kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?йсіндер

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза?стан аума?ында б.з.б 3 ?асыр мен б.з. 5 ?асырында ?мір с?рген ?йсін мемлекетіні? шаруашылы?ы мен т?рмысы туралы тере?дете т?сіндіру, ?йсіндерді? мал шаруашылы?ы, егіншілігі, к?сібі туралы білім беру. О?ушыларды ?з бетінше ізденуге, тарих п?ніне деген ?ызы?ушылы?ын ояту.

 

Саба?ты? міндеттері:

1. ?з бетінше ізденіспен шы?армашылы? т?р?ыда ж?мыс істеуге да?дыландыру. ?з ойларын еркін де сауатты, на?ты жеткізу ?абілеттерін арттыру.

2. Сыни т?р?ыдан ойлау ар?ылы т?йінді ой айтады, ?зіндік  пікірін ?алыптастыру?а  да?дыланады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?йсіндер »

Сыныбы: 6 «Ә» Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы


Сабақтың тақырыбы: Үйсіндердің шаруашылығы мен тұрмысы

Сабақтың мақсаты: Қазақстан аумағында б.з.б 3 ғасыр мен б.з. 5 ғасырында өмір сүрген үйсін мемлекетінің шаруашылығы мен тұрмысы туралы тереңдете түсіндіру, үйсіндердің мал шаруашылығы, егіншілігі, кәсібі туралы білімдерін толықтыру.

Сабақтың міндеттері:

1. Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

2. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы түйінді ой айтады, өзіндік пікірін қалыптастыруға дағдыланады.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «Ханталапай» сұрақ-жауап, СТО.

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: А3 форматты қағаз, карта, 6 түсті шляпа, кәмпиттер

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар, жұмыс дәптері.

Күтілетін нәтиже: тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, тиянақтап, жүйелеп қорытындылау; топпен бірлесіп жұмыс жасау қабілеті шыңдала түседі, болжам жасау, дәлелдеу және нәтижесін көре білу қабілеті қалыптасады.


Сабақ барысы:


Уақыты

Жұмыстың түрлері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

5 мин.













10 мин.
































15 мин








5 мин.



















5 мин.





3 мин.








2 мин.













І Ұйымдастыру кезеңі:

1.Топтарға отырғызу

2. Бағалау критерийлері:

«5» – 8-9

«4» - 6-7

«3» - 4-5

Тәтті кәмпиттер арқылы топтастыру.



ІІ Үй тапсырмасы.

«Ханталапай» ойыны, сұрақ-жауап





























ІІІ Жаңа сабақ.

«Болжам» әдісі








ІV Сабақты бекіту.

«Тарихи диктант»,








«Иә, жоқ» тесті









V Қорытынды

«Ойлаудың алты қалпағы»



VІ Үй тапсырмасын беру.

Үйсіндердің шаруашылығы туралы қосымша мәліметтер жинау


VІІ Бағалау






1. Тәтті кәмпиттер тарату арқылы топтарға отырғызады.

2. Бағалау критерийлерімен таныстырады.











Топ мүшелерінің жауабын тыңдайды, бағыт береді.

Оқушы әсерімен бөліседі.

  1. Қазақстан аумағында б.з.б.3ғ.-б.з. 5 ғ. Аралығында қандай мемлекеттік бірлестіктер қалыптасты. (үйсін, қаңлы, ғұн, сармат).

  2. Үйсін тайпалары Қазақстанның қай аумағын мекендеді? Картадан көрсет

  3. Үйсіндердің астанасы болған қала? (Қызыл -Аңғар)

  4. Үйсіндер туралы жазған тарихшы.

  5. Үйсіндердің солтүстік-батысындағы көршілері. (қаңлылар)

  6. Үйсіндердің шығысындағы көршілері? (ғұндар)

  7. Үйсіндерге қатысты «Усунго», «Синго» ұғымы (көшпелі мемлекет)

  8. Үйсіндердің билеуші лауазымы (Гуньмо)

  9. Қытай деректері бойынша ежелгі үйсіндер саны: 630 мың

  10. Бай үйсіндердің жылқыларының саны.( 4-5 мың)

  11. Үйсіндердің бас сүйектері антрополигиялық жағынан кімдерге ұқсас болған. (еуропоеидтарға)

  12. Мемлект неше аймаққа бөлінген? (3)

  13. .”Ат жақты, сары шашты,ақ құбаша “деп жазылған ,қай деректе?

  14. Үйсін қоғамын кімдер құрады? (тайпа мен ру басылары, ауқатты адамдар, жасауылдар мен абыздар, қарапайым халық)



Жоспар бойынша әр тақырыпты топтарға бөліп беру. Слайд көрсетілімдері арқылы оқушы ойын толықтырып бағыт береді.


1 топ. Мал шаруашылығы

2 топ. Егін шаруашылығы.

3 топ. Түрлі кәсіпшілік.



Әр топқа тапсырмаларды таратады.

Қолөнершілер былғарыны пайдаланып, одан сұйық тағамға арналған ыдыстар жасады.

Үйсін шеберлері темірден балта, орақ,пышақ,ыдыс дайындады.

Қытай жазбаларында үйсіндер « егіншілікпен де,бау-бақша өсірумен де айналыспайды, тек оты мол, суы мол жерлерде мал-жанымен бірге көшеді де жүреді» делінді.


Үйсін тайпаларында арпа, тары өсірілмеген. Иә, жоқ

Үйсін басшысын патша деп атаған Иә, жоқ

Бай үйсіндер 4-5 мың жылқыдан иемденді Иә, жоқ

Үйсіндерде тері өндеу ісі жақсы дамыды Иә, жоқ

Үйсін туралы деректерді рим тарихшылары қалдырған. Иә, жоқ


Сабақты қорытындылайды.

Алты қалпақты үстел үстіне қойып, ұнатқан түстерін келіп алуына болатынын айтады.

Әр қалпақтың міндетін топқа береді.


Үйге тапсырма береді.








Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.










1. 5-6 оқушыдан 3 топқа отырады.Үй тапсырмасы бойынша топтастырылады.

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

Бақылаушы бағалау парағын алып топ мүшелерінің іс-әрекетін бақылайды




Оқушылар ойынға қатысып,қойылған сұрақтарға жауап береді.































Сурет арқылы үйсіндердің шаруашылығы мен тұрмысы жайлы ойларын айтады.

Әр топ мүшелері берілген уақыт ішінде әңгімені құрылысына қарай сызба арқылы көрсетеді.


Берілген уақыт ішінде тапсырмаларды орындап, жауаптарын айтады.








Оқушылар Иә, жоқ

деп жауаптарын айтады.








Ұнатқан қалпақ түстерін таңдап алады.

Берілген қалпақтардың міндетіне қарай сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алады.




Оқушыларды бағалап, себебін түсіндіреді.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
?йсіндер

Автор: Бесбаева Анара Сауытбековна

Дата: 12.01.2015

Номер свидетельства: 153867
