kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок: "Жібек жолы".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білімділік:                                                       О?ушылар туралы білім беру. К?шпелі ?ркениет ??ымын ?алыптастыру. байланыстуралы о?ушыларда т?сінік ?алыптастыру.Карта, о?улы?  ж?не статистикалы? м?ліметтермен ж?мыс жасай  білу керек. ?з ойларын еркін,  на?ты ?орытынды жина?таулары ?ажет.                                                                       
О?у н?тижелері : ?арым-?атынас м?дениетін біледі,те?дік жа?дайда?ы ?арым-?атынас ?ана н?тижелі ?рекет болатынын т?сінеді ж?мыс жасайтын болады. ?з ойларын еркін,  на?ты ?орытынды ба?алайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок: "Жібек жолы".»

Қостанай облысы Амангелді ауданы Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі  Сабақ тақырыбы: Жібек жолы   Сыныбы: 10  Дайындаған: Қ.К.Баймақов 2015-2016 оқу жылы

Қостанай облысы

Амангелді ауданы

Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі

Сабақ тақырыбы: Жібек жолы

Сыныбы: 10

Дайындаған: Қ.К.Баймақов

2015-2016 оқу жылы

Сабақтың мақсаты: Білімділік:   Оқушылар туралы білім беру. Көшпелі өркениет ұғымын қалыптастыру. байланыстуралы оқушыларда түсінік қалыптастыру.Карта, оқулық және статистикалық мәліметтермен жұмыс жасай білу керек. Өз ойларын еркін, нақты қорытынды жинақтаулары қажет.   Оқу нәтижелері :  Қарым-қатынас мәдениетін біледі,теңдік жағдайдағы қарым-қатынас қана нәтижелі әрекет болатынын түсінеді жұмыс жасайтын болады. Өз ойларын еркін, нақты қорытынды бағалайды.

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік: Оқушылар туралы білім беру. Көшпелі өркениет ұғымын қалыптастыру. байланыстуралы оқушыларда түсінік қалыптастыру.Карта, оқулық және статистикалық мәліметтермен жұмыс жасай білу керек. Өз ойларын еркін, нақты қорытынды жинақтаулары қажет. Оқу нәтижелері : Қарым-қатынас мәдениетін біледі,теңдік жағдайдағы қарым-қатынас қана нәтижелі әрекет болатынын түсінеді жұмыс жасайтын болады. Өз ойларын еркін, нақты қорытынды бағалайды.

Түйінді идеялар : Қарым-қатынас мәдениетін біледі,теңдік жағдайдағы қарым-қатынас қана нәтижелі әрекет болатынын түсінеді мәліметтермен ,білім алады. Алған білімдерін сараптай, талдай отырып өзгерістерді анықтайды және болашақты бағдарлай алады; 3. Сын тұрғысынан ойлай алуға дағдыланады; 4. Өз бетінше шешім қабылдап, дәлелдемелер келтіреді, қорытынды жасай алады; Ынтымақтастық атмосферасы орнайды. Қызығушылықтары артады.  

Түйінді идеялар :

  • Қарым-қатынас мәдениетін біледі,теңдік жағдайдағы қарым-қатынас қана нәтижелі әрекет болатынын түсінеді мәліметтермен ,білім алады.
  • Алған білімдерін сараптай, талдай отырып өзгерістерді анықтайды және болашақты бағдарлай алады;
  • 3. Сын тұрғысынан ойлай алуға дағдыланады;
  • 4. Өз бетінше шешім қабылдап, дәлелдемелер келтіреді, қорытынды жасай алады;
  • Ынтымақтастық атмосферасы орнайды.
  • Қызығушылықтары артады.

