Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3А Сақтар | Мектеп:Қандыағаш қалалық №4 орта мектебі |
Күні: 02.02.18 | Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева Марал |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:- |
Сабақтың тақырыбы | Сақ патшайымы Томирис |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Томиристің сақ патшасы екенін біледі. |
Басым бөлігі: Жазба деректер арқылы соғыстың сылтауы мен себебін ажырата алады. |
Кейбір оқушылар:Тарихи деректердегі Томиристің бейнесін сипаттайды, сақ мемлекетінің халықаралық аренадағы орнын анықтайды. |
Бағалау критерийі | 1.Сақ патшайымы Томирис туралы жазба деректермен танысады. 2.Сақ патшайымы Томиристің жүргізген сыртқы саясатын біледі. |
Тілдік мақсаттар | Оқылым бойынша ұсыныстар: оқулықпен жұмыс, мәтінді оқу Жазылым бойынша ұсыныстар: Томирис-сақ патшайымы Кир- парсы патшасы |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6-құндылығы «Тарихтың , мәдениет пен тілдің біртұтастығы» |
Пәнаралық байланыс | География,дүние жүзі тарихы |
Алдыңғы білім | Сақ тайпалары |
Жоспар |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин 10 мин | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, түгелдеу.Оқушыларды топқа бөлу. 1. Үй тапсырмасын сұрау. Маңызды 7 сұрақ әдісі бойынша Тасмола археологиялық мәдениеті тақырыбына талдау жасау: 1.Тасмола археологиялық мәдениеті таралған аймақты ата 2.Орталық Қазақстанда мекендеген кімдер? 3.Мұртты обалардың неше түрі бар? 4. «Мұртты» қорғандар туралы не білесіңдер? 5. Ерте темір дәуіріндегі мұртты обалардың ролі қандай? Мұртты обалардың атқарған қызметі ,олар не үшін салынған? 6. Қазіргі таңда мұртты обалардың қажеттілігі бар ма 7.Мұртты обалардың ерекшелігі неде? | сынып журналы, дәптері интербелсенді тақта, жұмыс дәптері,хронология кестесі |
Сабақтың ортасы 23-минут | Жаңа сабақ Томирис туралы бейне ролик көрсету. 1.Бейнематериалдағы негізгі кейіпкерлерді атаңыз. 2 .Сақ патшайымы Томирис туралы не білеміз? 3.Қай уақытта өмір сүрген деп ойлайсыңдар? 4.Бейнематериалды қарап оған қандай мінездеме бере аласыңдар? Топтық жұмыс Ітоп Аримаспы Томирис пен Кир туралы рольдік ойын ІІтоп Аргиппей Суретті пайдалана отырып, Томиристің ел қорғаушы ретіндегі ролін тізбектеп жазыңыздар. Томирис сөзінен басталатын 4 сипаттама сөйлем құрастырыңдар.
Томирис...... | Томирис...... | Томирис...... | Томирис...... | ІІІ-топ Исседон Жұптық жұмыс. Сөйлесетін серіктес әдісі бойынша 2-3- суреттегі деректерді талдау. Парсы патшасы Кир Томириске үйленгісі келген болып,құда түсуге елшілер жіберді. Үйленуді емес, массагеттер патшалығын билеуді көздеп отырғанын түсінген Томирис келісім бермеді.Осыны сылтау еткен Кир массагеттерге қарсы ашық соғысқа шықты,жауынгерлерін шығысқа қарай қапттатты. «Тарих» Геродот.Б.з.д Ү ғ орт жазылған. 2-сурет. Геродот, «Тарих» «Томирис әйел болса да жауынан корықпайтын,батыл болған» Рим тарихшысы Помпей Трог 3-сурет Помпей Трог дерегі 1.Деректер не туралы? 2.Тарихшылар Томирис патшайымға қандай мінездеме берді? 3.Томирис пен Кир соғысының сылтауы мен себебі қандай? 4.Кирдің көздеген түпкі мақсаты қандай? ІY-топСақтар Суретпен жұмыс 1.Суреттерде не көріп отырсыздар? 2.Не ерекше болды? 3.Осы жәдігерлер туралы не білесіздер? 4. Тақырыпты болжап көріңіз.... | оқулықтар, интербелсенді тақта, сурет,қима қағаздар интербелсенді тақта, қима қағаздар |
Оқулықтар, интербелсенді тақта, жұмыс дәптері. |
Сабақтың соңы 10 мин | Қорытындылау. Ітоп Аримаспы Тест жұмысы 1.Сақтардың танымал патшайымы. 2.Томирис қай жылдары өмір сүрген? 3. «Томирис әйел болса да қорыққан жоқ» деп жазған Рим тарихшысы. 4.Томирис пен Кир шайқасы туралы жазған грек тарихшысы, оның еңбегі. 5.Әлемнің төрт бұрышының билеушісі, «патшалардың патшасы» атанған кім? ІІтоп Аргиппей № | Сұрақтар | Ақиқат | Жалған | 1 | Томирис Кир патшадан жеңілді | | | 2 | Кир патшаның әскері екі есе күшті болды | | | 3 | Сақ ханшайымы Томирис | | | 4 | Кир Македония патшасы | | | 5 | Томирис тәуелсіздік үшін шайқасты | | | ІІІ-топ Исседон Синквейн Томирис Бірінші жолда - тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім) - Екінші жолда - тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім) - Үшінші жолда - тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік) - Төртінші жолда - 4 сөзден тұратын бір сөйлем. - Бесінші жолда - тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз. ІY-топСақтар Деңгейлік тапсырма Кызыл түс кейбір оқушылар жауап бере алады Көк түс Барлығы жауап бере алады Сары Жеңіл сұрақтар Үйге тапсырма: Тақырып бойынша сөзжұмбақ ,тест құрастыру | |
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз ? | Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Кейбір оқушыларға: 1.Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? Барлық оқушыларға: Томирис туралы тірек-сызба дайындау Томирис
Дескриптор Білім алушы -Дала патшайымының қандай болғанын түсіндіреді -Дала патшайымының қарсыласын біледі -Томирис пен Кир шайқасының себебін атайды | Бағалау парақшасы бойынша бағалау | 1-тапсырма | 2-тапсырма | 3-тапсырма | | | | | | | | | | | | | | | | | | Психологиялық жағымды ахуал туызу.Сергіту сәтін ұйымдастыру. Оқушыларды 2 қатарға тұрғызу.1-қатар Кир ,2-қатар Томирис деген кезде бір-бірінің қолын ұстап үлгеру керек. |
Сабақ бойынша рефлекция Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? . |