аукционға шығару ұсынылады. | 7 минут | Әр топта оқушылар берілген тапсырманы жұптаса бір-бірімен пікір алмасып, өз ойларын ортаға салып тауарларды аукционға шығарады. |
|
Практикасы «Баға беру»(Сен қалай ойлайсың?Не істер едің?сияқты тапсырмалар өмірдегі жағдаяттарды шешуге бағытталып қойылады | -Сендер қалай ойлайсыңдар шынымен Қазақстан жеріндегі ежелгі тайпалар туралы мәліметтерді қытайлар жазып қалдырды ма ма? -Сыма-Цяньді шығыстың атасы деп есептейсің ба? -Қытайлардың еңбекқорлығына баға беріңдер? | 3 минут | Әр оқушы өз бетінше осы сұрақтарға жауап беріп, өзіндік бағасын беріп, Ежелгі Қытай мәдениетіне баға береді. | |
Жаңа тақырып «Білу» | Слайд, карта арқылы сабақты түсіндіру. | 5 минут | Мұғалімді мұқият тыңдап, сабаққа белсене қатысу. | |
Топтық жұмыс «Түсіну» | 1-топ: «Коринф» тобы 2-топ: « Микены» тобы 3-топ: «Крит» тобы 4-топ: «Афины» тобы | 10 минут | Крит-Ахей мем-і Б.з.б. ХІ-ІХғ. Грекия Афины мемлекеті Ежелгі Спарта | |
Қорытындылау | Интербелсенді тақта арқылы 4 топқа бір тапсырма беремін | 5 минут | Топ ішінде оқушылар бірлесе тапсырманы орындап, ортақ бір шешімге келеді. | |
Бағалау | Бағалау парақшасын үлестіру | | Топ басшысы топ мүшелерін критерий арқылы бағалайды | |
Кері байланыс «Оқушы үні» |
Үйге тапсырма | «Мен Гректерді ұлы халық деп санаймын, себебі ………» атты тақырыпқа эссе жазу |