 

1.Ұйымдастыру  кезеңі. 3-мин   Амандасу. Оқушылардың қал- жағдайын сұрау Реттік- санымен топқа бөлу арқылы сыныптағы ахуалды орнату. Оқушылар топтарға бөлінеді, топ басшыларын сайлайды. құрастырған сөздері бойынша топ бір-біріне тілектерін білдіреді.   1-топ «Ұлы Жібек», 2-топ «Діндер» бөлу арқылы сыныптағы ахуалды орнату. Оқушыларға Блум бағалау парақшалары таратылады

1.Ұйымдастыру кезеңі. 3-мин Амандасу. Оқушылардың қал- жағдайын сұрау

  • Реттік- санымен топқа бөлу арқылы сыныптағы ахуалды орнату.
  • Оқушылар топтарға бөлінеді, топ басшыларын сайлайды. құрастырған сөздері бойынша топ бір-біріне тілектерін білдіреді. 1-топ «Ұлы Жібек», 2-топ «Діндер» бөлу арқылы сыныптағы ахуалды орнату.
  • Оқушыларға Блум бағалау парақшалары таратылады

« Үй тапсырмасын тексеру: Эрудит» сұрақтар  әдісі бойынша 8- мин Білу 10-үпай сұрақ-жауап  1. Көшпелілер мен отырықшы халықтардың шаруашылық ықпалдастығы қандай болды? 2. Көшпелілер мен отырықшылардыңмәдени,саяси байланыстарн атап көрсетіңдер? 3.Қала-дала байланыстары жөңінде не білесіңдер ?

« Үй тапсырмасын тексеру: Эрудит» сұрақтар әдісі бойынша 8- мин Білу 10-үпай

сұрақ-жауап 1. Көшпелілер мен отырықшы халықтардың шаруашылық ықпалдастығы қандай болды?

2. Көшпелілер мен отырықшылардыңмәдени,саяси байланыстарн атап көрсетіңдер?

3.Қала-дала байланыстары жөңінде не білесіңдер ?

3.Жаңа тақырыпты ашу 3-мин  Түсіну   “Миға шабуыл” 10-үпай Сонымен өткен сабақты көшпелі өркениетіміңізді бүгінгі сабағымызбен сабақтастыру үшін ортақ байланыстарды табайық? мысалы; көшпелілер өзге елдерді несімен қызықтырды. Мал айырбасы,әскери құрал-саймандары,әскери безендіру «аң стилі» - Бұл үдеріс бара-бара Батыс пен Шығысты байланыстырушы Көшпелі қазақ даласы арқылы жүруі тарихи-географиялық маңызы болды.

3.Жаңа тақырыпты ашу 3-мин Түсіну   “Миға шабуыл” 10-үпай

Сонымен өткен сабақты көшпелі өркениетіміңізді бүгінгі сабағымызбен сабақтастыру үшін ортақ байланыстарды табайық? мысалы; көшпелілер өзге елдерді несімен қызықтырды. Мал айырбасы,әскери құрал-саймандары,әскери безендіру «аң стилі» - Бұл үдеріс бара-бара Батыс пен Шығысты байланыстырушы Көшпелі қазақ даласы арқылы жүруі тарихи-географиялық маңызы болды.

4. Негізгі бөлім: Қолдану 10-мин  «Жигсо» әдісімен мәтінді игеру. ББҮ әдісін қолданып, балалардың білім денгейін анықтау 30-үпай   1-кезең тапсырмалары 1-топ: «Ұлы» Ұлы Жібек жолының сауда ынтымақтастық қаым-қатынастың дамытудағы тарихи маңызын талдап , картамен сызып көрсетеді 2-топ: «Жібек». Діндер тоғысуы ? /кестемен түсіндіреді /

4. Негізгі бөлім: Қолдану 10-мин «Жигсо» әдісімен мәтінді игеру. ББҮ әдісін қолданып, балалардың білім денгейін анықтау 30-үпай

1-кезең тапсырмалары

1-топ: «Ұлы»

Ұлы Жібек жолының сауда ынтымақтастық қаым-қатынастың дамытудағы тарихи маңызын талдап , картамен сызып көрсетеді

2-топ: «Жібек».

Діндер тоғысуы ? /кестемен түсіндіреді /

2-кезең  2-тапсырма :

2-кезең 2-тапсырма : " Тарихи домино"ойыны 10-мин Талдау 20-үпай

  • Жоғары деңгейлік сұрақтар арқылы тақырыпты бекіту
  • ортақ пікір; « Жібек жолы» белгілері?
  • Қай топ бірінші болып осы сөздерден сөйлем құрастырып шығады сол топ бағаланады.
2-кезең  2-тапсырма:

2-кезең 2-тапсырма: "Тарихи домино"ойыны 10-мин Талдау

Жоғары деңгейлік сұрақтар арқылы тақырыпты бекіту

  • ортақ пікір: « Жібек жолы» белгілері?
  • Қай топ бірінші болып осы сөздерден сөйлем құрастырып шығады сол топ бағаланады.

Жібек

жолы

сауданың

Дамуына

қосып

халықтар

ғана

ол

зор

арасындағы

үлесін

Шығыс

қойған

елдерінің

жоқ,

пен

Арасындағы

қарым-

Қатынастың

Батыс

өзінің

халықаралық

дамуына

дипломатиялық

Үлкен

да

пайдасын

тигізген.

Дұрыс жауабы:

Дұрыс жауабы:

  • Жібек жолы халықтар арасындағы сауданың дамуына ғана зор үлесін қосып қойған жоқ, ол Шығыс пен Батыс елдерінің арасындағы халықаралық дипломатиялық қарым- қатынастың дамуына да өзінің үлкен пайдасын тигізген
  • Қосымша әдебиеттермен жұмыс.
4.Қорытынды бөлім. 4-мин Топтау  «кім жылдам» ойыны. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 10-үпай 1. Ұлы Жібек жолының басталуы:  А) Жетісудан. Ә) Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан. В) Ұлы Қытай қорғанынан. 2. Ұлы Жібек жолының ұзындығы:  А) 6000км. Ә) 7000км. Б) 8000км.  3. Қазба кезінде Тараздан табылған құмыралар жасалған ел:  А) Франк мемлекеті. Ә) Рим империясы. В) Византия империясы.  4. Қазба жұмысы кезінде Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардан мешіт, медресе орындарының табылуы дәлелдейді:  А) буддизмнің таралуы. Ә) исламның таралуы. Б) христиан дінінің таралуы..  5. Түрік қағанаты мен Иран арасында келісім орнаған жыл:  А) 557жыл. Ә) 568 жыл. Б) 574 жыл.  6. Ұлы Жібек жолы тарихи маңызына жатпайтын оқиға:  А) Діни соғыстардың басталуы. Ә) Шаруашылық пен мәдениеттің дамуы. Б) Сауданың дамуы. В) Діндердің таралуы.  7. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ел:  А) Иран. Ә) Соғды. Б) Батыс елдері. 8.Ұлы Жібек жолымен алғашқы сауда байланысы қашан жасалған? А) б.з.б II-I ғ.ғ Ә) б.з II ғ. Б) б.з I ғ 9.Жібек жолының үшінші тармағы Қазақстанның қай қаласынан шықты? А) Ясы Ә) Тараз Б) Алмалық

4.Қорытынды бөлім. 4-мин Топтау «кім жылдам» ойыны. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 10-үпай

1. Ұлы Жібек жолының басталуы: А) Жетісудан. Ә) Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан. В) Ұлы Қытай қорғанынан. 2. Ұлы Жібек жолының ұзындығы: А) 6000км. Ә) 7000км. Б) 8000км. 3. Қазба кезінде Тараздан табылған құмыралар жасалған ел: А) Франк мемлекеті. Ә) Рим империясы. В) Византия империясы. 4. Қазба жұмысы кезінде Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалардан мешіт, медресе орындарының табылуы дәлелдейді: А) буддизмнің таралуы. Ә) исламның таралуы. Б) христиан дінінің таралуы.. 5. Түрік қағанаты мен Иран арасында келісім орнаған жыл: А) 557жыл. Ә) 568 жыл. Б) 574 жыл. 6. Ұлы Жібек жолы тарихи маңызына жатпайтын оқиға: А) Діни соғыстардың басталуы. Ә) Шаруашылық пен мәдениеттің дамуы. Б) Сауданың дамуы. В) Діндердің таралуы. 7. Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен ел: А) Иран. Ә) Соғды. Б) Батыс елдері.

8.Ұлы Жібек жолымен алғашқы сауда байланысы қашан жасалған? А) б.з.б II-I ғ.ғ Ә) б.з II ғ. Б) б.з I ғ

9.Жібек жолының үшінші тармағы Қазақстанның қай қаласынан шықты? А) Ясы Ә) Тараз Б) Алмалық

Тест жауабы:

Тест жауабы:

  • 1-ә
  • 2-ә
  • 3-в
  • 4-ә
  • 5-а
  • 6-а
  • 7-ә
  • 8-а
  • 9-ә
Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасы үшін төмендегі ББҮ кестесін толтыруды ұсынуға болады .

Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасы үшін төмендегі ББҮ кестесін толтыруды ұсынуға болады .

  • Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасы үшін төмендегі ББҮ кестесін толтыруды ұсынуға болады.
  •  
  • Білемін
  • Білгім келеді
  • Үйрендім
  •  
  •  
  •  
“ Жақсы баға-оқу нәтижесі” ( Бағалау парағы туралы түсінік беру ) № р/р Оқушы аты-жөні Білу Түсіну Топтық үпай санын жинау үшін 1 Үй тапсыр масы Қолдану 2 10-үпай Үй тапс. Пысық тау 10-үпай Талдау 3 Жаңа 30-үпай Топтау Сабақ Шығарма шылық,қосым ша 20-үпай Қоры тынды Пысық тау Білімді бағалау Суммативті 10-үпай мұғалім 10-үпай қорытынды бағалау Бағалау:пікіралмасу топ басшысы бағалау парақшасымен алып оны оқушылар қалай бағаланатыны туралы крийтерилері н айтады.

Жақсы баға-оқу нәтижесі”

( Бағалау парағы туралы түсінік беру )

р/р

Оқушы аты-жөні

Білу

Түсіну

Топтық үпай санын жинау үшін

1

Үй тапсыр масы

Қолдану

2

10-үпай

Үй тапс. Пысық тау

10-үпай

Талдау

3

Жаңа

30-үпай

Топтау

Сабақ

Шығарма шылық,қосым ша

20-үпай

Қоры тынды

Пысық тау

Білімді бағалау

Суммативті

10-үпай

мұғалім

10-үпай

қорытынды бағалау

Бағалау:пікіралмасу топ басшысы бағалау парақшасымен алып оны оқушылар қалай бағаланатыны туралы крийтерилері н айтады.

Ұпай санын бағаға айналдыру  Тапсырмалардың барлық жиынтық ұпайы - 100. Ұпай саны Баға 0-7 “ 2” 8-30 “ 3” 31-49 “ 4” 50-100 “ 5”

Ұпай санын бағаға айналдыру Тапсырмалардың барлық жиынтық ұпайы - 100.

Ұпай саны

Баға

0-7

2”

8-30

3”

31-49

4”

50-100

5”

Рефлекция.

Рефлекция.

  • Не жақсы өтті: ортақ ойларыңды ортаға салайық
  • жеңіл; - орташа; -қиын.
  • Берілген материалды қалай меңгердің:
  • - толық меңгердім;
  • - аздап меңгердім;
  • - мүлдем меңгерген жоқпын.
6.Үй тапсырма Бағалау. 2-мин

6.Үй тапсырма Бағалау. 2-мин

  • Ұлы Жібек жолының негізгі қала картасын түсіру.
  • Қазіргі Қазақстанның алыс –жақын елдерімен сауда байланысы туралы
  • мәлімет жинау.  
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА  РАХМЕТ!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА

РАХМЕТ!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок: "Жібек жолы".

Автор: Байма?ов ??рман?азы Кенже?али?лы

Дата: 02.02.2016

Номер свидетельства: 287041
